ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Eco Umberto (*05.01.1932 - †19.02.2016)

­­­­

Jméno růže (7)

Nevšední historický román líčí případ sedmi vražd, které se roku 1327 odehrály v italském klášteře.

ÚVOD:

Jedná se o detektivní, historický a filozofický román Umberta Eca, odehrávající se ve 14. století. Vydáno v roce 1980 = jeho první román a zároveň jeho nejúspěšnější dílo. Díky němu se Umberto Eco proslavil po celém světě. Na motivy románu byl natočen roku 1986 film, jehož režisérem byl Jean-Jacques Annaud.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Umberto Eco je italským spisovatelem celosvětově proslulým, řazeným k představitelům postmoderny. Vystudoval středověkou filozofii a literaturu. Tato témata se stala častým motivem v jeho knížkách. Stal se lektorem na univerzitě v Bologni. Napsal i několik odborných prací, ale je znám převážně díky svým románům - např. Foucaultovo kyvadlo nebo Ostrov včerejšího dne.

NÁMĚT:

Příběh pojednávající o Vilému z Baskervillu a jeho učni Adsovi, kteří se v italském klášteře pokouší vyřešit jednu velkou záhadu doprovázenou několika vraždami.

STYL A TYPICKÉ UMĚLECKÉ PROSTŘEDKY:

Ich-forma, psané formou kroniky (datum, co se událo), střídá se zde kronikářská strohost s uchvacujícím napínavým dějem, časté používání latinských citování, archaistická slova, retrospektiva.

POSTAVY:

Vilém z Baskervillu - mistr, učený františkán, moudrý a vzdělaný; umí si se vším poradit, často filozofuje; při svém putování s Adsem naráží na záhadu, která je opravdu zahalena v mlžném oparu; on se pouští do odhalování vražd
Adso - "sepisovatel", žák Viléma, naučil se od něj veškeré způsoby jednání s lidmi a převzal některá moudra a vědomosti Viléma; jako mladý je velice naivní a důvěřivý

DĚJ:

Vypravěčem je zde Adso, jenž ve stáří vzpomíná na dobu jeho mládí. Vilém je po svém příjezdu do kláštera požádán, aby vyřešil vraždu jednoho z mnichů. Čím déle pátrá, tím více se stává vražd. Vilém má stále větší podezření, že knihovna skrývá veškeré odpovědi k jeho otázkám, a tak se i přes zákaz v knihovně pátrat oddává svému rozumu, aby nakonec odhalil vraha.

VLASTNÍ NÁZOR:

Tento román se mi líbil hlavně díky skvělému vykreslení doby středověku, kterou Umberto Eco opravdu zná a ovládá. Ale historická data někdy působila až nudně a čtenáři zpomalovala čtení. Při "prokousávání se" některými pasážemi jsem měla pocit, že jedna stránka váží minimálně 10 kg, jak hodně je "přetěžkána" dlouhými větami plných historických údajů či až moc zdlouhavých rozebírání filozofických otázek. Ovšem vyřešení příběhu na konci mi vynahradilo i to malé zpomalení. Zde hodně záleží na tom, čemu dává čtenář přednost.

KONTEXT:

Jméno růže se dá chápat jako dílo detektivní, stejně jako filozofické, historické (záleží na čtenáři), propojování nízkého žánru (detektivka) s vysokým (filozofické dílo).

Autoři, kteří psali historické romány:
Henryk Sienkiewicz - Quo Vadis, Ohněm a mečem
Jarmila Loukotová - Pod maskou smích, Spartakus, Navzdory básník zpívá

Podobní autoři dnešní doby:
Miloš Urban - píše v podobném stylu, například Santiniho jazyk, kde se také střídá detektivka s filozofickým dílem, napínavost

Pro postmoderní literaturu je typické velké množství odkazů v knížce, latinských a jiných citací, míchání nízkého žánru s vysokým.

Jiní postmoderní autoři:
Vladimír Nabokov - Lolita
M.A.Bulgakov - Mistr a Markétka
Milan Kundera
Pavel Kohout

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Enzymka, 10.09.2009

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Umberto Eco - Jméno růže (7)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)