ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Leacock Stephen (*30.12.1869 - †28.03.1944)

­­­­

Literární poklesky

Výbor z krátkých povídek známého kanadského satirika, považovaného za klasika kanadského humoru, potěší každého milovníka vtipného čtení.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Mladá fronta v Praze roku 1986. Z anglického originálu Literary Lapses přeložil František Vrba. Výbor sestavila Olga Fialová. Doslov a medailón o autorovi napsal Michael Žantovský. Ilustroval Jiří Slíva. Počet stran: 245.

DOBA A MÍSTO DĚJE:

Na konci 19. století a začátku 20. v USA a Kanadě

OBSAH VYBRANÝCH POVÍDEK:

Strašný osud Melpomena Jonese

Pro některé lidi je těžké se rozloučit a odejít z návštěvy. Nejstrašnější případ se stal kaplanovi Melpomenu Jonesovi, třiadvacetiletému mladíkovi, jenž se nedokázal od lidí odpoutat. Prvního dne své dovolené byl pozván na návštěvu. Po dvou šálcích čaje se chystal k odchodu, ale na dotaz, jestli se nemůže ještě déle zdržet, odpověděl ano, jelikož mluvil vždy pravdu. Poté co vypil 11 šálků čaje a blížil se večer, znovu se chystal odejít, jenže se "musel" zdržet na večeři a poté si prohlížet fotografie; po šedesáti devíti snímcích se chystal odejít a znovu díky své pravdomluvnosti neodešel.
Jones se na návštěvě zdržel přes noc a další dny trávil v přijímacím pokoji prohlížením fotografií a pitím čaje, až se z toho zbláznil. V horečce byl odnesen do ložnice. Ze svého deliria vykřikoval: "No tak myslím, abych už..." Nebo: "Ještě šálek čaje a další fotografie! Víc fotografií! Vrr! Vrr!"
Po měsíci zápolení zemřel poslední den své šestitýdenní dovolené.

Rady cestujícím

Autor zde vytvořil několik užitečných rad cestujícím:

  1. Spaní v lůžkových vagonech je pro některé velmi nepříjemné, protože se necítí bezpečně. Pokud však lokomotiva nepíská pětkrát za sebou, je vše v pořádku, pokud ano, tak musíme urychleně opustit vlak. Abychom se uchránili při železničním neštěstí, je nutné spát s nohama směrem k lokomotivě.
  2. Při přestupu je nutné se všech zeptat na jejich názor, klidně i několikrát, kde mám přestoupit. V přestupní stanici si několikrát ověřit, zda jde skutečně o ni.
  3. Průvodčí mají ve zvyku strkat zkontrolované jízdenky cestujícím za klobouk, což je ale velmi nepraktické. Lepší by bylo cestující se zkontrolovanými jízdenkami přitlouct hřebíčky k sedadlu, nebo je barvou od sebe odlišit.

Kterak si vypůjčit sirku

Pokud si myslíte, že vypůjčit si sirku na ulici je jednoduché, pak jste na omylu. Čekal jsem na rohu ulice a chtěl jsem si půjčit sirku na zapálení doutníku, zeptal jsem se slušně vyhlížejícího muže, ten ji začal hledat, hledal ji tak zuřivě, že začal proklínat vše okolo, serval ze sebe zimník, vyhazoval dopisy do sněhu, až našel v roztržené podšívce párátko, já ho z okamžitého popudu shodil pod projíždějící tramvaj a dal se na útěk (vypráví autor).

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha se mi velmi líbila, byla velmi zábavná, pan Leacock, mimochodem vysokoškolský profesor, dokázal vyprávět úžasným způsobem, vtáhnout čtenáře do příběhu a hlavně ho rozesmát. Nejlepší je asi povídka Strašný osud Melpomena Jonese, která je velmi vtipná. Jde o velmi nadčasovou knihu a doporučil bych ji každému, kdo se rád směje.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Mozek97, 19.05.2013

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Stephen Leacock - Literární poklesky







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)