Menu
Rolland Romain (*29.01.1866 - †30.12.1944)
Petr a Lucie (3)
Při jednom leteckém útoku se do pařížského metra nahrnou davy lidí. Prchají před zkázou, která se na ně seshora neúprosně řítí. Někteří z nich jsou ošklivě zranění. Z vlaku to s hrůzou v očích sledují i dva mladí lidé – Petr a Lucie. Doposud se ještě nikdy nesetkali, tento otřesný zážitek a strach o vlastní život v nich však vyvolá náhlou touhu pocítit vedle sebe blízkou duši a Petr spontánně skryje Luciinu dlaň ve své. Lucie na další zastávce vystupuje, aniž by se na Petra ohlédla...
Petr, syn z dobré rodiny, nemohl na tajemnou dívku z metra přestat myslet. Neustále ji měl před očima a doufal, že ji ještě někdy spatří. Vždy když však Lucii opravdu potkal, ostýchal se ji oslovit. Nakonec tak ale učinil. Sedli si spolu na lavičku do parku a přesto, že byl únor a byla zima, sedávali tak stále častěji.
Lucie se chtěla stát malířkou, chodila na výtvarnou školu, tu však z existenčních důvodů musela opustit. Aby se uživila, malovala nyní "kýče" – napodobeniny obrazů starých mistrů. Žila jen sama s matkou, která pracovala jako dělnice v továrně na výrobu střeliva. Když se to Petr dozvěděl, nesmírně ho to pobouřilo, neměl rád válku a vše co s ní souviselo. Lucie to však brala jinak, viděla v tom práci jako každou jinou. Práci, za kterou člověk dostává peníze, bez nichž by nemohl žít.
Petrův starší bratr Filip je na vojně, Petr ho vždycky měl velmi rád a se zájmem naslouchal jeho vyprávění. Teď přijíždí Filip na dovolenou za svou rodinou, je však jiný. V jeho hlase se objevuje jakási ironie a Petr už mu tak důkladně jako dřív nenaslouchá, myšlenkami je jinde. Filip se brzy dozvídá příčinu bratrovy změny. Jednou večer potká svého bratra s Lucií, oni, zakoukaní do sebe, si ho ani nepovšimnou. Ve Filipovi se probouzí lítost k bratrovi, neboť ví, že i jeho ročník by měl být do půl roku povolán na frontu. Petr se snažil na to vůbec nemyslet, žil jen přítomností a celý svůj volný čas se snažil trávit s Lucií. Plánovali si spolu budoucnost a přemýšleli o společném životě, i když tušili, že se ho zřejmě nedožijí.
Ke konci března, při dalším z mnoha útoků, zemřel známý skladatel. Petr s Lucií se rozhodli, že půjdou uctít jeho památku do známého pařížského chrámu čisté Matky Boží na Zlatnickém nábřeží. Než vešli do kostela, Lucie si všimla rusovlasé smějící se dívenky. Opětovala jí úsměv, ale dívenka se náhle vyděsila a zmizela. Uvnitř v chrámu usedli stranou od ostatních věřících, našli si místečko ve výklenku pilíře a povídali si jako vždy. Když vzhlédli, viděli krásně na barevná okna. V jednom z nich Lucie znovu spatřila malou rusovlásku se stejným výrazem zděšení jako před kostelem. Petr měl hlavu v jejím klíně, laskala ho ve vlasech, když v tom se začal celý chrám chvět. Lucie ještě stihla Petra zakrýt vlastním tělem, než je oba zavalil mohutný pilíř, pod kterým nalezli vysvobozující smrt... VLASTNÍ NÁZOR: V této novele se staví do kontrastu dvě zcela odlišné věci – láska a válka. Válka lidi ničí, kdežto láska naopak. Přesto velká láska mezi Petrem a Lucii vznikla právě za války. Těžko říci, jestli by vznikla, i kdyby té "ničitelky lidstva" nebylo. Autor nám zde ale naznačuje, že lásce vzniklé za války není umožněno rozkvést zcela ... jako v tomto příběhu.
Když se nad tím vším zamyslím, možná pro mladé milence byla tato smrt tím nejlepším, co je mohlo v jejich nezáviděníhodné situaci potkat. Takhle zemřeli alespoň společně, jeden druhému v náručí a nemuseli čekat, až je rozdělí válka.
V Petrovi můžeme najít i kus duše autora – oba velcí humanisté, odpůrci války a bojovníci za mír.
Zdroj: Verurunka, 10.06.2004
Související odkazy
Diskuse k výpisku
Romain Rolland - Petr a Lucie (3)
Aktuální pořadí soutěže
- Do soutěže se prozatím nezapojil žádný soutěžící.
- Přidejte vlastní práci do naší databáze a staňte se vítězem tohoto měsíce!
Štítky
můj pohled z okna hříchy analytický slovníky Děvčátko momo Poměry mezi Den jako každý jiný velikonoce Snaha běs Hobitín Menzel popis cesty josef kajetán tyl změnit svět hodnota člověka Robinson Crusoe Stužkonoska modrá pálení čarodejnic 17. listopadu znaky klasicismu moj Moliére na hřbitově honem lakomce popisy osob maturitní vysvědčení neni jine cesty vznešenost přírody
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 705 928 925
Odezva: 0.04 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí