ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Atkinson Peter (*26.08.1952)

   
­­­­

Rodinná encyklopedie Bible

Stručně převyprávěné vybrané příběhy Starého i Nového zákona a informace o tehdejším světě a lidech, kteří v biblických dobách žili.
K jednotlivým příběhům jsou připojeny odkazy na odpovídající texty v Bibli, citáty z Bible a barevné obrázky s vysvětlivkami.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydala Česká biblická společnost v Praze roku 2010 (1. vydání). Z anglického originálu The Lion Encyclopedia of the Bible přeložila Petra Mizurová. Počet stran: 127. ISBN: 978-80-87287-16-3.

OBSAH:

"Stručný a poutavý úvod do biblických příběhů. Dnešnímu čtenáři přibližuje obraz starozákonní i novozákonní doby."

Možná si řeknete, že Bible je natolik složitá kniha, že se v ní vyzná opravdu jen málokdo. Odpověď na to, jak ji přiblížit všem generacím (dětem, dospělým i těm nejstarším), přináší právě tato knižní publikace.

Rodinná encyklopedie Bible je výborně zpracovanou knihou opravdu pro všechny. Od jednoduchého textu, přes ilustrace až po autentické fotografie... Přibližuje jak život lidí v biblických dobách, tak místa, kde žili, ale hlavně nás seznamuje s jednotlivými knihami biblického kánonu, nenásilně a citlivě.

Kniha začíná vysvětlením, co to vůbec ta Bible je, proč se dělí na Starý a Nový zákon a co je to biblický kánon. Jak se Bible šířila napříč staletími = tisk, skriptoria a překládání do mnoha a mnoha jazyků.
Po těchto úvodních kapitolkách začínáme knihou Genesis, která nám vypráví o stvoření světa a ve které nechybí ani názor na stvoření pomocí evolučního modulu.
V pěti knihách Mojžíšových se pak dočítáme o pádu prvních lidí, kteří zhřešili a z ráje byli vyhnáni.
Jistě nám nejsou cizí ani příběhy o Babylonské věži či Noemovi a jeho arše. Možná si matně ještě vzpomenete na Abraháma se Sárou a jejich syna Izáka a jeho syna Jákoba s Ezauem. Také příběh o Josefovi a jeho špatných bratrech a o tom, jak se dostal izraelský lid do Egypta, ze kterého jej vyvedl Mojžíš s Áronem - i to je je krásnou ukázkou toho, jakou moc měl Hospodin, jeho slovo a jeho skutky, které dával svému lidu ukazovat prostřednictvím těch, které si vyvolil.
Následují knihy Soudců a Jozue, na které navazují Knihy Samuelovy. Tady se volně přenášíme do doby královské (Davida a s ním spojené Žalmy, moudrý král Šalamoun, se kterým je spjata kniha Píseň písní...) a pak i do doby plné válek a proroků Jeremiáše, Ezechiela, Izajáše, Daniela a spousta tzv. malých proroků, kteří vždy zachraňovali Hospodinův svatý lid.
Dále přichází na řadu kniha Jób, plná utrpení, ale i přísloví ve stejnojmenné knize Přísloví. Pak přišlo první i druhé Babylonské zajetí a opět spousta významných postav, jakými byli např. oni zmiňovaní proroci (Abdiáš, Eliáš, Ámos, Ozeáš, Jonáš a jeho pobyt v rybě, Nahum, Abakuk, Malachiáš, Ageus, Sofonjáš, Jóel a další).
V kapitole skryté knihy se ukrývají tzv. knihy deuterokanonické, tedy ty, které byly ke kánonu Bible přidány později; jsou jimi knihy Tobiáš, Júdit, Sírachovec, Báruk, 1. a 2. Kniha Makabejská a Třetí kniha Ezdrášova.

Nový zákon se mi zdá být pro obyčejného člověka (či třeba dítě, mládež) mnohem srozumitelnější než ten starý, který však přeci jen má i své kouzlo... Srozumitelnější se nám stává především proto, že se setkáváme s postavou Ježíše Krista, jeho příběhy i s jeho životem, který byl plný lásky a porozumění. A také s lidmi, kteří byli na okraji společnosti - malomocní, nemocní, ochrnutí, slepci a hlavně hříšníci.
To, jakým způsobem vystupoval na veřejnosti, bylo na tehdejší dobu pobuřující, ale i dechberoucí. Skoro každý se s ním chtěl setkat. Mnozí lidé uvěřili, když viděli, jakou má moc. Mně se například Ježíš líbí, protože byl lidský a boží zároveň, že nám byl tolik podobný a že chtěl především lidské dobro - aby se lidé měli rádi. Myslím si, že ve čtyřech úvodních knihách, které se nazývají Evangelia, se toho o jeho osobě dočtete více a hlavně celkem čtivou formou, která mnohé zaujme.

Dalšími knihami, které nám tato encyklopedie představuje, jsou Pavlovy listy do církevních obcí, které se přihlásily k rané církvi, která nese jméno po svém zakladateli, tedy církev křesťanská. Osobnost Pavla je zde také krásně vystižena. Člověk, který křesťany nejprve pronásledoval, člověk, který se účastnil kamenování sv. Štěpána a který křesťany nenáviděl, se najednou po svém obrácení stává apoštolem, a to jedním z nejhorlivějších. Také je přezdíván jako apoštol lásky. Jeho listy nám přinášejí mnoho rad a návodů, jak být dobrými lidmi.

VLASTNÍ NÁZOR:

Celou tuto encyklopedii hodnotím velice kladně. Je přehledná, barevná, s přiměřeným množstvím textu a fotografií včetně obrázků. Vysvětlí, co nevíte, a co víte, to si osvěžíte...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Frankie12, 30.09.2017

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Peter Atkinson - Rodinná encyklopedie Bible







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)