Vesnický historický román, který se odehrává na Slánsku za dob vlády císaře Josefa II, zachycuje poslední selské rebelie v roce 1775.
Děj je umístěn do vesničky Jiřice na Podlesí, ve které bydlí poctivý sedlák a rychtář Květ se svou manželkou a dcerou Světluškou. Jiřický lid je utiskován vrchností, ale na jejich straně je záhadný Refunda, jenž na vesnici přináší tajně české knihy a snaží se pozdvihnout české vědomí. Zároveň přichází do vedlejšího městečka Okrouhlinky nový mladý kněz, který podporuje též české vědomí a svobodu. Po čase přijde do Jiřic nařízení, jež ukládá povinnost zúčastnit se panského lovu. Je kladen důraz na to, aby se pozdrželi jakékoliv české mluvy. Obyvatelé Jiřic se odmítají v čele s rychtářem Květem a Refundou podrobit se vrchnosti a vzbouří se. Jediný neoblíbený pan Ouřada, švagr Květa, se vypraví sloužit na lov pánům, doufá, že z toho získá výhody pro svou osobu. Na lovu je knížetem omylem zastřelen jeden sedlák a uvězněn jeho otec za svoji vzpouru. Nakonec se sedlákův otec oběsí žalem na provazu ve věznici. Po vzpouře v Jiřicích následuje trest. Květ je zbaven rychtářství, které je přiděleno neoblíbenému Ouřadovi, je zakázáno pohřbívat nebožtíky do rakve a je odepřen přístup sedláků do kostela.
Na Štědrý den je zatknut sedlák Květ spolu s jedním ze sedláků. Toto zapříčiní velkou bouře nevole a celé Jiřice se vzbouří, někdo zapálí dům rychtáře Ouřady a ten utíká do místních lesů, kde je bezcitně zabit panskými biřici. Zbývající členové rodiny utíkají z Jiřic.
Tato vzpoura rozpoutá další rebelie v okolí v čele se sedlákem Rozhodou a poustevníkem Jarolímem, jenž byl vyhnán ze své osamocené poustevny díky nařízení císaře Josefa II. Věrný přítel Refunda zosnuje útěk Květa a jiřického sedláka z vězení a ujímá se velení nad celou selskou rebelií. Zatímco Květ pochovává svou zemřelou manželku, sedláci si vyprávějí v ležení o dávných časech, kdy dcera nynějšího knížete Lucilie byla ochranitelkou jejich lidu až do doby, kdy jejího věrného přítele hraběte Kolovrata odvelí do války. Poté začne chřadnout a umírá. Její bratr, kníže, je pravým opakem své sestry a utiskuje selský lid. Do selského ležení přichází i sedlák Květ s dcerou Světluškou a okrouhlinským knězem. Na místě ležení se po večer objevují světlušky, které podle pověsti znázorňují bludné duše (sedláky), které nemohou najíti po smrti pokoje. Při přípravách na boj se začnou světlušky postupně vytrácet.
Velitel rebelie Refunda se přede všemi přiznává, že je hrabě Kolovrat, jenž slíbil své Lucilii, že bude ctít selský lid, a proto odchází za knížetem vyjednávat mír. Zatím už na následky po střelbě umírá okrouhlinský kněz. Na poslední chvíli přichází Refunda, který pod příslibem vyléčení knížecího syna z moru dostává slib od knížete, že uděluje odpuštění a mír selskému lidu. Po ukončení rebelií nastává klid a spokojenost v Podlesí.
VLASTNÍ NÁZOR:
V knize se mi líbilo zachycení historických událostí ohledně selských rebeliích, o kterých jsem měla před tím malé znalosti. Doporučuji těm, kteří se chtějí něco dozvědět o české minulosti.