ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Neumann Stanislav Kostka (*05.06.1875 - †28.06.1947)

­­­­

Láska (rozbor)

Kniha milostné lyriky z let 1925-1932, doplněná výběrem z pozůstalosti.

STRUČNÝ OBSAH:

Sbírka Láska od S. K. Neumanna je rozdělena do čtyř tematických oddílů, každý z nich představuje různé aspekty a projevy lásky - od vášnivé až po tragickou. Básně jsou silně emocionální a reflektují hluboké pocity lásky, bolesti, ztráty i naděje. Neumannův jazyk je výrazný a obrazy, které v básních maluje, jsou živé a sugestivní. Autor se nebojí ukázat lásku ve všech jejích podobách, což činí sbírku unikátním literárním dílem.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV:

Vzhledem k povaze díla, které je sbírkou básní, nejsou zde tradiční postavy s vypracovaným charakterem. Spíše se jedná o lyrické já, které může být interpretováno jako ztělesnění autora samotného, případně anonymního vypravěče, který v básních vyjadřuje své hluboké emoce a pocity spojené s láskou. Toto lyrické já často ztělesňuje silné emoce a lidské zkušenosti, což činí poezii osobní a přístupnou. Používá personifikaci a metafory k zobrazení svých emocí, což umožňuje čtenářům lepší identifikaci a empatii s popisovanými zkušenostmi, a nabízí tak unikátní vhled do různých prožitků lásky a ztráty.

JAZYK A STYL:

Neumannův jazyk je bohatý a metaforický, což umožňuje čtenáři ponořit se do hloubky básníkova prožívání. Autor využívá aliterace a asonance, které zvýrazňují melodii a rytmus veršů, zatímco jeho schopnost vytvářet složité rýmové schémy dodává básním strukturu a uspořádání. Použití symbolů a obrazných vyjádření, jako jsou personifikace a metafory, zesiluje emotivní dopad básní na čtenáře a pomáhá vizualizovat abstraktní koncepty lásky a ztráty.

TÉMA A MOTIV:

Hlavním tématem sbírky je láska ve všech jejích podobách. Neumann zkoumá různé dimenze lásky, od extatického štěstí po hluboký smutek a zoufalství, které láska může přinést. Motivy jako jsou touha, vášeň, ztráta, oběť a naděje jsou prozkoumány s hlubokým lidským porozuměním a empatií.

ZHODNOCENÍ:

Sbírka Láska je působivým literárním dílem, které umožňuje čtenářům prozkoumat různé aspekty a emoce spojené s láskou. Neumannovy básně jsou emotivní, introspektivní a esteticky působivé, což činí tuto sbírku ceněným příspěvkem k české poezii. Je to dílo, které rezonuje na osobní úrovni a může být interpretováno různě v závislosti na osobních zkušenostech čtenáře s láskou.


ROZBORY VYBRANÝCH BÁSNÍ:

Jediná věc

Balada

Stručný obsah básně

Báseň vypráví příběh poutníka, jenž vstupuje do starobylého města. Tento poutník se střetává s krásou, ale i bolestí symbolizovanou růží s trny. Setkání s tamním obyvatelem, který ho vyzývá k odpovědnosti za svůj čin (trhání růží), odhaluje hlubší rovinu vzájemných vztahů mezi cizincem a místními. Poutník vyjadřuje svou touhu vrátit se do rodného kraje, kde je snění a krása bez bolesti.

Hlavní motivy

  • cestování a cizinec: motiv cestování a bytí cizincem v neznámém prostředí, kde i krásné věci mohou přinášet bolest
  • krása a bolest: symbolika růže, která je krásná na pohled, ale má trny, je klasickým obrazem krásy spojené s bolestí
  • hledání a ztráta: poutníkova touha vrátit se domů, do místa bez bolesti a cizoty, ukazuje na jeho vnitřní ztrátu a hledání smíření

Jazyk a styl

Báseň je napsána formou balady s opakujícími se refrény "běda mu, běda mi, běda", což umocňuje pocit tragédie a nevyhnutelnosti osudu. Styl je přímý a emotivní, s důrazem na opakování a rytmus, který podtrhuje monotónnost a nezvratnost poutníkova osudu.

Zhodnocení

Báseň je působivým zpracováním témat cesty, krásy, bolesti a hledání domova. Opakování a rytmus balady dodávají textu melancholický tón, který umocňuje celkový dojem z poutníkova osamělého putování a jeho konfliktu s vnějším světem. Tato báseň je typickým příkladem, jak mohou být jednoduché situace nabitý hlubokými emocemi a existenciálními otázkami.

Náměsíčník

Stručný obsah básně

Báseň je jakýmsi dialogem mezi hlavním protagonistou, jenž se cítí být cizincem na Zemi po pádu z Měsíce, a jeho oslovovaným "pane", který zastupuje hlas rozumu nebo běžné reality. Tento dialog odkrývá hluboký vnitřní konflikt mezi snem a realitou, mezi touhou po návratu do ideálního světa plného krásy a svobody a nevyhnutelností života na Zemi se všemi jeho omezeními.

Hlavní motivy

  • cizinec v cizí zemi: motiv cizince, jenž se ocitl na Zemi a cítí se tu neustále nespokojený a neklidný, odkazuje na pocit odcizení a neustálého hledání
  • střet snu a reality: protagonista je rozpolcen mezi svým snem o dokonalém světě a realitou, kterou musí žít; jeho touha po návratu k něčemu lepšímu je v kontrastu s racionálním hlasem, který ho upozorňuje na nutnost smíření se se životem na Zemi
  • hledání smyslu: protagonista hledá smysl a místo, kde by mohl být spokojený, ale stále se setkává s překážkami, které mu brání dosáhnout svého cíle

Jazyk a styl

Báseň využívá formu dramatizovaného dialogu, který představuje vnitřní a vnější konflikty protagonisty. Opakující se dotazy a odpovědi mezi postavami vytvářejí rytmus a napětí, jež zvyšují emocionální dopad básně. Použití metafor, jako je srovnání protagonisty se somnambulem, a symbolů, jako jsou "zlatý souzvuk" nebo "propast", umocňuje poetický dojem a umožňuje hlubší interpretaci témat.

Zhodnocení

"Náměsíčník" je intenzivní a emotivně nabitá báseň, která skrze dialogovou formu zkoumá hluboké filozofické otázky identity, příslušnosti a smyslu života. Silný kontrast mezi idealizovaným snem a krutou realitou dodává básni univerzální rezonanci, jež může oslovit čtenáře různých kultur a věkových kategorií. Báseň představuje typický Neumannův přístup k poezii, kde silné obrazy a emotivní náboj otevírají prostor pro hlubokou osobní reflexi a identifikaci.

Žal

Pět let jsem ti věrně sloužil

Stručný obsah básně

Báseň je emotivní výpovědí o jednostranném, bolestném vztahu, v němž básník vyjadřuje svou dlouhodobou oddanost a útrapy. Básník popisuje, jak po pět let věrně sloužil osobě, jež mu výměnou dávala jen malé dávky odměn ve formě bolesti a utrpení, zatímco ona mu opakovaně "rvala srdce".

Hlavní motivy

  • oddanost a zrada: motiv jednostranné oddanosti, která je konfrontována s nezájmem a emocionální zradou ze strany milované osoby
  • bolest a utrpení: básník popisuje, jak jeho služba a oddanost byly odměňovány bolestí a trápením, což je metaforicky vyjádřeno jako "těžký pecen" z "hořké trýzně" a "slané muky"
  • neopětovaná láska: básníkova touha a prosby o lásku jsou neustále zamítány, což je znázorněno jeho neustálým žebráním o "almužnu" z lásky

Jazyk a styl

Báseň je napsána formou pravidelných čtyřverší s klasickým rýmem, což dodává veršům rytmus a umocňuje pocit rutinního trápení a opakování bolesti. Použití silných obrazů a emocionálně nabitých slov, jako je "zavolala", "rvala" a "zlomen", zesiluje dojem emocionálního utrpení a konfliktu.

Zhodnocení

Báseň je silným literárním ztvárněním témat neopětované lásky a emocionálního utrpení. Díky svému expresivnímu jazyku a intenzitě vyjádření je tato báseň schopna hluboce rezonovat se čtenářem, který může cítit tíhu básníkova zármutku a bolesti.

Profil bledý

Stručný obsah básně

Báseň popisuje setkání básníka s melancholickým obličejem ve veřejné dopravě, jež v něm vyvolává silné emoce a vzpomínky na ztracenou lásku. Profil bledého, smutného obličeje se stává spouštěčem pro sérii bolestivých myšlenek a pocitů, reflektující básníkovu vnitřní bolest a ztrátu.

Hlavní motivy

  • smutek a ztráta: smutný profil vyvolává u básníka vzpomínky na ztracenou lásku a spouští pocit hlubokého zármutku a zoufalství
  • osamění a zklamání: opakované verše o krutě postřeleném rackovi, který kvílí a volá o pomoc, symbolizují básníkovu vlastní zranitelnost a osamělost
  • naděje a rezignace: básník popisuje svou dlouhodobou touhu a boj o uchování naděje ve tváři ztráty, která nakonec končí rezignací a smířením se s realitou

Jazyk a styl

Báseň je charakteristická svým lyrickým a repetitivním stylem, kde se refrén o rackovi opakuje, což umocňuje pocit smutku a nevyhnutelnosti tragédie. Použití obrazů, jako jsou "palčivé ledy" a "chorá luna", přispívá k intenzivní atmosféře básně a zesiluje její emotivní dopad.

Zhodnocení

Profil bledý je působivá báseň, která skrze jednoduchý, ale silný vizuální motiv zkoumá hluboké téma ztráty a smutku. Repetice, metafory a bohatý emocionální jazyk činí tuto báseň výrazným a dojemným příspěvkem k Neumannově poetickému dílu, reflektujícím univerzální bolest z osamění a neopětované lásky.

Srdcová dáma

Slavík na střeše mrakodrapu

Stručný obsah básně

Báseň přináší obrazy moderního světa a tradiční poezie, zkoumá protiklady mezi krásou a krutostí, bohatstvím a chudobou. Slavík, symbol poezie a přírody, zpívá na střeše moderního mrakodrapu, což vyvolává otázku o krutosti potřebné pro dosažení krásy. Dívka s růžovými rty na rtech básníka symbolizuje krásu a inspiraci, která je zároveň zdrojem tvůrčího bohatství a osobní chudoby.

Hlavní motivy

  • kontrast mezi moderností a tradicí: báseň kontrastuje moderní urbanistické prostředí s tradičními symboly poezie a přírody
  • krása versus krutost: otázky vyvolané slavíkem a dívkou poukazují na paradox krásy, která vyžaduje oběti a může vést k trápení
  • poetická inspirace a osobní život: báseň zmiňuje transatlantiky a aviony letící na Kythéru, což symbolizuje snahu básníka dosáhnout ideálu krásy, i za cenu osobního utrpení

Jazyk a styl

Jazyk básně je obrazný a symbolický, s nápaditým kontrastem mezi technologickými a přírodními prvky. Báseň využívá metafory a přirovnání k vykreslení hlubšího smyslu konfliktů a krásy v moderním světě. Stylově je báseň rytmická, s pravidelným střídáním obrazů a otázek, které vyvolávají zamýšlení.

Zhodnocení

Jedná se o nápaditou báseň, která umně spojuje elementy moderního života s tradiční poezií. Otázky a obrazy použité v básni nabízejí hlubokou reflexi o povaze krásy, inspirace a umělecké tvorby ve světě plném kontrastů. Báseň je zároveň vizuálně působivá a myšlenkově provokativní, což činí z tohoto díla významný příspěvek k pochopení současného lidského stavu.

Reminiscence

Stručný obsah básně

Báseň evokuje romantické a snové obrazy benátské noci a středomořské atmosféry. Básník líčí scénu osvětlenou stříbrným měsícem, kde tichá a zasněná krajina spolu s klidnou oblohou vyvolává pocit nostalgie a klidu. Nostalgické vzpomínky na minulé chvíle jsou spojeny s poetickým popisem přírody a architektury, které společně vytvářejí meditativní a téměř hypnotickou atmosféru.

Hlavní motivy

  • nostalgie a vzpomínání: básník reflektuje vzpomínky na minulost, které se prolínají s okamžiky klidu a míru, jak je naznačeno scénou nočního klidu a přírodní krásy
  • romantika a krása: popis stříbrného měsíce, klidného moře a starého platana u kašny vyvolává romantickou a idylickou atmosféru, jež je umocněna poetickým jazykem
  • snovost a meditace: obrazy a zvuky noční krajiny působí uklidňujícím dojmem a vytvářejí pocit, jako by byly součástí snu nebo meditace, zdůrazňující krásu a pokoj

Jazyk a styl

Báseň je charakteristická svým bohatým a obrazným jazykem, jenž využívá metafory a symboly k vykreslení scén a atmosféry. Rytmus a melodii dodává básni lyrický a plynulý styl, zatímco jemné přechody mezi obrazy a myšlenkami posilují pocit snové reality.

Zhodnocení

Reminiscence je lyricky bohatá báseň, která čtenáře vtáhne do poetického světa plného nostalgie, krásy a klidu. Básníkovo mistrovské použití jazyka a atmosférických detailů činí toto dílo okouzlujícím a poutavým zážitkem, který rezonuje s univerzálními tématy touhy, krásy a míru.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Grully, 20.11.2024

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Stanislav Kostka Neumann - Láska (rozbor)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)