Menu
Matějček PhDr. Zdeněk (*16.08.1922 - †26.10.2004)
Psychologické eseje (z konce kariéry)
Eseje, pocházející většinou z roku 2003, tvoří jakýsi dovětek za celoživotní psychologickou dráhou Zdeňka Matějčka, jenž se stal vysoce uznávaným odborníkem v oboru dětské psychologie. Témata esejů jsou různá. Zachycují autorovy odborné zkušenosti z psychologické praxe a poradenství, ale přinášejí i moudré myšlenky získané životními zkušenostmi. Jedno však mají všechny eseje společné - vždy se dotýkají psychologie dětí, výchovy dětí a rodinného života. Nejedná se o pouhé životní bilancování na sklonku kariéry, ale o sdělení důležitých zkušeností, postřehů i cenných rad pro všechny, kteří chtějí žít s dětmi či kteří se zabývají dětskou psychologií. BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE: Vydalo nakladatelství Karolinum v Praze roku 2004 (1. vydání). Počet stran: 208. ISBN: 80-246-0892-8. STRUČNĚ O AUTOROVI: Prof. PhDr. Zdeněk Matějček, CSc. byl celosvětově uznávaný psycholog. Věnoval se hlavně dětem z ústavů dětských domovů a dětem s psychickými deprivacemi. Při své práci zdůrazňoval nepostradatelnou úlohu rodiny. Za svůj život pomohl desetitisícům dětí a napsal spoustu psychologických knih a esejí. Narodil se 16. srpna 1922 v Chlumci nad Cidlinou. Od malička byl členem českobratrské církve. Jeho otec vlastnil nejznámější českou stáj - Kladrubský hřebčín. Zdeněk měl jednoho bratra. Ve svém volném čase se v dětství věnoval střelbě a samozřejmě psychologii. Vystudoval gymnázium v Pardubicích a po válce absolvoval vysokou školu filozofie. Hodně spolupracoval s profesorem Josefem Langmeierem a vydal s ním i svou první knížku Psychická deprivace v dětství, která byla přeložena do němčiny, angličtiny i ruštiny. Po dokončení studia pracoval na psychiatrii a potom učil na Filozofické fakultě University Karlovy a dělal psychologa v centru Dobrý pastýř i v řadě dalších organizací, které pomáhaly dětem s psychickými problémy.
Má tři děti - Janu, Jarmilu a Zdeňka. V důchodu Matějček nastoupil do laboratoře vedené doc. Dytrychem. Zde zahájili několik dlouhodobých studií, jeden den měl ale vždy vyhrazený pro konzultaci problémů v centru Paprsek. Na konci života prohlásil: "Rozumět znamená pomáhat."
Zemřel 26. října 2004 v Praze.
Prof. PhDr. Zdeněk Matějček, CSc. významně přispěl ke zdravému vývoji naší společnosti, k obohacení svého oboru a k výzkumu v oblasti, jež byla z hlediska badatelského u nás až na výjimky zanedbaná. STRUČNÝ OBSAH: Tato kniha je jakýsi dovětek za kariérou Prof. PhDr. Zdeňka Matějčka, CSc. Je to soupis esejí, jež napsal na konci své kariéry a svého života v roce 2003. Kniha není nijak strukturovaná a nemá jedno téma (tedy vlastně má - dětská psychologie, ale každá kapitola pojednává o něčem jiném).
Kniha se nezabývá jen dětmi, ale i dospělými nebo rodiči. Kapitoly jsou o čase, rozvodu, právech dítěte, zradě dítěte, vypořádání se s nějakou těžkou životní situací nebo těžkým úrazem dítěte, uzdravení zázrakem nebo o spolužácích. Zdeněk Matějček vlastně sepsal své zkušenosti, tedy to, co se dělá s dětmi, nebo co dělají děti špatně a jak by se tomu mělo předejít. Dokládá to zkušenostmi z rozhovorů s dětmi nebo z výzkumů. Také prezentuje modelové situace nebo píše i o tom, čeho si všiml na ulici a co se mu na tom z psychologického hlediska nelíbilo. VLASTNÍ NÁZOR: Matějčkova publikace je z psychologického hlediska velice zajímavá, ale vzhledem k tomu, že jde právě o psychologickou knihu, není to zrovna ten případ, který by čtenáře zvedal ze židle; jenže tak už to u psychologických textů bývá. Líbilo se mi, že životní situace jsou v knize popsané krátce, ale výstižně bez nějakých zbytečných nezáživných uspávajících odboček.
Přišlo mi dobré, že i když na sebe kapitoly vůbec nenavazují, může čtenář ty části, které ho nezajímají, přeskočit a v klidu číst dál. Pro lidi, které psychologie nezajímá, je tato kniha upřímně zbytečnou ztrátou času, naopak pro lidi, kteří se psychologii věnují, je vhodná a rodičům s malým dítětem ji rozhodně doporučuji. CITÁTY Z KNIHY: Tři citáty z knihy, které vás něčím zaujaly nebo jsou charakteristické pro téma knihy: To care sometimes - Vyléčit někdy
To relieve often - Ulevit často
To comfort always - Utěšit vždycky Vážení, víte, že už nikdy nebudete mít druhou šanci udělat první dojem? Lidé, buďte rádi, že vám není hůř. A hned vám bude líp!
Zdroj: Jakub Koutník, 08.01.2017
Související odkazy
Čtenářský deník | - | Co děti nejvíc potřebují |
- | Psychologické eseje (z konce kariéry) |
Diskuse k výpisku
PhDr. Zdeněk Matějček - Psychologické eseje (z konce kariéry)
Aktuální pořadí soutěže
- Grully (1,5)
- vedralova.k (0,5)
Štítky
daphne du maurier jak mě vidí Stanislav Rudolf zelený+svetr topič staven dlouhý, široký Pavel Dovhani Smrt Jánošíkova poslední list bělinka a růženka dětské hřiště procházka zimní Lipová Alej hodnota walter scott Černooká můj pes Vějíř Samá voda upřímný obr scéna splachuj hororové knihy dívka popelka roth padesát odstínů propaganda josef v
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 713 982 803
Odezva: 0.03 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí