Menu
Vandenberg Philipp (*20.09.1941)
Nefertiti: královna tajemné krásy
Po příjezdu do Vesetu, který byl tak nádherný, velkolepý a vše se třpytilo zlatem či stříbrem, uviděl lid poprvé překrásnou princeznu. Říkali jí "Kráska, která přichází", "Krásná je krása Atonova" a další lichotící jména. V Egyptě ji přivítal Amenhotep III. a jeho hlavní manželka Teje. Je téměř překvapující, že se tyto dvě sokyně měly rády, přestože se obě chtěly podílet na vládě.
Slavnost Opet, která se každoročně konala na počest boha Amona, pro všechny dvořany představovala důvod radosti, kdy se každý mohl napít a najíst jakkoliv chtěl. Naopak pro Nefertiti to musel být strašný zážitek, jelikož součástí Opetu je "rituální soulož", o které se zmiňují písaři takto: Skvělý bůh Amon, Pán "Trůnů Obou zemí", vzal na sebe podobu Veličenstva, jejího manžela, krále Horního a Dolního Egypta. Když tam vstoupil, nalezl ji spící uprostřed nádhery jejího paláce. Božskou vůní se probudila a v přítomnosti Jeho Veličenstva se usmála. On šel rovnou k ní, zahořel pro ni a věnoval jí své srdce. A sotva k ní přistoupil, dopřál jí pohlédnout na svou božskou postavu. Zaradovala se, jakmile spatřila jeho krásu, a celé tělo se jí rozproudilo láskou k němu. Vůně boha se rozlila palácem, voněl všemi vůněmi Puntu. Poté si božský Majestát prováděl, co si přál. Dovolila mu, aby se s ní potěšil. Pravda byla jiná... Těžko si umí někdo představit patnáctiletou Nefertiti, jak se těší na akt s churavým, starým a ničeho schopným Amenhotepem III. Jaká je dnešní představa návštěvy ve vesetském domě? Kdybychom do jednoho z nich pootevřeli dveře, ucítili bychom lehký závan vonící myrhy a uviděli hlouček vybrané společnosti, která je opěvovaná muzikanty. Všichni byli jen lehce oblečeni: ženy nosily dlouhé průsvitné šaty s velkým výstřihem, holými rameny nebo přehozem jen přes jedno ňadro. Muži nosili jen krátkou bederní zástěrku. Obě urozená pohlaví nosila paruky, jelikož se neslušelo ukazovat své kadeře jako obyčejní lidé.
Sluhové vykonávali úkony pro příjemnější posezení. Návštěvě umývali ruce, zahalovali do dýmu kadidla, nasazovali na hlavy vonné tukové kužele, které se po chvíli začnou stékat po vlasech a oděvu.
Každý si pak může nabídnout ze svého vlastního servírovacího stolečku, kde se podávají celé kachny, kýty a hodně ovoce - vše se jí rukama. Další úlohou sluhy je očekávání, že se přejedený hostitel bude chtít vyzvracet a proto u nich stojí pohotově se speciální nádobou.
Jak vypadá den Nefertiti? Krásné princezně začíná den při východu Slunce, kdy měla služebnice vystihnout chvíli probuzení, aby roztáhla závěsy a začala hrát hudba. Pak si šla princezna za pomoci služebné vybrat oděv, s další vybrala sandále, s třetí náhrdelník a čtvrtou třeba paruku. Někdy se princezna nepřevlékala vůbec. Dále ji čekala lázeň s účastí dalších komorných.
Nefertiti vystupovala vždy po boku Teje, které se dalo říkat vládkyně Obou zemí, jelikož Amenhotepa III. plně ovládala a rozhodovala, jak se dále bude zacházet s Egyptem.
Roku 1366 posílá Turšata (otec Neferiti) Ištařinu sochu pro nemocného Amenhotepa, která ho měla vyléčit. Nepodařilo se a roku 1364 před Kristem král skonal a Nefetiti se stala v sedmnácti letech vdovou. Dalším panovníkem se měl stát syn Amenhotep IV., jenž s otcem nevycházel nejlépe. Domněnkou je, že tento královský syn se zamiloval do Nefertiti, když byla na mitannském dvoře a pak si ji vzal jeho otec. Nechtěl se proto dívat na svého otce, jak si užívá s nejhezčí ženou Egypta, a tak raději procestoval svět, kde také nasbíral zkušenosti.
Přestože byl Amenhotep IV. faraónem, vládla opět Teje. Vysvětlením bylo, že mladičký dvanáctiletý kluk nemůže vládu spravovat sám. Díky silnému poutu a touze využít svého syna to mělo za následek, že se do ní zamiloval a ona s ním udržovala pohlavní styk. Později se začala snažit, aby se zamiloval do Nefertiti, jelikož jí soužití se synem přišlo zvrhlé. A tak se roku 1364 před Kristem Nefertiti vdává, tentokrát jako hlavní manželka faraona Amenhotepa IV. (změnil si pak jméno na Achnaton), s kterým prožila nejkrásnější chvilky života. Přes různé překážky se jim podařilo prosadit jediného boha Atona a postavit nádherné město v Amarně (Achetaton), které mělo představovat vysněné město, kde by pobývali společně s šesti dcerami. Nejstarší z nich byla Meritaton, jež se provdala za Smenchkareea, do kterého se pravděpodobněji později zamiloval i Achnaton a společně se spikli proti Nefertiti. Dali přepsat veškeré její kartuše na její dcery a zničili i další památky na ni. Díky této vzpouře a zachvácení moru v Achetatonu zde zůstala skoro sama a poklidně dožila chvilky svého života.
Zdroj: gergeda, 06.11.2007
Související odkazy
Čtenářský deník | - | Akce Farao |
- | Kletba faraónů | |
- | Král z Luxoru | |
- | Nefertiti: královna tajemné krásy | |
- | Osmý hřích | |
- | Pompejan |
Diskuse k výpisku
Philipp Vandenberg - Nefertiti: královna tajemné krásy
Aktuální pořadí soutěže
- Grully (1,5)
- vedralova.k (0,5)
Štítky
quo holocaust dvakrát měř Nad propast spal příslovečné spřežky přístav narnie Nestorův letopis příhoda automechanik bruslení robert fulghum sněhová královna město se probouzí pilný o trojím lidu Vil boháč a chudák maková panenka Clancy vůně domova Playstation erben-kytice Rudolf Medek Pravdivá historie anděl pitvornosti doporučený dopis lesk a bída adaptační+kurz
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 713 965 355
Odezva: 0.05 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí