Menu
Sofokles (*496př.n.l. - †406př.n.l.)
Antigona (6)
Sofokles je také autorem hymnů, elegií a jednoho prozaického díla... CHARAKTERISTIKA DÍLA: Jedná se o jedno z nejslavnějších dramat řecké tragédie. Děj se odehrává ve starověkém Řecku (asi 5. století př.n.l.), je motivován zásahy bohů, odehrává se v královské rodině. Námět je mytologický z okruhu pověstí o thébském královském rodu. A o mravních povinnostech vůči rodině a mrtvému i přes hrozící trest smrti... DĚJ: Celá tragika díla se odvíjí od sporu o trůn mezi syny thébského krále. Eteoklés se spojí s Kreonem a vyžene Polyneika. Ten se s cizím vojskem vypraví proti rodnému městu. Oba bratři ve vzájemném souboji přijdou o život. Jejich strýc, král Kreon, nechá Eteokla (bojoval na straně města) pohřbít s všemi poctami, ale zakáže pod trestem smrti pohřbít Polyneika (vlastizrádce). Jejich sestra Antigona přes varování sestry Ismény poruší zákon. Jde splnit mravní povinnost vůči bratrovi. Polyneika lehce umyje a posype jen hlínou, vykoná tak pohřební obřad. Ale přistihli ji strážci a dovedli ke Kreonovi. Tudíž je podle zákona odsouzena k smrti. Je za živa zazděna ve skalní hrobce. Antigonin snoubenec a také zároveň Kreonův syn Haimon marně prosí o zrušení Antigonina trestu. Do království přichází slepý věštec Teiresias a varoval krále, že bohové se na něj rozzlobili a žádají odvolat krutý trest. Kreon se lekne a dá souhlas k odvolání trestu a souhlasí s pohřbem Polyneika. Je však pozdě.
Antigona se oběsila ve své hrobce. Když ji Haimon spatřil, probodl se svým mečem. Sebevraždu poté spáchá i Haimonova matka, Kreonova manželka, ze žalu nad smrtí syna. Kreon zůstal opuštěný a žádá bohy, aby mu vzali život. JAZYK A STYL: Celé drama je psáno ve verších, většinou jde o dialogy. Jsou srozumitelné, výstižné. Objevují se zde typické znaky antické tragédie: čerpá z mytologie, hlavní hrdinové vyjadřují protiklady. Konflikt se silnějšími končí tragicky - hrdina fyzicky podléhá, ale mravně vítězí. Platí zde jednota času a místa a děje.
- přináší poučení
- časté monology
- archaismy, přirovnání, metafory...
Král Kreon je velmi krutý a nemilosrdný. Nebere na nikoho ohledy a neuvědomuje si následky svých činů.
Haimon je snoubencem Antigony a nebere vážně otce. Do Antigony je tak zamilovaný, že bez ní nedokáže žít.
Isméne je sestrou Antigony. Varuje jí před krutým trestem. Vždy stojí po Antigonině boku. Další: Eurydiké (Kreonova žena), Teiresiás (věštec), Polyneikus a Eteoklés (bratři Antigony), poslové, hlídači... VLASTNÍ NÁZOR: Dílo je sice psáno v období antiky, ale velice se mi líbilo. Hlavně Antigonina odvaha, která vždy zůstávala u svých bližních.
Zdroj: Lily, 09.03.2008
Související odkazy
Čítanka | - | Antigona |
- | Élektra |
Diskuse k výpisku
Sofokles - Antigona (6)
Aktuální pořadí soutěže
- avrilka (2,0)
- Veru (1,5)
- Michaela Dvořáková (1,5)
Štítky
kolik jazyků Milan Baroš přístav volá porucha dračí jezdec provazník Sběratel slavík zpívá špatně koločava Andre Maurois princezna fiona madam okta george orwell Počestná děvka Prokrustovo+lože republika divoké prase bíli Othello kočka a myš perla lakomý meluzína c. d. payne turbina milí o filmu král utíká z boje Ohlas andrejevič krylov
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 718 873 060
Odezva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2025 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí