ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Sky Rick (-)

   
­­­­

Život Freddie Mercuryho: The show must go on

Životopis "krále popu", jenž se za svého života stal hudební legendou a nepostradatelnou součástí života svých fanoušků.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Premiéra v Praze roku 1992 (1. vydání). Z anglického originálu The Show Must Go on: The Life of Freddie Mercury přeložila Alexandra Fraisová. Počet stran: 109. ISBN: 80-85479-14-1.

OBSAH:

V první kapitole této útlé knížky překvapivě čteme o posledních chvílích Freddieho Mercuryho. Před dvaceti čtyřmi hodinami vydala tato hvězda prohlášení, že trpí nemocí AIDS. Toto tajemství si chránil posledních pět let. Nyní leží v obrovské posteli, sám, jen jeden z jeho nejvěrnějších přátel jej jemně drží za ruku. Pomalu odchází...

"V sedm hodin toho smutného večera 24. listopadu 1991 skončil život a vláda Freddieho Mercuryho a svět rocku se stal mnohem menší a chladnější..."
Tato šokující zpráva obletěla celý svět. Jeho pohřeb se konal v krematoriu v západním Londýně na Harrow Road čtyři dny poté. Tuto událost naplánoval zpěvák sám do nejmenších podrobností - setkával se zde kontroverzní styl zoroastrovského náboženství, ke kterému příslušel, a moderního světa, v němž žil. Pohřeb byl soukromý a uzavřený. Pohřební kolona nablýskaných aut nejzvučnějších značek se rozjela ke hřbitovu na Kensal Rise. Na pohřbu zpívaly hvězdy jako Aretha Franklinová nebo Montserrat Caballé. A těch květin různých tvarů a nápisů s posledními rozloučeními! Na pozdravu od rodičů stál ten nejdojemnější vzkaz: "Našemu milovanému synu Freddiemu. Navždy tě budeme milovat. Maminka a tatínek."

Farrokh Bulsara, jak se vlastním jménem Freddie jmenoval, vyrůstal do svých čtrnácti na nejexotičtějších místech světa - na dvou ostrovech nedaleko Afriky v Indickém oceánu, na Zanzibaru a Pembě, což byly dříve britské kolonie. Do sedmi let byl Freddie (= Farrokh) mazlíčkem svých rodičů. Poté se narodila sestra Kashmire. Do školy chodil rád. Vynikal ve sportu, byl šampionem ve stolním tenise, v Bombaji začal chodit na hodiny klavíru. Miloval operu stejně jako jeho rodiče, ale byl ovlivněn i mnoha jinými směry, které se ve městě mísily. Také rock 'n' roll začal tehdy vystrkovat růžky. Byl také nábožensky založen - jak již z původní kapitoly víme, patřil k netradičnímu zoroastrovskému náboženství, byl Peršanem a často se modlil, chodil do chrámů s ohněm atp. Také na internátní léta vzpomíná velmi pěkně, prý jej naučily samostatnosti, nezávislosti i to, jak se postarat sám o sebe... Miloval sport a umělecké předměty, literaturu a kreslení, ale nejvíce si zamiloval hudbu.

Feltham v Middlesexu, tak se jmenovalo místo nového domova v Británii. Ve zdejší škole se mu vůbec nelíbilo, a když ji opouštěl, vynikal v jediném - v umění.

V devatenácti prožívala Británie tzv. šedesátá roztančená léta. Byla to éra Beatles a Rolling Stones. Černá hudba však ovládala žebříčky také. Freddie si vymanil na rodičích studium na umělecké škole, což se jim moc nezamlouvalo. Miloval Jimiho Hendrixe. Všichni si o něm mysleli, že je nudný a klidný, že nikdy neprorazí, ale za šest let se stal opak pravdou.

Queen a rok 1971. "Je to jenom jméno, ale je královské a zní nádherně, je to silné slovo, naprosto univerzální a bezprostřední."
Začátky byly krušné, ale v roce 1972 přišel pro Queen velký průlom - studiové demo snímky ve studiu De Lane Lea. Poté přišlo první LP a už to jelo... Každé album Queen bylo pro jejich stále rostoucí počet fanoušků na celém světě malým zázrakem. Tuhle skupinu prostě musíte milovat, i když nechcete.

Na pódiu byl Freddie jedinečný showman, stejně jako na plátně. Věřil na plné vychutnávání života až do konce. Byl homosexuálem i heterosexuálem zároveň, myslím, že se tomu říká bisexualita. V Mnichově toto moc neřešili, proto tam rád utíkal. Dokonce tam i dva roky bydlel.

Desky se vydávaly jako na běžícím pásu a prodávaly se ještě s větší vervou. Časté koncerty a hlavně hlučné a na drogy i alkohol bohaté večírky.

Live Aid - koncert, který zhlédly dvě miliardy lidí celkem ve sto sedmdesáti zemích, nejvíce jich bylo u televizních obrazovek. Tento koncert měl poslání vybrat peníze na hladem ničenou Etiopii.
"Pokaždé když vystoupím na pódium, chci mít jistotu, že to pro ty lidi bude nádhera."
Z Freddieho a Queen udělal tento koncert úplné megastar.

Jedinečné muzikantství a provokující vystupování frontmana této skupiny ji uvádělo po léta na vrchol všech hitparád. Kniha vypráví o tom, jak se z nesmělého mladíka pocházejícího ze Zanzibaru stala extrovertní ikona a král popové scény. Live Aid a Bohemian Rhapsody - je ještě nutné dodávat více? Legenda, která neumírá. Stále slychávám tóny této jedinečné skupiny v rádiích, a to dennodenně. "Král Královny", který sedí na trůnu slávy a dokazuje, že "The show must go on!!!"

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Frankie12, 05.09.2017

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Rick Sky - Život Freddie Mercuryho: The show must go on







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)