ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Kaplický Václav (*28.08.1895 - †04.10.1982)

   
­­­­

Kladivo na čarodějnice (6)

Původní dílo (předloha pro V.Kaplického) Malleus maleficarum bylo vydáno roku 1488 ve Štrasburku a po dlouhá léta pak sloužilo jako rukojeť při inkvizičních soudech v mnoha zemích světa. Podle tohoto otřesného dokumentu postupoval i olomoucký advokát Boblig z Edelstadtu, když na žerotínském panství kolem roku 1680 vyslýchal a usvědčoval osoby, které byly nařčeny z černé magie.

DĚJ:

Dějištěm knihy se stávají dvě města Velké Losiny a Šumperk ve Slezsku. Postupně se seznamujeme s obyvateli obou měst, která čeká velmi temné období.
Jednoho dne při bohoslužbě v sobotínském kostele dostala žebračka Maryna Schuchová jako vždy do úst svatou hostii, ale nespolkla ji. To ovšem vyděl tkadlec Bittner, který i s knězem odvedl žebračku do sakristie. Zde ji odebrali šátek s hostií a jeli s ní ihned na zámek v Losinách. Na zámku již netrpělivě čekala hraběnka z Galle, která spravovala panství žerotínské za její dva mladé synovce. S hraběnkou na zámku čekali i další hodnostáři panství. Žebračku dlouho vyslýchali a žebračka vyprávěla o tom, jak stará Dorota Davidová řekla statkářce Dorotě Groerové, že pokud dá kravám do krmení svatou hostii, začnou dojit mnohem více něž před ním. Proto Groerová požádala žebračku o sehnání hostie s příslibem velké odměny. Schuchová souhlasila.
Přítomní pánové a hraběnka z Galle si však mysleli své a to byla největší "chyba".
Sobotínský farář si dovolil navrhnout inkvizičního soudce Bobliga z Edelstadtu, aby vymetl ďábla z celého kraje. Byl to hodně nechvalně známí inkvizitor, jenž měl velmi bohaté zkušenosti, kterými se neustále chlubil. Když přijel do Losin, zklamal hraběnku svým vzhledem, chováním i celkovým dojmem. Byl starý, tlustý, nevychovaný a zaslepený touhou vymýtit ze světa čarodějnice. Také měl pořád při ruce ohyzdného a hrbatého pomocníka Ignáce.
Boblig začal praktikovat své drsné a nepochopitelné praktiky. Časem si získal příznivce, odpůrce i horlivé zastánce čarodějnic. Hraběnka z Galle se dokonce po určité době ze strachu z inkvizitora odstěhovala na vzdálený hrad Vízmburk a tím měl Boblig otevřenou cestu. Do jeho plánů ovládnout město Šumperk se mu připletl děkan šumperského děkanství Lautner, který byl pravý opak Bobliga.
Rozhořčený obyvatel Šumperka soudce Kašpar Hutter se po rozmluvě s pláteníkem Jindřichem Pěškem rozhodl, že pokud nepomohl ani krajský biskup Liechtenstein, může panství zbavit Bobliga jedině císařský dvůr ve Vídni, jenomže v Habsburské císařství mělo velké problémy s válkou proti Turkům a v celé zemi vládl chaos.
Boblig přinutil spoustu obviněných vypovídat pod pohrůžkou mučení proti děkanovi o jeho čarodějnických aktivitách. Po jeho zavření na hrad Mírov ho mučili, trýznili hladem a vyslýchali, ale děkan se nechtěl přiznat, protože věděl, že pokud nezemře na mučidlech, zemře na hranici.
I když se děkan nepřiznal, Boblig proti němu použil výpovědi jiných obžalovaných, které od nich vynutil mučením. Kupodivu to krajskému biskupovi stačilo a svolil s upálením děkana na hranici. Všichni obyvatelé Šumperka, Losin a celého panství žerotínského se sjeli, aby viděli, jak hoří na hranici ten velký a mocný čaroděj zabalený v kněžském hávu. Lautner se musel dívat do očí z velké hranice těm, které měl rád, kteří ho zradili nebo se báli promluvit pravdu. Jako milosrdenství byl Lautner před upálením usmrcen výbuchem střelného prachu.
V epilogu knihy se píše o návratu soudce Huttera, který se setká s olomouckým doktorem Maxinerem. Maxiner Hutterovi vypráví, co se stalo za dobu, kdy byl Hutter na cestě k císařskému dvoru, na kterém byl uvězněn Turky. Dozvídá se o úmrtí hraběnky z Galle, o smrti hrbáče Ignáce, který byl zavalen stromem při bouřce, když jel s Bobligem z Losin do Šumperka ve velmi podnapilém stavu, o pozastavení inkvizičních procesů samotným císařem a o záhadném zmizení inkvizitora Bobliga, které bylo velikou úlevou pro celý kraj.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: damage08, 14.05.2006

­­­­

Diskuse k výpisku
Václav Kaplický - Kladivo na čarodějnice (6)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)