ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Trešl Václav (*25.09.1894 - †09.09.1982)

­­­­

Kronika mojí velké války

Vzpomínky legionáře Václava Trešla na první světovou válku.
Autor ve svých vzpomínkách zachycuje svůj život ve Vídni před první světovou válkou, vypuknutí světového konfliktu, průběh bojů na východní frontě a své zajetí. Popisuje také svůj vstup do legií, průběh bojů s Němci i bolševiky a dlouhou cestu do vlasti.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydal Knižní klub v Praze roku 2018 (1. vydání). Ilustroval Václav Šlajch. Počet stran: 375. ISBN: 978-80-242-6281-9.

OBSAH:

Tuto knihu napsal voják z první světové války, tudíž pojednává o životě tohoto vojáka během první světové války. Zpráva o atentátu na Františka Ferdinanda d'Este jej zastihla ve Vídni. Tam Rakušané chtěli válku proti Srbsku. Rakousko-Uhersko jim ji vyhlásilo za měsíc.

1. října byl Václav Trešl odveden k vojsku.
20. června byl již na východní frontě. Tam panovaly hrozné podmínky: měli málo jídla, trápily je vši, zákopy byly velmi nepohodlné a stísněné.
Nakonec padla část rakousko-uherských vojáků do léčky Rusů a ti je pozatýkali. Mezi nimi byl i Václav Trešl.

Od vojáků si ho potom na rok vypůjčil jeden statkář.
Po půlroce se Václav Trešl přihlásil k československým legiím a po nějaké době se k nim připojil. Za pár týdnů nato už bojoval v bitvě u Zborova.
Poté musela jeho legie ustoupit. Úplně se rozpadla východní fronta, a proto se Češi museli co nejdřív dostat na západní frontu. A nešlo to jinak než přes celé Rusko.

České legie rychle ustupovaly. Mezitím proběhla v Rusku druhá revoluce a moci se ujali bolševici. Před nimi také české legie prchaly, protože jim nevydaly zbraně.

Vlak Václava Trešla se dostal až za Ural. Tam se ale otočil, protože vedení rozhodlo, aby bojovali s bolševiky. Prohráli, a proto kvapem ujížděli k Vladivostoku.

Mezitím byl Václav Trešl přeřazen do zdravotního vlaku. S tím projel krásnou Sibiří až k Vladivostoku. Po cestě oslavil spolu s dalšími vojáky vznik Československé republiky.

Po příjezdu do Vladivostoku se vojáci nalodili na loď, která další den vyplula. Přes Nagasaki, Manilu, Cejlon a Aden se Václav Trešl dostal až do Terstu. Z něj se následně po železnici přepravil vlakem do Prahy a odtamtud domů...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: mata11, 04.04.2022

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Václav Trešl - Kronika mojí velké války







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)