Menu
Bezruč Petr (*15.09.1867 - †12.02.1958)
Slezské písně (rozbor) (3)
Literární žánr: balady, sociální a milostné básně 2. Kompozice díla Sbírka obsahuje básně milostné, sociální i balady. Sociální básně ve sbírce: popisují hlavně útlak a bezpráví konané na obyvatelích Slezska a Moravy; autorovi se nelíbí, že mladí mluví polsky, že zaniká český jazyk a staré tradice (Ostrava, Návrat); snaží se vyobrazit život, práci a prostředí prostých vrstev města i venkova Milostné básně ve sbírce: autor sám sebe líčí jako samotáře, jehož cílem není založit rodinu, ale bránit svůj lid; přesto k ženám hledí nejenom se skepsí a nedůvěrou (Labutinka), ale i s obdivem (Jen jednou); autor se vyznává ze svých citů k nějaké osobě Balady ve sbírce: ukazují nám nádheru a píli slezského člověka, avšak jako u každého i jeho slabosti a chyby - nevěru, vraždu (Idyla ve mlýně, Maryčka Magdonová, Kantor Halfar) 3. Základní myšlenka, téma Ve Slezských písních vyslovil Bezruč žalobní výkřik hynoucího Slezska, které bylo vystaveno surovému sociálnímu a národnostnímu útlaku ze strany bohatých podnikatelů i představitelů státní moci.
Tito lidé se považují za Moravany, ale patří k Prusku (mají polské školy) a víra je hlásána v němčině.
Důležitou roli zde tedy hraje obyčejný chudý lid, jenž je pro bohaté pouhou pracovní silou. Autor cítí s postavami těchto lidí (horníků) a mluví jejich jménem pro jejich obhajobu. Chvílemi se však chová jako antisemita, když "hází do jednoho pytle" bohaté, Poláky a Židy. Dílo ovlivnila autorova nemoc, bál se, že po jeho smrti nikdo neupozorní na zoufalou situaci ve Slezsku. Kniha tak nabízí pohled na skutečnost a vědomost o tomto smutném dění ve Slezsku. Události jsou především tragického děje. 4. Kontext autorovy tvorby Petr Bezruč, vlastním jménem Vladimír Vašek, byl básník a pracoval jako poštovní úředník. Žil staromládeneckým životem. Narodil se v Opavě, kde se také nalézá jeho busta, a zde je i pohřben.
Původně slezské písně vycházely pod názvem Slezské číslo, a to anonymně - poté byly vydány v roce 1909 jako Slezské písně. Dílo bylo ovlivněno anarchismem, symbolismem, realismem, impresionismem i secesí. 5. Literárně historický kontext Petra Bezruče tvořil v době (1900-1914) značně anarchistické. Byla to doba vynálezu (v kopřivnické vagónce byl sestrojen první automobil) a nového myšlení. Vznikala spousta nových směrů - např. kubismus, secese, symbolismus či impresionismus. Ovšem Česko svazovaly i spory s Němci, do kterých vstoupila vlna antisemitismu (nepřátelství vůči Židům) v souvislosti s hilsneriádou (označení pro procesy s Židem Leopoldem Hilsnerem, který byl obviněn z vraždy dívky Anežky Hrůzové). Petr Bezruč patřil k mladým anarchistickým básníkům stejně jako např. Viktor Dyk (dílo Krysař), Karel Toman (dílo Měsíce) či Tomáš Garrigue Masaryk (dílo O studiu děl básnických). 6. Charakteristika postav Postavy vystupující ve sbírce jsou především obyčejní lidé, kteří pracují velice tvrdě v dolech za velmi nízkou mzdu. Díky tomu žijí v bídě nebo umírají přímo pod zemí a zanechají tak své děti, sirotky, na pospas světu, v němž nikoho nezajímají (např. Maryčka Magdonová). 7. Charakteristika jazyka Bezruč si říká bard a v knize se považuje za mluvčího Slezanů. Používá ich-formu a nevyhnul se ani dialektickým prostředkům (zkuň - odkud, baba - žena ad.). Básník často používá tyto básnické prostředky:
Přirovnání: Budu čekat jako Jakub, na svou ženu sedm roků...
Metonymie: Srdce chce ti prominouti, však čest domu jinak káže...
Zvolání: Bůh stůj při mně! Lžeš!...
Personifikace: Duše si výskly, přečetly se verše mé...
Epizeuxis: Na horách, na horách plno je dřeva...
Personifikace: Krčí se hroby...
Hyperbola: Bez konce jsou lesy markýze Gera...
Eufemismus: Pod vozem zhasla Magdonova vdova
Metafora: V mrazivé chýši, tam ptáčata zbyla 8. Místo a doba děje Děj se odehrává ve druhé polovině 19. století v oblasti Slezska. 9. Vztah autora k dílu Vztah k dílu autor má víceméně osobní. Do knihy dal kus sebe a nepsal jen tak o něčem. Básně nevychází z jeho fantazie, nýbrž ze skutečnosti. Inspiroval se hrůznou situací ve Slezsku, a jelikož byl těžce nemocen, bál se, že na tuto situaci nikdo již neupozorní. 10. Atmosféra Dílo působí tragicky, depresivně, melancholicky. 11. Slohový postup + funkční styl Umělecký styl 12. Role díla kdysi a dnes Slezské písně silně ovlivnily českou poezii a našly řadu napodobitelů (Sibiřské písně). Byly inspirací pro Leoše Janáčka (Kantor Halfar, Maryčka Magdonová) a jméno autora je zmíněno i ve hře Vizionář od Járy Cimrmana. Hlavní role díla "kdysi" je zmíněna již několikrát výše, a to upozornit na slezskou situaci.
A jaký má význam "dnes"? Upozornit na problémy ve Slezsku se mu zřejmě podařilo, jelikož horníci se už špatně nemají a každou chvilku budeme tady ve Slezsku poddolovaní všichni!
Zdroj: Verča13, 02.02.2012
Související odkazy
Diskuse k výpisku
Petr Bezruč - Slezské písně (rozbor) (3)
Aktuální pořadí soutěže
- avrilka (2,0)
- Veru (1,5)
- Michaela Dvořáková (1,5)
Štítky
jiří wolker balada orestes písně mužů Koníčky a zájmy Třetí řiše lovci tři zlaté vlasy děda nora pseudolus Jako řeka, jež plyne daktylotrochej nejoblibenější jídlo mé nejmilejší místo Zdeněk Rotrekl Nákupní centrum Zdraví nemocní Dokonalost reklamy Mňačko Karel Šiktanc podivín zdravy rozum satanova sláva kdo je hloupější Rozprava bělostný měsíc Caligula kouřit Patrik jan neruda figurky
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 718 984 821
Odezva: 0.03 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2025 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí