Menu
Sedláček Tomáš (*23.01.1977)
Ekonomie dobra a zla
- podtitul: Po stopách lidského tázání od Gilgameše po finanční krizi
- autorem této publikace je PhDr. Tomáš Sedláček, známý český ekonom a vysokoškolský pedagog
Kořeny ekonomického tázání lze nalézt velice hluboko, neboť tato věda se vine dějinami naší civilizace. Od starých Sumerů, Židů přes Epikura, Platóna, křesťanské koncepce, Komenského, Descarta až k Adamu Smithovi. Analýzou vývoje Sedláček neustále naráží na otázku výhodnosti konání dobra. Je ekonomické chovat se slušně a přináší to člověku nějaký užitek? Publikace na otázky odpovídá nejenom optikou historického vývoje, ale rovněž z hlediska aktuálních trendů. BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE: Vydalo nakladatelství 65. pole v Praze roku 2009 (1. vydání). Ilustroval Milan Starý. Počet stran: 270. ISBN: 978-80-903944-3-8. OBSAH KNIHY:
- ÚVOD
- Tajemná moc příběhu aneb všechny barvy ekonomie
- PRADÁVNÁ EKONOMIE
- Epos o Gilgamešovi: o efektivitě, nesmrtelnosti a ekonomii přátelství
- Starý zákon: zemitost a dobro
- Antičtí klasikové a "ekonom" Epikuros
- Platon: o askesi a komunismu
- Křesťanství: duchovní bytost v materiálním světě
- O lidském kvaltování a ráji srdce
- PROMĚNY ČLOVĚKA V DOBĚ VĚDECKÉ
- Mechanik Descartes
- Neřestný úl Bernarda Mandevilla
- Kovář ekonomie Adam Smith
- ROUHAVÉ MYŠLENKY
- Osa dobra a zla
- Mechanický pomeranč
- Teorie sítě a smír rozumu s city
- KRIZE DOBRÁ A KRIZE ZLÁ
- Destruktivní kreativita
- Ekonomie krásná
Šenkýřka se snaží vysvětlit, že vyvrcholením a údělem života každé živé bytosti je smrt a že je třeba život žít tak, aby byl báječný, radostný a aby byl třeba i štěstím pro ostatní.
Nakonec dosáhl opravdové nesmrtelnosti svého jména, kdy ho lidé znají ne kvůli zdi, ale kvůli jeho přátelství s Enkidem. Starý zákon: zemitost a dobro Tato další část pojednává o tom, že Starý zákon, na kterém je postaveno křesťanství, měl vliv na formování kapitalismu (ekonomický systém, v němž jsou výrobní prostředky v soukromém vlastnictví a jsou provozovány v prostředí tržní ekonomiky za účelem dosažení zisku) a ekonomické nauky a ekonomické antropologie (výzkum ekonomických systémů a jejich vztahů k člověku). V mnoha oblastech totiž židovské ekonomické zvyky předjímají vývoj moderní ekonomie. Židé běžně používali ekonomické nástroje, které předstihly dobu, a následně se stali klíčovými pro moderní ekonomiku. Například provozovali půjčování peněz, obchodovali se statky, zabývali se akciemi, pracovali ve směnárnách, fungovali jako bankéři. Myšlenkou této části je to, že stvořený svět má řád, neboť "neřád"-chaos se nedá příliš vědecky vyzkoumávat. Víra v jakýsi řád systému je tichý předpoklad jakéhokoli ekonomického zkoumání. Příkladem je, že nejprve byl svět takové nic, všechno splývalo a nemělo své označení. Teprve až když Bůh s člověkem vše pojmenoval a začal vyznačovat rozdíly, vše nabralo smysl. Z této části jsem si odnesla pár smysluplných vět:
- Náš svět se stává stvořením, kde člověk sám participuje na stvořeném, které jaksi neustále spolutvoří.
- Právě člověk musí udělat poslední krok, skutek, aby se skutečnost stala realitou.
- Nemůžeme myslit nemyslitelné, a o čem nemůžeme uvažovat, neumíme ani pojmenovat.
- Člověku je dáno do vínku dotvářet realitu, a to roztřiďováním, oddělováním, pojmenováním.
- Léta milosti - každý sedmý rok měla půda odpočinek a byla ponechána ladem; co na této půdě přesto vzrostlo, muselo být ponecháno chudým a zvěři
- Právo paběrkovat - kdokoliv vlastnil pole, měl povinnost nesklízet ho úplně celé, ale nechat na poli zbytky pro chudé
- Právo odvádět desátky z veškeré úrody - vše, co vyprodukovali, nepovažovali výhradně za svůj majetek, ale každý desátý snop (svazek obilí) odevzdali Hospodinu
- Almužny - byly posledním faktorem jakožto milosrdenství projevená chudým
- v Platónově učení nalezneme silné tendence k totalitě
- platonismus a novoplatonismus ovlivnily křesťanství
- mezi klíčové osoby patří Augustin a Tomáš Akvinský
- ke každému člověku máme chovat úctu, nezáleží na tom, kdo je a kým je
- v Matoušově evangeliu říká Ježíš: "Cokoliv jste učinili mým bratřím, mně jste učinili."
S tímto tématem hluboce souvisí tyto citáty: "Chyby vlastní nevnímáme, přitom jsme schopni hravě vytáhnout třísky z očí našich bližních." a "Nedělej druhým to, co nechceš, aby oni dělali tobě!" - oko za oko, zub za zub. Mně se ale mnohem více zamlouvala tato část, jakýsi postup, kdy Ježíš přišel s více kooperativní strategií: "Slyšeli jste, že bylo řečeno: 'Oko za oko, zub za zub'. Já však vám pravím, abyste se zlým nejednali jako on s vámi; ale kdo tě uhodí do pravé tváře, nastav mu i druhou; a tomu, kdo by se s tebou chtěl soudit o košili, nech i svůj plášť. Kdo tě donutí k službě na jednu míli, jdi s ním dvě. Kdo tě prosí, tomu dej a kdo si chce od tebe vypůjčit, od toho se neodvracej." O lidském kvaltování a ráji srdce Už jen letmé čtení Komenského nabízí mnoho zajímavých a neortodoxních zamyšlení nad ekonomickými tématy.
Komenský ale nebyl úplným teologem, zaujatě obhajoval aktivní křesťanský život a neštítil se zemitosti. Tím se lišil od mnohých teologů. Ekonomické otázky tvoří přirozeně jen jednu malou podmnožinu Komenského díla. Ovšem jednou z klíčových ctností, které má člověk ovládat, je být dobrým ekonomem, znajícím způsob i cesty získávání životních potřeb i jejich správného užívání. Pod termínem ekonomie si Komenský představuje správce, který má za úkol spravovat sebe, svou domácnost a na nejvyšší úrovni stát.
Zdroj: Lucie Ötwösová, 30.05.2016
Související odkazy
Diskuse k výpisku
Tomáš Sedláček - Ekonomie dobra a zla
Aktuální pořadí soutěže
- Grully (1,5)
- vedralova.k (0,5)
Štítky
sydney kluk vs. holka gotická duše kníže dopis rodičům vyznamny den Čapek-Chod deviace bobří kniha veršů moj klasika ze lvovic ist Murphy nora 20 000 vole výroba herbáře Vodník z kytice Pohádky o mašinkách co by se stalo kdyby..... Narcis a Goldmund frazeologie Abraham Bram Stoker dorian gray jan křtitel jak jsem se polekal pidimuži Štěnice
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 713 980 695
Odezva: 0.06 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí