ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Heller Servác Bonifác (*13.05.1845 - †02.09.1922)

­­­­

Pan markýz

  • uveřejňováno v časopise Světozor roku 1893
  • společenský román vyzdobený reprodukcemi šesti ilustrací Luďka Marolda (1948, Evropský literární klub)

Ve své době velmi populární román Pan markýz se pyšní propracovanou zápletkou. Mladá, poctivá a hlavně zasnoubená dívka se nechá obelstít sladkými řečmi krásného svůdce a uteče s ním přes Slovensko do Rumunska. Markýz je však pronásleduje, vypátrá a donutí je, aby se vrátili. Vše navíc zařídí tak, aby bylo možné chyby napravit. Jeho nezištné snahy však kvůli nepřízni osudu nejsou korunovány úspěchem...

O KNIZE A AUTOROVI:

Romány Serváce Hellera jsou často vzaty ze skutečného života lidí z oblasti staré Prahy, avšak stejně dobře se Heller orientuje i v prostředí evropské společnosti. Když toto dílo počalo být uveřejňováno v časopise Světozor (1893), vzbudilo veliký zájem u čtenářů, mezi nimiž byl mimo jiné i malíř Luděk Marold; ten přispěl k dílu ilustracemi, což bylo jistě i jednou z příčin pro vydání knihy.

Toto dílo má ze všech Hellerových děl pravděpodobně nejpropracovanější zápletku, autor zde využívá všech svých dosavadních zkušeností a kombinuje cíle poučné i zábavné, pozdvihuje nestálost v mezilidských vztazích a zobrazuje s nimi spojené negativní vlastnosti lidí, podařilo se mu tak vytvořit mnohostranné a přesto jednotné dílo.

OBSAH:

Vypravěč knihy (jméno nezmíněno) vystupuje ze železničního vagónu pod Vysokými Tatrami, putuje do kopců, kde se ubytuje v hotelu, zde potkává starého pána - Feodora Michaljoviče a jeho dceru Ilónu.

Tři týdny poté potkává ve Varšavě muže - markýze de Sevillu, s ním zachraňuje miss Coru, které se splašil oř, následně s markýzem a vybranou společností tráví čas. Na stavení markýze potkává Jegora Vladimíroviče, nastávajícího manžela Ilónina, jenž našel zalíbení v miss Coře i přesto, že je již zasnouben. Poté vypravěč sleduje příběh zpovzdálí.

Feodor Michaljovič Bobrovkij se se svou dcerou Ilónou dostávají domů do Alexandrovky, kvůli závějím se ale jejich cesta zkomplikuje, proto přijímají pomoc od poručíka Gagarina. Bobrovskij s Ilónou pozvou poručíka jako hosta do Alexandrovky. Paní Bobrovská, jindy chladná žena, s radostí Gagarina přivítá, avšak po zjištění, že Bobrovskij zasnoubil dceru s Jegorem, není nadšena, cítí totiž z Ilónina chování jakési zalíbení právě v Gagarinovi. Z toho je Bobrovskij v rozpacích, proto usoudí, že je nejlepším řešením dceru poslat za svým nastávajícím do Petrohradu. Zde se Ilóna setkává opětovně s Gagarinem, jenž jí vyznává lásku, avšak mezi dalšími poručíky a důstojníky prezentuje zalíbení stejně tak k miss Coře.

U kněžny Jelizavety Michajlovny Galicinové, jejímž kavalírem je zrovna markýz de Sevilla, byla večerní zábava s tancem, kam mimo jiné byla pozvána i Ilóna. Kněžna Ilóně přiřadila na večer markýze jako opatrovníka. Když Jelizaveta viděla, že se kolem Ilóny "točí" Gagarin, poprosila markýze, aby zasáhl, po neúspěšné promluvě se oba muži domluvili dokonce na setkání s bambitkami. Ze střelby ale naštěstí sešlo.

Ilóna s Gagarinem si vyznají lásku, ale dívka nechce zrušit sňatek s Jegorem, neboť má obavy ze svého otce, proto se s Gagarinem domluví na útěku.

Poté Gagarin vyznává lásku miss Coře, avšak ta ho zastaví, protože ví, že Gagarin se točí jen kolem bohatých žen, nikoliv za účelem lásky a bližšího vztahu, a tak jejich vztah končí. Proto se Gagarin obrací na Ilónu, píše jí dopis, ve kterém zmiňuje, že užije žluté růže, která je znamením ke schůzkám a že přijede za ní do hotelu.
Markýz de Sevilla jede za Bobroským a upozorňuje ho na vzniklou situaci, a sice, že Gagarin usiluje o odloudění Ilóny od Jegora, Bobrovskij se svou dcerou odjel domů a poté společně cestují, avšak Ilóna, omámena city, upozorňuje Gagarina na otcovy kroky, jimiž se snaží urychlit sňatek a zabránit tak poměru mezi Ilónou a Gagarinem.

Ilóna se s Gagarinem potkává v Tatrách, poté spolu odjíždí do Rumunska, markýz se vydává je hledat. Když markýz Ilónu a Gagarina najde, dívka se dobrovolně s markýzem vrací za otcem, Gagarin získává peníze od markýze a nechává Ilónu odejít. Po návratu markýz zjišťuje, že je Jegor zasnouben s miss Corou, vyznává tedy Coře lásku a žádá ji o to, aby Jegrovi napsala dopis, v němž zmíní, že si jen pohrávala s Jegorovým srdcem. Jakmile markýz požádá Coru o ruku, miss (na přání markýze) dopis napíše. Poté markýz píše Coře dopis, ve kterém stojí, že spolu musí odjet z Moskvy, protože je markýz na mizině a s bankrotáři jednají v Moskvě krutě, nato rozhořčená Cora oznamuje markýzi, že s "chudákem" se zahazovat nehodlá.

Pár dní před svatbou Ilóny a Jegora se v domě Bobrovských opět objevuje Gagarin, jenž chce dalších 50 tisíc rublů, aby se mohl oženit a Ilóně ustoupit, vyhrožuje tím, že promluví s Jegorem a oznámí mu vzniklou situaci, peníze se mu nedostanou, a tak skutečně telegraficky oznamuje Jegorovi, že jeho nevěsta byla Gagarinovou milenkou, utekla s ním do ciziny a vrátila se až na popud markýze. Jegor rozhořčen ve svatební den ruší svatbu. Ilóna se zastřelí, nakonec je zastřelen i Gagarin markýzem...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Bára, 15.12.2015

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka-Válka z roku 1866 v Čechách, její vznik, děje a následky
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Servác Bonifác Heller - Pan markýz







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)