ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Stevenson Robert Louis Balfour (*13.11.1850 - †03.12.1894)

   
­­­­

Podivný případ dr. Jekylla a pana Hyda (rozbor)

Román Roberta Louise Stevensona Podivný případ doktora Jekylla a pana Hyda (v originále The Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde) vyšel v roce 1886.
Vážený doktor Jekyll se snaží rozdělit svou duši na část dobrou a špatnou. Podaří se mu tajně vyvinout látku, jež toto umožňuje, a uspěje v pokusu uvolnit své ďábelské sklony. Ty se přemění na samostatnou osobnost - pana Hyda. Doktoru Jekyllovi ze začátku nečiní problémy se z pana Hyda vrátit ve svou původní osobnost, jenže časem je to stále složitější a nakonec se doktor Jekyll začne v pana Hyda pomalu měnit. Následně dojdou zásoby látky umožňující transformaci a doktor Jekyll není schopen chemický vzorec vytvořit. Hyde je stíhaný kvůli vraždě, doktor Jekyll situaci neunese a spáchá sebevraždu... V pracovně doktora Jekylla naleznou tělo, jež patří panu Hydovi. Dopis, který Jekyll napsal před smrtí, vše objasňuje - dva muži byli dvěma variantami jedné osoby.

LITERÁRNĚ-HISTORICKÝ KONTEXT:

Literární/obecně kulturní kontext

Dílo vzniklo na konci 19. století v době realismu, kvůli tématu bychom ho měli zařadit k novoromantismu (dvojí život, romantická touha po svobodě). Na rozdíl od realismu, který se soustředí na kritické poznávání skutečnosti, novoromantismus klade důraz na city. (Novoromantičtí autoři nesouhlasili s tehdejší viktoriánskou společností.) Mezi Stevensonovi realistické předchůdce patří například francouzský spisovatel Honoré de Balzac známý pro svůj cyklus románů Lidská komedie, Gustave Flaubert (román Paní Bovaryová) a Émile Zola (román Zabiják). V Anglii pak působil např. Charles Dickens. Z Ruska bych zmínil Lva Nikolajeviče Tolstoje (román Anna Kareninová) a Nikolaje Vasiljeviče Gogola (komedie Revizor). Z Ameriky bych vyzdvihl spisovatele a dobrodruha Marka Twaina. Stevensonovým současníkem byl významný irský spisovatel Oscar Wilde, jehož jméno si můžeme spojit s románem Obraz Doriana Graye, který se zabývá podobnou problematikou.

Dílo v kontextu autorovy tvorby

  • Skotský romanopisec Robert Louis Stevenson se narodil roku 1850 v Edinburghu. Byl donucen svým otcem vystudovat práva, nikdy v tomto odvětví ale nepracoval. Nakonec v něm zvítězil jeho zájem o literaturu a stal se velmi oblíbeným spisovatelem. Mezi jeho nejznámější dílo patří stále uznávaný dobrodružný román Ostrov pokladů. Kromě románů psal horory a pohádky.
  • Novela Podivný případ dr. Jekylla a pana Hyda se stala bestsellerem a předmětem mnohých parodií, dramatizací a filmových zpracování.

ZÁKLADNÍ INFORMACE O KNIZE:

Literární druh a žánr

Epika, novela s prvky hororu (sci-fi)

Časoprostor

Londýn, 19. století

Téma, motivy, hlavní myšlenky

  • hlavní téma: boj dobra a zla rozpolceného člověka
  • motivy: proměna, opuštěnost, obava z pokroku, bipolární porucha
  • hlavní myšlenka: každý má v sobě dobrou a špatnou stránku, které by se od sebe neměly oddělovat; každý se s nimi musí naučit žít

Vypravěč/lyrický subjekt

Ich-forma i er-forma (střídá se několik vypravěčů - pan Utterson, Kanton, dr. Jekyll)

POSTAVY A DĚJ:

Hlavní postavy

  • pan Utterson - advokát, přítel pana Enfielda a Jekylla; vysoký a vyzáblý, urážlivý, necitlivý, pochmurný, sebekritický, skromný, čestný
  • dr. Henry Jekyll - vědec; vynalézavý, ctižádostivý, inteligentní, čestný, vážený, oblíbený, ctižádostivý, citlivý
  • Edward Hyde - mladší a nespoutanější část dr. Jekylla; menší postavy; v každém vzbuzuje odpor a nechuť; zlý, nečestný, bezcitný
  • dr. Lanyon - lékař; milý; zpočátku zdravý; přítel Jekylla, postupně jejich přátelství upadá vlivem změny přítelova chování

Vedlejší postavy

  • Richard Enfield - přítel pana Uttersona; chodí společně na vycházky
  • služebník Poole - sluha dr. Jekylla; věrný, nebojácný

Děj

Advokát Utterson chodí pravidelně se svým přítelem Enfieldem na procházky po Londýně, při kterých hovoří o různých věcech. Jednoho dne zjistí, že oba znají jméno oné osoby, na kterou dr. Jekyll odkázal v případě smrti nebo zmizení celý svůj majetek, pana Hyda. Celá tato závěť je ještě podivnější, protože Utterson pana Hyda nikdy osobně neviděl, pouze o něm slyšel. Postupně ale zjišťuje, že údajný dědic Jekyllova nemalého majetku je bezohledný zloduch, který dokonce spáchal vraždu vysoce postaveného sira Danverse Carewa.

Zničehonic se začne Uttersonův přítel dr. Jekyll chovat zvláštně. Nechce s nikým mluvit ani nikoho vidět. Po pár měsících se ale všechno zase vrátí do starých kolejí a zdravý Henry Jekyll opět přijímá své přátele. Znenadání umírá jiný Uttersonův přítel, dr. Lanyon. Ještě před smrtí stihl Uttersonovi svěřit obálku s prosbou, aby ji otevřel po jeho smrti. Tato obálka by mohla být klíčem celé záhady.

Pan Utterson si však začne dělat starosti o přítele Jekylla, jenž opět nechce přijímat návštěvy, dokonce nechce do svého pokoje pustit ani svého sluhu Poola. Ten pak Uttersonovi poví, že pro svého pána musí shánět různé léky a že ho už ani nepoznává po hlase. Spolu tak vymyslí plán, jak vniknout do Jekyllovy kanceláře a zatknout pana Hyda, který nejspíš dr. Jekylla zabil. Po tom, co se jim to podaří, nalézají mrtvého Edwarda Hyda, ale po Jekyllovi ani stopy.

Vše objasňuje dopis od dr. Jekylla, vysvětlující celou záhadu. Dr. Jekyll v sobě choval kladnou a zápornou část své osobnosti. Dokázal využít obě, pořád ale žil nudný doktorský život, čímž svou nespoutanější část osobnosti svazoval. Aby ji oddělil, připravil lektvar, přeměňující ho v pana Hyda. Postupně v něm ale začala záporná část převládat a nedokázal se vrátit do původní podoby. Nešťastně tak zavinil i smrt přítele Lanyona, jenž mu pomohl vrátit se do původní podoby. Po Lanyonově smrti už nemá nikoho, kdo by mu sehnal potřebné suroviny, a tak se zamyká a následně spáchá sebevraždu...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: mrtaf, 30.04.2021

­­­­

Diskuse k výpisku
Robert Louis Balfour Stevenson - Podivný případ dr. Jekylla a pana Hyda (rozbor)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)