Menu
Wilde Oscar (*16.10.1854 - †30.11.1900)
Obraz Doriana Graye (rozbor) (5)
lord Henry Wotton - manipulativní; filosof - rád mluví, neobvyklé názory (paradoxy); sarkastický; cynik
Basil Hallward - idealista; rozumný, zásadový, nezkažený
Sibyla Vaneová - mladá, naivní, talentovaná, nadaná herečka; zamilovaná do Doriana; romantická
James Vane - mladý bratr Sibyly; pomstychtivý, ochranářský, neomalený, odhodlaný DĚJ: Malíř Basil Hallward se baví se svým přítelem lordem Henrym Wottonem o svém nejnovějším díle, portrétu Doriana Graye. Henry naléhá, aby portrét poslal na výstavu, jenže malíř namítá s tím, že si je s obrazem až moc podobný, a tak nechce, aby byl vystaven na odiv dalším lidem. Henryho to pobaví, protože vyobrazený mladík je velmi pohledný, zatímco Basil nikoliv. Ten ale říká, že do obrazu promítl své nitro, následně Henrymu prozrazuje jméno mladíka a zároveň i to, že ho před nějakou dobou potkal, byl uhranut jeho krásou a od té doby se stal jeho múzou. Do ateliéru následně vstupuje Dorian, aby mohl Basil dokončit své dílo. Zatímco malíř pracuje a je plně zabrán do své práce, Henry hovoří s Dorianem, vypráví mu a sdílí s ním své filosofické myšlenky, které Doriana nadchnou a zanechají na jeho tváří jedinečný výraz, který Basil zachytí a je z něho uchvácen. Když je dílo hotovo, uvědomí si Dorian (s pomocí Henryho), že jednou bude starý a ošklivý, změní názor na dílo a je nepříčetný. Basil si stěžuje Henrymu, co to s ním udělal. Nadále Henry a Dorian utužují přátelství, potkávají se a jednoho večera se Dorian svěří Henrymu, že se zamiloval do překrásné dívky, Sibyly, která hraje v chudinském divadle. Konstatuje, že všechny aspekty hry jsou přinejmenším odpudivé, kromě jednoho, tedy výkonu Sibyly.
Jakmile se s ní seznámí, dočista se do ní zamiluje, následně i ona do něho a neříká mu jeho pravým jménem, nýbrž ho nazývá Princem z pohádky. Dorian chce, aby se s ním Henry a Basil vydali na představení a zhlédli její výkon. Téměř hned poté mu píše, že se Sibylou zasnoubil. Mezitím se Sibyla zmiňuje doma o Dorianovi. Její matka není příliš nadšená, ale souhlasí, neboť o něm vypráví jako o zámožném a vysoko postaveném muži. Bratru Jamesovi, který odjíždí na plavbu do Austrálie, se Dorian nelíbí a ochranářsky přísahá, že jestli nějak ublíží jeho sestře, zabije ho. Nakonec se pánové setkávají na hře, ale Sibyla hraje naprosto příšerně, bez výrazu, což vysvětluje Dorianovi tím, že díky jeho lásce prokoukla hnus kulis, herců a celého divadla. Dorian ji přestane milovat... Doma dumá nad tím, co udělal, protože se mu zdá, že se výraz na jeho portrétu změnil, jako by měl krutý výraz kolem úst. Následně zjišťuje, že Sibyla zemřela, nejspíše spáchala sebevraždu.
Ze začátku Dorian truchlí, uvědomuje si, že udělal obrovskou chybu, ale den nato se snaží zapomenout, nemluvit o tom. Basil je z toho překvapený a nechápe, co se se stalo s tím Dorianem, kterého portrétoval.
Dorian se následně zbaví obrazu do jedné z opuštěných místnosti v domě a žije život člověka, jenž chce všechno zažít a okusit. Za několik let, v předvečerech jeho narozenin, se potká s Basilem, který o Dorianovi slyšel strašné pomluvy a chce je osvětlit. Dorian mu tedy ukáže schovaný obraz a v záchvatu vzteku Basila (strůjce jeho neštěstí) zabije.
Dorian zavolá Alana Campbella, jehož donutí vydíráním, aby se zbavil těla. Jednoho večera se vydá do opiového doupěte, kde ho někdo nazve Princem z pohádky. Při odchodu z místnosti jej zastaví James Vane, který ho chce zabít. Jenže jakmile spatří jeho mladý obličej, uvědomí si, že pravý Princ by přece musel být mnohem starší. Ale poté je James vyveden z omylu a pronásleduje Doriana.
Za pár dní, při lovu, je James nešťastnou náhodou zastřelen... Následují úvahy o mládí a obraze, které vede s Henrym nebo i sám se sebou. Nakonec se rozhodne podívat na obraz, neboť si myslí, že kvůli změně jeho chování by se mohl změnit v pozitivní. Jenže se tak nestane, a tak vezme nuž, kterým zabil Basila a portrét zničí. Ozve se výkřik, služebnictvo vejde do místnosti a vidí portrét pohledného mladého muže, zatímco na zemi leží vrásčitý a starý muž - Dorian... HLAVNÍ MYŠLENKA: Chápání krásy i mládí a jejich důležitosti
- spisovná čeština, častá francouzská slova (lilas blanc)
- neutrální slova (večer; chlapec)
- historismy (drožka)
- knižní výrazy (jasnozřivost)
- personifikace (filosofie omládla)
- epiteton constans (ošumělé křeslo)
- metafora (dávat křídla paradoxu)
Zdroj: janapsycholog, 20.10.2020
Související odkazy
Diskuse k výpisku
Oscar Wilde - Obraz Doriana Graye (rozbor) (5)
Aktuální pořadí soutěže
- Jana Lotus (1,5)
- Grully (1,5)
Štítky
Adam Cesta kolem vůdčí typ o labuti výživa hudební styl objevení ameriky Bed cesta k lidem retro Můj příběh netrpělivost przy Bratři Kipové MOTÝLI linkin park podzimní vítr prázdniny paolo coelho katedrála moře Žijeme plukovník chabert facebooku zvát ročník zamořená léta augiášův chlév vysoké školy ULS 2.SV
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 707 961 331
Odezva: 0.09 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí