ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Boučková Tereza (*24.05.1957)

­­­­

Rok kohouta (3)

Autobiografické záznamy, které autorka sepsala v rozmezí let 2005 až 2006.
Tereza Boučková ve své trýznivé výpovědi popisuje rok soužití jedné velké rodiny, která se pod tíhou okolností po mnoha letech rozpadá. Dva starší adoptovaní synové náhle nejsou schopni žít v rodině, která je do této chvíle považovala za své plnohodnotné členy. Starší Patrik odchází nadobro, postupně je matka-autorka předvolávána k soudu kvůli několika drobným krádežím, syna potkává mezi bezdomovci. Mladší syn Lukáš se dostává do podobných potíží velmi záhy, přestává navštěvovat školu, krade, utíká z domova. Nejmladší syn Matěj napjatě sleduje celý průběh rodinného dramatu, postupně se však stahuje a před střety se sourozenci prchá. Autorka přemýšlí nad smysluplností jejich soužití, náročnost nové situace ji dostává do zcela zvláštního psychického stavu, polyká tuny prášků na spaní, bojuje s pocitem, že její manželství je promarněné a zbytečné.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Odeon v Praze roku 2008 (1. vydání). Počet stran: 332. ISBN: 978-80-207-1263-9.

OBSAH:

Deníkový román Rok kohouta mapuje jeden rok v životě Terezy Boučkové a její rodiny. Kdo viděl film Smradi, který byl natočen na její námět, ví, čím je autorčina rodina zvláštní. Pár let před revolucí Boučková s manželem adoptovali dva romské chlapce. Jejich rošťáctví a lumpárny, které jsou popsány ve filmu, se však v Roku kohouta změnily v naprostou nezodpovědnost dvou (skoro) dospělých chlapců, z nichž starší Patrik již z domu odešel a žije kdesi mezi bezdomovci a mladší Lukáš doma krade a místo školy fetuje u kamaráda. Boučková všechny tyto skutečnosti v knize řeší pohledem utrápené matky, která již nemá energii na stálé přijímání obsílek od soudů, ze sociálky apod. Navíc se autorka nachází v období tvůrčí krize, svírá ji pocit vykořeněnosti ze společnosti kvůli jejím romským synům a také to, že se s manželem vzájemně odcizují. Deník si píše na radu svého známého Antonína Jaroslava Liehma a pojmenování knihy vychází z toho, že její děj se odehrává v průběhu čínského roku kohouta. Jistá symbolika je také v tom, že autorka byla za svobodna Kohoutová.

Důležitým momentem knihy je mimo jiné rozhovor, jenž Boučková poskytne pro ženský lifestylový časopis Marianne. Reakce a ohlasy čtenářů na sebe nenechají dlouho čekat. Vlna zášti a odporu, které slova autorky vyvolají, ji vnitřně pořádně ničí. Přitom negativní reakce jsou způsobeny nepochopením textu a přehnaným píděním se po jakémkoliv projevu rasismu a odsouzení adopcí ze strany Boučkové.

KOMPOZICE:

Co se týče kompoziční výstavby knihy, jednotlivé zápisky nejsou pravidelně časově určeny, ale díky občasným zmínkám některých svátků (Vánoce) nebo prázdnin ve školním roce se čtenář zorientuje dobře.

JAZYK:

Autorčin jazyk je pro ni typicky autentický, nevystříhá se vulgárních výrazů a některé pasáže odpovídají myšlenkovému proudu uvažování Boučkové. Velice efekt(iv)ní je také typicky "Boučkovské" zkratkovité vyjadřování, dobře známé třeba z autorčina debutu Indiánský běh.

ZÁVĚR:

Rok kohouta je přínosný svým vhledem do života jedné netradičně uspořádané rodiny, díky němuž bychom si měli uvědomit, že předčasné odsouzení člověka, aniž známe poměry v jeho osobním životě, je chybné.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: hanspe, 27.04.2012

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Tereza Boučková - Rok kohouta (3)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)