ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Kaplický Václav (*28.08.1895 - †04.10.1982)

­­­­

Kladivo na čarodějnice (14)

Žebračka Schuchová slíbila porodní bábě Dorotě Groerové, že jí z kostela přinese posvěcenou hostii. V kostele však mladý ministrant viděl žebraččin pokus schovat hostii do šátku. Ihned to oznámil faráři Schmidtovi. Ten Schuchovou označil za čarodějnici a tento úsudek také okamžitě sdělil hraběnce z Galle a svou domněnku napsal i děkanu Lautnerovi do Šumperka. Bez většího rozmyslu zavolali z Olomouce inkvizitora Jindřicha Františka Bobliga z Edelstadtu. Boblig byl zběhlý ve věcech spojených s čarodějnicemi. Nejprve si stanovil honorář, ubytoval se, sehnal dostatek jídla a teprve poté začal s výslechy. Jeho cílem bylo získat od každé obviněné přiznání a následně další obvinění, aby mu dobře vynášející práce příliš rychle neskončila...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Český klub v Praze roku 2007 (2. vydání tamtéž). Počet stran: 335. ISBN: 978-80-86922-00-3.

OBSAH:

Jedná se o historický román odehrávající se v 17. století. V této době se děly otřesné čarodějnické procesy.

Jedna žebračka jménem Maryna Schuchová z Vernířovic slíbí porodní bábě Dorotě Groerové posvěcenou hostii, která má podle pověr vyléčit nemocnou krávu. V kostele je přistižena při její krádeži kostelníkem, jenž celou věc nahlásí faráři. Schuchová je označena za čarodějnici, čímž začalo trýznění některých obyvatel, které trvalo poměrně dlouho.

Hraběnka z Galle pozvala na hrad inkvizitora Bobliga z Edelstadtu, aby vše vyšetřil. Ten měl vymítat ďábla, ale on usiloval zejména o bohatství. Zval si na hrad nejbohatší občany a obviňoval je z čarodějnictví, vydíral je a zabavoval jim majetek.

Inkvizitoru Bobligovi se pak dvě z žen přiznaly ke spolku s ďáblem. Schuchovou k přiznání donutil psychický teror, Groerovou mučení... Pro výstrahu byly ženy upáleny. Pokud se jednalo o muže, ti byli za podobné činy potrestáni stětím hlavy či upálením, u žen docházelo zpravidla k upálením nebo zahrabáním zaživa.

Na konci knihy se dovídáme, že Bobligovy činy byly na císařův rozkaz nakonec zastaveny.
Přestože kniha není zrovna veselá, určitě stojí za přečtení a zamyšlení nad tím, co se v dávných dobách dělo.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Blanka, 26.12.2010

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Václav Kaplický - Kladivo na čarodějnice (14)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)