ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Kaplický Václav (*28.08.1895 - †04.10.1982)

­­­­

Kladivo na čarodějnice (11)

Vraždící losinská a šumperská bestie jménem Boblig, šílený inkvizitor a jeho ochránci, kníže Liechtenstein a olomoucký biskup téhož příjmení, vstoupili koncem 17. století do dějin jako tvůrci hrůzostrašného hororu monstrózních čarodějnických procesů, při nichž osobně fanatický mnohonásobný vrah Boblig fyzicky a psychicky zmasakroval, umučil, okradl o čest a majetek a nakonec zaživa upálil přes stovku nevinných obětí, včetně šumperského kněze, děkana Kryštofa Aloise Lautnera. Triumfující bestii nikdo nezastavil. Fanatismus a arogantní zvůle tehdejší moci vygenerovaly takovou institucionalizovanou hrůzu a davovou hysterii, že se nikdo nikoho nezastal. Vraždící triumfující bestialita změnila iracionalitu v realitu, v dokonalý horor o dokonalém zatmění rozumu. Tento sugestivní historický román, v němž se autorovi podařilo spojit faktografickou přesnost s vypravěčským umem, úspěšně zfilmoval režisér Otakar Vávra. Kaplického výpověď tak dostala to, o co autor vždy usiloval, lidovou dimenzi.

ÚVOD:

Kladivo na čarodějnice je historický román, odehrávající se v 2. polovině 17. století v okolí Mohelnice. Jeho autorem je československý spisovatel Václav Kaplický. Jedná se o jeho nejvýznamnější dílo. Na motivy románu byl roku 1969 natočen film, jehož režisérem byl Otakar Vávra.

NÁMĚT KNIHY:

Román popisuje období čarodějnických procesů, k nimž došlo na severní Moravě v 17. století. Původní dílo (předloha pro V.Kaplického) Malleus maleficarum bylo vydáno roku 1488. Autor upozorňuje na rizika, ke kterým může dojít, když se moc dostane do rukou nesprávného člověka (totalitní režimy).

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Václav Kaplický se narodil 28. srpna 1895 v jižních Čechách, zemřel 4. října 1982. Prozaik a publicista, autor satir z doby první republiky, historických románů, románových kronik a knih pro mládež. Členem čs. legií. Byl vězněn na mysu Gornostaj u Vladivostoku. Přispíval do novin a časopisů: Obroda, Jihočeské listy, Rudé právo, Národní politika... Z jeho díla - beletristické dílo s prvky publicistiky Gornostaj; román Princezna z Košíř; historický román Nalezeno právem.

UMĚLECKÉ PROSTŘEDKY:

Er-forma, často historismy, slohový postup popisný, vyprávěcí; strohost, realistické vykreslení doby čarodějnických procesů - tortura, psychika lidí, nesmyslnost celého konání.

POSTAVY:

děkan Lautner - hlavní postava, velmi vzdělaný, hodný muž; zprvu bojuje o své "ovečky", ovšem postupně se stává sám obětí Bobligova plánu; děkan se do poslední chvíle snaží upozornit na nespravedlnost a nesmyslnost celého případu, ale nikdo mu nevěnuje pozornost; později sám končí na hranici
Boblig - inkvizitor, zlý, hamižný, sobecký; nebojí se obětovat životy nevinných jen proto, že si chce žít jako v bavlnce; kdykoliv vidí v někom hrozbu, rozhodne se ho obžalovat z čarodějnictví, aby se ho "zbavil"; tím se jen zvyšuje počet obžalovaných a jeho osoby se obává čím dál tím více lidí
Zuzana - Lautnerova hospodyně, hrdá, hodná, upřímná, statečná; když je na ní použito tortury, také přiznává čarodějnictví; následně je odsouzena k upálení

DĚJ:

Celý příběh začíná velkým nedorozuměním, při kterém žebračka Schuchová schová posvěcenou hostii proto, aby zachránila Dorotě Groerové krávu. A tím začíná vlna čarodějnických procesů. Děkan Lautner se snaží procesům zabránit, protože sám si je vědom jejich nesmyslnosti. Ovšem inkvizitor Boblig vidí v Lautnerovi hrozbu a rozhodne se ho také obvinit. Lautner i přes veškerou snahu bránit se umírá na hranici spolu s dalšími.

VLASTNÍ NÁZOR:

Nejvíce mě zaujalo rozuzlení, ve kterém zlo vítězí nad dobrem. Zajímavý byl také popis psychiky lidí, kteří byli obviněni a následně donuceni torturou k nepravdivému přiznání. Už odjakživa byla síla používána k usvědčování nevinných. Kdo by taky snesl torturu a nepřiznal by vše, co by se po něm chtělo!?

KONTEXT:

Historické romány:
Jarmila Loukotová - Spartakus, Navzdory básník zpívá
Alois Jirásek
Lion Feuchtwanger - Židovka z Toleda
Mika Waltari - Egypťan Sinuhet
Umberto Eco - Jméno růže

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Enzymka, 14.09.2009

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Václav Kaplický - Kladivo na čarodějnice (11)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)