ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Nováková Teréza (*31.07.1853 - †13.11.1912)

   
­­­­

Jiří Šmatlán (3)

Román zachycující život lidu na východočeském venkově z 90. let 19. století.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Orbis v Praze roku 1951 (1. vydání). Počet stran: 177.

OBSAH:

Jiří Šmatlán byl již od dětství velmi zvídavý. Vše ho zajímalo, hodně četl, ptal se. Nejvíce se zajímal o náboženství. Když se jeho otec tak zadlužil, že musel prodat hospodářství a svůj výměnek pronajímal, odstěhovali se ze své rodné vísky do hor do Javorova. Stále však vzpomínal na krásný kostelík na Chlumečku, kam předtím chodíval. Tady neměli tak pěkný kostel a byly tu i zvláštní kostely bez křížků. Velmi ho zajímalo tohle jiné náboženství, a tak šel jednoho dne do jejich kostela na bohoslužbu. Ta jeho zvídavost ještě podpořila. Když potkal na pastvě jejich faráře, helvetského faráře, dali se spolu do řeči a farář mu slíbil půjčit nějaké knihy. Tajně si pro ně tedy chlapec došel. Jeho rodina to nesměla vědět, protože tyhle helvety považovali za kacíře. Dozvěděli se však, že se Jiřík kamarádí s Plíhalovými, kteří jsou také helveti, avšak mu to nevyčítali. Kdyby však věděli, že Jiřík by hned přešel k helvetům, kdyby mu helvetský kněz k tomu dal pohnutí, rádi by nebyli. Rádi také nebyli, když starý Plíhal zemřel a mladá vdova nabídla Jiříkovi své hospodářství, když si ji vezme. Její podmínkou však bylo, že musí z katolické církve přejít k její evangelické církvi. To rád udělal. Až zhruba po dvanácti letech došlo v evangelické církvi ke změně a jejich děti se měly učit nové náboženství - heidelberský katechismus. Kvůli tomu se dostal Jiří s novým knězem do křížku, ale sám nezabránil tomu, aby se toto náboženství šířilo. Za další léta se zas díky tkalci Hamerníkovi dozvěděl o socialismu. Hamerník se vrátil totiž z Brna do rodné vísky a chtěl tu socialismus šířit. Jiří se vždy chtěl o něčem novém dozvěděti, a tak si od něj půjčoval socialistické noviny a besedovali spolu. Líbila se mu myšlenka, že všichni jsou si rovni a ne že kněží jsou něčím víc. Kněží teď vůbec nežili v chudobě, ba naopak honosně, a chudí lidé jim na to ještě museli přispívat. Se socialistickými myšlenkami a vírou v Boha i v pravdu zemřel.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 30.11.2015

­­­­

Diskuse k výpisku
Teréza Nováková - Jiří Šmatlán (3)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)