ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Hugo Victor (*26.02.1802 - †22.05.1885)

   
­­­­

Chrám Matky Boží v Paříži (14)

Příběh ze středověké Paříže o strašidelném zvoníkovi a krásné cikánce.

Román se odehrává v Paříži v době vlády francouzského krále Ludvíka XI. Dominantou díla je samozřejmě katedrála Notre Dame (Chrám Matky Boží). S katedrálou jsou spjaty životní osudy hlavní postavy Quasimoda, hrbatého zvoníka, kterého se v dětství ujal kněz Frollo, za což mu zůstal po celou dobu vděčný, poslušný a oddaný.

Frollo požádá Quasimoda, aby pro něj unesl cikánskou dívku Esmeraldu, do níž se Frollo zamiloval. Quasimodo se tedy pokusí Esmeraldu unést, ale ta je zachráněna kapitánem Phoebem. Phoeb zatkne Quasimoda a ten je trestám na pranýři. Esmeralda s ním má soucit, za což se do ní zamiluje, i když ví že marně. Frollo se poté pokusí zabít Phoeba, avšak to se mu nepovede, ale i přesto uteče nepoznán. Z pokusu o vraždu je obviněna Esmeralda, která se nechce přiznat, ale kvůli mučení se přizná i k tomu, co neudělala. Bude tedy popravena.

Při popravě je však zachráněna Quasimodem, jenž je odvede do chrámu, kde doufá v církevní azyl. Pro Esmeraldu se vydají tuláci, aby ji zachránili. Útok je však odražen silným Quasimodem. Avšak při boji se do chrámu tajně dostane Frollo a Esmeraldu odvede pryč. Chce si ji vzít, ale ta jej nenávidí, protože ví, že to on se pokusil zabít jejího milovaného Phoeba. Proto ji Frollo odvede k ženě, o které je známo, že nenávidí cikány, neboť jí odvedli její holčičku. Ukáže se ale, že Esmeralda je dcerou této ženy. Když už se zdá, že vše bude v pořádku, přijdou vojáci a Esmeraldu odvedou na popraviště, kde je zabita. Kvůli její smrti spáchá Frollo sebevraždu a Quasimodo po nějaké době také.

VLASTNÍ NÁZOR:

Děj knihy se mi velice zalíbil, avšak vadila mi celková délka knížky, na níž se podepsaly přehnaně dlouhé pasáže. Celkově se mi líbilo nahlédnout pod pokličku toho, jak to vypadalo ve středověku. Zaujala mě část knížky, v níž je Esmeralda souzena, jak se přistupuje k lidem, kteří se nechtějí přiznat nebo nemůžou přiznat k něčemu, co nespáchali. Taktéž se mi líbilo popisování třeba Dvora divů, avšak někdy to už Hugo přeháněl. Absolutně se mi nelíbilo, jak mohlo Huga napadnout, že by se Esmeralda mohla na konci zachovat tak, jak se zachovala, jako že zakřičela na Phoeba, i když jí musela být jasná reakce, kdyby ji byl slyšel, a pak ještě chtěla po matce, aby ji bránila...
Líbila se mi také scéna, jak je vyslýchán hluchý Quasimodo hluchým soudcem, jak soudce čeká, že Quasimodo odpovídá, ale ten stále mlčí, a soudce stále mluví dál a dál.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Don_Salieri, 31.03.2009

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Bídníci, Bídníci (2), Bídníci (3), Bídníci (4), Bídníci (5), Bídníci (6), Bídníci (7), Bídníci (8), Bídníci (9)
-Bídníci (rozbor)
-Bídníci - 1. díl
-Chrám Matky Boží v Paříži, Chrám Matky Boží v Paříži (2), Chrám Matky Boží v Paříži (3), Chrám Matky Boží v Paříži (4), Chrám Matky Boží v Paříži (5), Chrám Matky Boží v Paříži (6), Chrám Matky Boží v Paříži (7), Chrám Matky Boží v Paříži (8), Chrám Matky Boží v Paříži (9), Chrám Matky Boží v Paříži (10), Chrám Matky Boží v Paříži (11), Chrám Matky Boží v Paříži (12), Chrám Matky Boží v Paříži (13), Chrám Matky Boží v Paříži (14), Chrám Matky Boží v Paříži (15), Chrám Matky Boží v Paříži (16), Chrám Matky Boží v Paříži (17), Chrám Matky Boží v Paříži (18), Chrám Matky Boží v Paříži (19), Chrám Matky Boží v Paříži (20), Chrám Matky Boží v Paříži (21)
-Chrám Matky Boží v Paříži (rozbor)
-Dělníci moře, Dělníci moře (2)
-Hernani aneb Kastilská čest, Hernani aneb Kastilská čest (2)
-Muž, který se směje
-Veliký Jargal
-Zvoník u Matky Boží, Zvoník u Matky Boží (2), Zvoník u Matky Boží (3)
Čítanka-Chrám Matky Boží v Paříži, Chrám Matky Boží v Paříži (2), Chrám Matky Boží v Paříži (3), Chrám Matky Boží v Paříži (4), Chrám Matky Boží v Paříži (5), Chrám Matky Boží v Paříži (6)
-Dělníci moře
-Džinnové
-Eliška
-Obrazy z východu (Básně), Obrazy z východu (Básně) (2)
-Ó ty jsi plakala?
-Píseň dědečka
-Píseň mořských dobrodruhů
-Před bojem (Čtyři větry ducha)
-Své plachty, lodníci...
-Z ód a různých básní (Básně), Z ód a různých básní (Básně) (2), Z ód a různých básní (Básně) (3), Z ód a různých básní (Básně) (4)
­­­­

Diskuse k výpisku
Victor Hugo - Chrám Matky Boží v Paříži (14)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)