ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Kohout Pavel (*20.07.1928)

­­­­

Katyně (3)

Mrazivý příběh o škole pro mistry popravčí odkrývá neúprosné mechanismy moci. Toto své životní téma zpracoval Pavel Kohout mnohokrát, zde však s doslova brutální účinností. Katyně bezesporu patří k vrcholům tvorby tohoto autora evropského formátu, oceňovaného paradoxně více v zahraničí než v domácím českém prostředí.

ÚVOD:

Satirický román undergroundové literatury napsaný v 60. letech českým spisovatelem Pavlem Kohoutem. Tento román byl poprvé vydán v roce 1979. Knížka je oblíbená pro svoje nevšední téma a dokáže zapůsobit i v dnešní době.

NÁMĚT:

Příběh o 15leté Lízince, která navštěvuje školu pro popravčí a která buduje svou kariéru jediné katyně ve světě.

DĚJ:

Matka vybere Lízince nevšední obor s maturitou - školu pro katy. Lízinka je jedinou budoucí katyní ve světě. Po celý školní rok se učí, jak být správnou katyní. Absolvuje hodiny historie popravování, postupy mučení a jiné nevšední předměty, ve kterých naprosto vyniká. Celé roční učení je završeno maturitou, v níž musí oběsit člověka. Po tomto úkolu se stává opravdovou světovou katyní. Do celého příběhu se zamotávají ještě dva životy - Šimsy a Vlka, o kterých se dozvídáme něco z jejich minulosti. Vše to vytvoří úžasný román, v němž se nestačíte divit...

POSTAVY:

Lízinka Tachecí - 15letá dívka, která neví, co chce v životě dělat; krásná, lehce manipulovatelná, bez názorů, bez cílů - kam vítr, tam plášť
Bedřich Vlk - profesor popravčích věd, nekompromisní udavač a zbabělec, egoista; zamilován do Lízinky, má manželku a rodinu, přesto vše touží po Lízince a dostává ji v okamžiku, když ji znásilní
Pavel Šimsa - docent popravčích věd, zamilován do Lízinky, později je popraven právě jeho láskou Lízinkou, která svou "maturitu" (popravu Šimsy) okomentuje slovy: "Ani se mi neuprd."

STYL A TYPICKÉ UMĚLECKÉ PROSTŘEDKY:

Velice přesné popisy způsobů popravování - poctivá příprava na psaní, prolínání více časových i dějových linií, květnatý vysoký jazyk, kontrast s "nízkou" tématikou, vulgarismy, slohový postup: vyprávěcí, popisný, originalita ve výběru tématu, celý příběh je zahalen v temné mlze.

VLASTNÍ NÁZOR:

Tato knížka mě doslova šokovala. Téma, kterým se kniha zabývala, bylo opravdu nevšední a způsob, jakým byla napsána, byl velice působivý. Kohoutův styl psaní vás dokáže strhnout a vy vše vidíte jako film, naturalistický film. Myslím si, že některé scény z knížky můžou "slabším" povahám působit potíže.

KONTEXT:

Exilová literatura - Milan Kundera, Josef Škvorecký, Arnošt Lustig
Václav Havel, který je spojen s Kohoutem hlavně kvůli Chartě 77

POZNÁMKA:

Kniha má být satirou na mocenské praktiky státní bezpečnosti a parodií na lidskou krutost a hloupost.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Enzymka, 01.09.2009

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Pavel Kohout - Katyně (3)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)