ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Williams Tennessee (*26.03.1911 - †25.02.1983)

­­­­

Kočka na rozpálené plechové střeše (2)

Kočka na rozpálené plechové střeše je psychologické drama zobrazující chování lidí ve vyhrocených životních situacích.

Děj se soustředí kolem energické a sympatické Maggie a jejího muže Bricka propadajícího notorismu. Přítomni jsou Brickovi rodiče - korpulentní, dobromyslná, ale naivní "mamka" a přisprostlý a trochu buranský, nicméně upřímný "taťka" (pan Pollit), Brickův bratr Gooper se ženou Mae (okatě vypočítaví) a jejich děti, dále důstojný pán Tooker, rodinný lékař Baugh a sluhové.

Hra je komponována podle pravidel klasické aristotelské poetiky (jednota místa, času, děje) a zavádí nás ve dvou jednáních do domu jižanského zbohatlíka, majitele plantáží, v den jeho narozenin. Kromě něj a jeho ženy ví celá rodina, že umírá na rakovinu. Nastává tichý boj o starcovu přízeň motivovaný vidinou dědictví. Na povrch vyplouvají nepříjemné rodinné vztahy, odhalují se skutečné charaktery postav. Brick řeší manželskou krizi s Maggie a propadá alkoholismu. Otec, posílený klamnou zprávou o příznivém vývoji svého zdravotního stavu, se snaží syna zachránit před depresí a přimět ho zplodit potomka. V dialozích Bricka s Maggie a s otcem se vyjevují dávná traumata jejich životů. Nakonec Maggie volí láhev whisky jako donucovací prostředek k sexu, aby početím již dříve ohlášeného potomka zvýšila Brickovy šance v otcově poslední vůli, když v šance svého manželství už téměř přestala doufat. Samostatný celek tvoří v textu Brickova zpověď, k níž je otcem dohnán a v níž líčí choulostivou povahu svého vztahu s mrtvým přítelem Skipperem.

Jak sám autor uvádí, nesnaží se ve hře řešit psychologické problémy jediného člověka, ale usiluje na příběhu několika lidí zachytit skutečnou povahu lidských zážitků, "reakce mezi živými lidskými bytostmi za bouřkových mračen kritického střetnutí".

Williamsovy dialogy působí přesvědčivě, často balancují na hraně komického a tragického. Název hry se v textu několikrát objevuje jako metafora aktuálního životního pocitu Maggie. Postavy jsou výstižně diferencovány pomocí individuálních promluvových stylů a charakteristické slovní zásoby. Zvláště v dialozích Mae s Maggie se objevují dvojsmyslné narážky a hyperbolizované pokrytecké oslovování typu "má milá", "má drahá", "drahoušku" apod.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Martina O., 06.06.2009

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Tennessee Williams - Kočka na rozpálené plechové střeše (2)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)