Román líčí život studenta internátní školy Törlesse. Törless, syn dvorního rady, je v pátém ročníku a trápí ho stesk po domově. Proto naváže přátelský vztah s princem H., se kterým se však kvůli náboženství pohádá a princ poté školu opustí. Törless se cítí velice opuštěný a proto se dá dohromady s Beinebergem a Reitingem. Jsou to chlapci ze šlechtických rodin, bezohlední a se sadistickými sklony. Vedou spolu dlouhé filozofické debaty o podstatě bytí a o tom, jak jsou výjimeční a lepší než ostatní. Na obzoru se poté objeví vhodná oběť jejich šikany: Basini, chudý a submisivní chlapec. Další postavou v ději je Božena, prostitutka, za kterou se draze platilo. Törless k ní chodil také, ale nijak zvlášť ho to stejně jako Basiniho netěšilo. Přesto k ní chodili, protože to určovalo postavení v chlapecké hierarchii. Jelikož Basiniho příjem nestačil na hrátky s Boženou, ukradne trochu peněz Beinebergovi, ale je odhalen. Pod výhružkami, že ho udají, se od nich Basini nechá šikanovat. A Törless tomu všemu musí přihlížet. Basiniho bijí, mučí a sexuálně zneužívají. Törless nemůže pochopit, proč si Basini nechá líbit takové utrpení, ale týraný chlapec to pochopí jako výzvu k sexuálním službám. Törless odmítne, ale jednou mu Basini dokonce sám vleze do postele a on neodolá jeho půvabům, po kterých ostatně už dlouho tajně toužil. Když se poté Törless přestane připojovat k týrání Basiniho, začnou ho týrat o to víc, protože pochopí, že tím trestají i Törlesse. Törless ale na obranu Basiniho nikdy nic neudělá. Je velice zbabělý a namlouvá si, že mu na tom vlastně vůbec nezáleží, že je jen pozorovatel a že si za to Basini může sám, když proti tomu nebojuje. Když už mučení překročí snesitelnou mez, požádá Basini Törlesse o pomoc, ale je jím odmítnut a přemluven k tomu, aby se sám šel udat. Nakonec to tedy udělá a je vyloučen ze školy. Beineberg a Reiting ze všeho vyjdou jako vítězové, dokonce jsou za to ostatními obdivováni a Törless požádá své rodiče, aby mohl odejít ze školy.
Tématem románu je výpověď o zbabělosti hlavního hrdiny Törlesse, o neschopnosti postavit se zlu a volbě kolaborace namísto boje za lásku, o které se raději řekne, že nikdy neexistovala. Musil líčí dospívání, první sexuální zkušenosti a tápání mladého člověka mezi ustálenými společenskými pravidly a vlastními představami o světě.
Z této knížky jsem byla trochu otřesena. Popisy mučení jsou na rozdíl od sexuálních scén psány velice detailně a občas jsem měla problém se přes to přenést. Zaskočila mě krutost Beineberga a Reitinga, ale také zbabělost Törlesse i Basiniho. Snad jedinými krásnými pasážemi jsou popisy Törlessových citů k Basinimu. I přesto bych tuto knížku doporučila, protože ukazuje, jaká krutost v lidech může být. Čtenář musí ale počítat s tím, že do smíchu mu určitě nebude.