ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Čech Svatopluk (*21.02.1846 - †23.02.1908)

   
­­­­

Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (3)

Nový epochální výlet pana Broučka, tentokráte do 15. století je satirické dílo. Staví do protikladu pražského měšťana, zbabělého, poněmčeného a bez zájmu o vlastní národ, proti odhodlaným a zaníceným husitům.
Děj začíná v 2. polovině 19. století. Matěj Brouček je majitelem nájemního domu, stejně jako autor žije samotářsky a volný čas tráví v hospodách. Když jednou brzy ráno opouští hospodu Na Vikárce, propadne se šachtou do podzemní chodby. Touto chodbou se dostane do tajné místnosti s pokladem a poté vyjde ven na ulici. Nemůže ale přijít na to kde je, a tak se vydává Pražskými ulicemi a hledá místo, které by rozpoznal. Cestou potká chodce s lucernou. Ten ale tvrdí že je rok 1420, takže ho pan Brouček považuje za blázna. Jakmile se rozední poznává však Staroměstské náměstí, které vypadá opravdu jako v 15. století. Najednou ho osloví pan Domšík, a ptá se ho, odkud je. Aby pan Brouček vysvětlil svoje ošacení a neznalost tehdejší češtiny, tvrdí, že byl dlouho v cizině. Proto mu Domšík, přezdívaný Janek od Zvonu, nabídne pomoc a ubytuje ho. Druhý den mu dá sudlici, aby mohl jít také proti Zikmundovým vojskům, která obléhají Prahu. Pan domácí se snaží boji vyhnout a když už je davem vytlačen za hradby, při setkání s křižákem padne na zem a předstírá mrtvého. Po bitvě potkává hejtmana a kněze ze Žižkova tábora na Vítkově. Myslí si, že v táboře bude mít větší klid a že tam počká, až bude povstání v Praze potlačeno. Chlubí se tedy svou statečností v bitvě, a je přijat mezi ostatní tábority. Když zjistí, že v táboře je k jídlu pouze chléb a sýr a musí pracovat, chce zpět do Prahy. Jakmile dojde k útoku na tábor, uteče pan Brouček zpět do Prahy. Tam ho napadne, že by se tajnou chodbou mohl vrátit zpět do 19. století. Než se k ní dostane, potká jezdce s praporem křižáků.

Chtěl rychle přeběhnout ke Kozí ulici, ale bylo pozdě. Z Dlouhé třídy vyrazilo několik jezdců máchajících dlouhými kopími na nichž se třepetaly korouhvičky s červeným křížem. Vítězní křižáci!
Pan brouček, seznav, že prchnouti již nemůže, ve smrtelných úzkostech klesl na kolena a zvolal německy: „Milost! Jsem Němec! Jsem katolík!“
„Zabte Němce papežence!“ vzkřikli jezdcové česky skoro jedněmi ústy a jeden napřáhl kopí po panu domácím.
Ten uskočil a zvolal teď česky: „I propánaboha – vždyť nejsem němec ani katolík! Jsem Čech a husita!“

Poté je pan Brouček označen za zrádce a odsouzen k upálení v sudu. Jakmile je zavřen do sudu ocitne se opět v 19. století v sudu na dešťovou vodu.
Závěr knihy ironicky kritizuje, že kdyby husité nevyhnali Němce z Čech „dnes by zajisté každý Čech mluvil již německy jako když bičem práská, a nebylo by třeba, aby vlastimilové o zachování a rozšíření německého jazyka mezi Čechy tak namáhavě pečovali.“

HLAVNÍ POSTAVY

Matěj Brouček – je to zbabělec, kterému je dobře jen když je v bezpečí, má před sebou spoustu jídla a pití a jsou u něj lidé, před kterými se může chlubit.

Konečně promluvil Žižka: „Ha, babský strach pomátl tvůj rozum. Šílená jest myšlenka, že by člověk dalekých příštích věků přišel mezi dávné předky své, a kdyby se i mohl státi neslýchaný ten div, – toho bohdá nikdy nebude, abychom takové měli potomky!“

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Mates, 24.03.2004

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Adamité
-Hanuman, Hanuman (2)
-Jestřáb kontra Hrdlička, Jestřáb kontra Hrdlička (2), Jestřáb kontra Hrdlička (3), Jestřáb kontra Hrdlička (4), Jestřáb kontra Hrdlička (5)
-Kandidát nesmrtelnosti
-Lešetínský kovář
-Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století, Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (2), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (3), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (4), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (5), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (6), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (7), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (8), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (9), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (10), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (11), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (12), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (13), Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (14)
-Petrklíče
-Písně otroka, Písně otroka (2)
-Pravý výlet pana Broučka do Měsíce, Pravý výlet pana Broučka do Měsíce (2), Pravý výlet pana Broučka do Měsíce (3)
-Václav z Michalovic
-Ve stínu lípy, Ve stínu lípy (2)
Čítanka-Čerkes
-Hanuman, Hanuman (2), Hanuman (3), Hanuman (4), Hanuman (5)
-Hanuman (celá kniha / e-book)
-Husita na Baltu
-Jitřní písně, Jitřní písně (2), Jitřní písně (3), Jitřní písně (4)
-Kost (Pestré cesty po Čechách)
-Lešetínský kovář, Lešetínský kovář (2), Lešetínský kovář (3), Lešetínský kovář (4), Lešetínský kovář (5)
-Na Valdštýně (Pestré cesty po Čechách)
-Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století, Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (2)
-Písně otroka, Písně otroka (2), Písně otroka (3), Písně otroka (4)
-Pravý výlet pana Broučka do Měsíce, Pravý výlet pana Broučka do Měsíce (2), Pravý výlet pana Broučka do Měsíce (3)
-Sekáči
-Slavie
-Ve stínu lípy, Ve stínu lípy (2), Ve stínu lípy (3)
­­­­

Diskuse k výpisku
Svatopluk Čech - Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století (3)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)