Menu
Sofokles (*496př.n.l. - †406př.n.l.)
Antigona (6)
Sofokles je také autorem hymnů, elegií a jednoho prozaického díla... CHARAKTERISTIKA DÍLA: Jedná se o jedno z nejslavnějších dramat řecké tragédie. Děj se odehrává ve starověkém Řecku (asi 5. století př.n.l.), je motivován zásahy bohů, odehrává se v královské rodině. Námět je mytologický z okruhu pověstí o thébském královském rodu. A o mravních povinnostech vůči rodině a mrtvému i přes hrozící trest smrti... DĚJ: Celá tragika díla se odvíjí od sporu o trůn mezi syny thébského krále. Eteoklés se spojí s Kreonem a vyžene Polyneika. Ten se s cizím vojskem vypraví proti rodnému městu. Oba bratři ve vzájemném souboji přijdou o život. Jejich strýc, král Kreon, nechá Eteokla (bojoval na straně města) pohřbít s všemi poctami, ale zakáže pod trestem smrti pohřbít Polyneika (vlastizrádce). Jejich sestra Antigona přes varování sestry Ismény poruší zákon. Jde splnit mravní povinnost vůči bratrovi. Polyneika lehce umyje a posype jen hlínou, vykoná tak pohřební obřad. Ale přistihli ji strážci a dovedli ke Kreonovi. Tudíž je podle zákona odsouzena k smrti. Je za živa zazděna ve skalní hrobce. Antigonin snoubenec a také zároveň Kreonův syn Haimon marně prosí o zrušení Antigonina trestu. Do království přichází slepý věštec Teiresias a varoval krále, že bohové se na něj rozzlobili a žádají odvolat krutý trest. Kreon se lekne a dá souhlas k odvolání trestu a souhlasí s pohřbem Polyneika. Je však pozdě.
Antigona se oběsila ve své hrobce. Když ji Haimon spatřil, probodl se svým mečem. Sebevraždu poté spáchá i Haimonova matka, Kreonova manželka, ze žalu nad smrtí syna. Kreon zůstal opuštěný a žádá bohy, aby mu vzali život. JAZYK A STYL: Celé drama je psáno ve verších, většinou jde o dialogy. Jsou srozumitelné, výstižné. Objevují se zde typické znaky antické tragédie: čerpá z mytologie, hlavní hrdinové vyjadřují protiklady. Konflikt se silnějšími končí tragicky - hrdina fyzicky podléhá, ale mravně vítězí. Platí zde jednota času a místa a děje.
- přináší poučení
- časté monology
- archaismy, přirovnání, metafory...
Král Kreon je velmi krutý a nemilosrdný. Nebere na nikoho ohledy a neuvědomuje si následky svých činů.
Haimon je snoubencem Antigony a nebere vážně otce. Do Antigony je tak zamilovaný, že bez ní nedokáže žít.
Isméne je sestrou Antigony. Varuje jí před krutým trestem. Vždy stojí po Antigonině boku. Další: Eurydiké (Kreonova žena), Teiresiás (věštec), Polyneikus a Eteoklés (bratři Antigony), poslové, hlídači... VLASTNÍ NÁZOR: Dílo je sice psáno v období antiky, ale velice se mi líbilo. Hlavně Antigonina odvaha, která vždy zůstávala u svých bližních.
Zdroj: Lily, 09.03.2008
Související odkazy
Čítanka | - | Antigona |
- | Élektra |
Diskuse k výpisku
Sofokles - Antigona (6)
Aktuální pořadí soutěže
- Grully (3,5)
- Jana Lotus (2,5)
Štítky
kluci tělocviku A.Sova Volný den O silném lvu důvěřuj,ale prověřuj fany nebe plne hvezd steven lidské hodnoty vrah jsi racionalismus marhoul Woolf přídavná dynamický popis univerzita celebrita sibylina proroctví sen noci koncovky paseka modrá chryzantéma české přísloví Steven erikson iluze panda Milovaná Jaro, sbohem znaky impresionismu
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 708 548 381
Odezva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí