ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Hugo Victor (*26.02.1802 - †22.05.1885)

­­­­

Chrám Matky Boží v Paříži (15)

Středověká Paříž je kulisou nešťastné lásky hrbáče Quasimoda a tragického osudu krásné Esmeraldy.

Představitel romantismu ve Francii, Victor Hugo, napsal svůj román Chrám Matky Boží v Paříži roku 1831. Román se odehrává ve středověké Paříži a autor v něm popisuje všechny vrstvy tehdejší společnosti - jak lidi bohaté a chudé, tak dobré a zlé a jejich povahy. Děj se odehrává za vlády francouzského krále Ludvíka XI.
Romantismus v tomto románu je znát na postavě Quasimoda. Je založen na kontrastech. Jeho odpudivý vzhled nahání hrůzu a vzbuzuje odpor, avšak zrovna tak ohyzdná tvář je schopna těch nejvroucnějších citů a má dobré srdce. Stejně tak Esmeralda, jež vyrůstala mezi chudinou a prostitutkami, si zachovala dobré způsoby a mravně čistý život.

Děj začíná oslavami svátku Tří králů, slavností bláznů. Quasimodo je skryt v katedrále Notre Dame a nakonec podlehne své touze sejít dolů a zúčastnit se oslav. Při takových oslavách se každoročně volí král bláznů. Stane se tak, že je jím zvolen sám Quasimodo. V dětství se Quasimoda ujal Frollo a Quasimodo je mu za jeho záchranu patřičně vděčný. Frollo se zamiluje do pouliční tanečnice Esmeraldy a začne po ní toužit. Zvoník Quasimodo ji na přání Frolla unese. Společně se jim to povede, ale Esmeraldu vzápětí zachrání statečný kapitán Phoebus, do kterého se Esmeralda zamiluje. Quasimodo je hned druhý den zatčen za pokus o únos a je odveden na pranýř. Frollo se k němu nehlásí, lidé se mu posmívají a hází na něj zkažené jídlo. Esmeralda jako jediná projeví soucit a pomůže ubohému Quasimodovi. Dá mu napít vody a osvobodí ho z pranýře. Po čase se Phoebus, jenž je zasnoubený s jednou urozenou dámou, potká s Esmeraldou a když zjistí, že je do něj zamilovaná, navrhne jí dostaveníčko. Oba však sleduje hříšnou vášní poblázněný Frollo, dýkou probodne Phoeba a zmizí. Esmeralda je obviněna z vraždy, kterou nespáchala a která se vlastně ani nestala, protože Phoebus přežil. Při mučení se k zločinu přizná a je odsouzena na šibenici. V den popravy ji ale unese Quasimodo, který ví, jak to s pokusem o vraždu Phoeba opravdu bylo. Esmeraldu vroucně miluje a chce jí pomoct. Ukryje ji v chrámu. Esmeralda je mu za jeho záchranu vděčná. Zvoník se jí svěří, že ji velmi miluje, ale chápe, že láska nemůže být opětována, protože je příliš šeredný a Esmeralda miluje Phoeba.

Frollo se odmítá Esmeraldy vzdát, a proto bude buď jeho, anebo ničí. Frollo se spojí s Gringoirem, tulákem, a řekne mu, aby Esmeraldu spolu s ostatními tuláky ze Dvora divů zachránil před údajnou smrtí. Tuláci uvěří a zorganizují útok na záchranu jejich skoro sestry. Quasimodo chrání chrám i Esmeraldu a zemře při tom mnoho tuláků. Ve zmatku boje a dobývání se Frollo v katedrále zmocní Esmeraldy a unese ji. Dává jí poslední šanci, aby byla jeho, ale Esmeralda ho nenávidí za všechno, co udělal, a odmítá se mu podřídit. Stále miluje Phoeba. Frollo se tedy rozhodne, že nechá Esmeraldu zemřít. Jde pro strážníky a Esmeraldu zatím nechá u kajícnice z Rolandovy věže v rohu náměstí Gréve. Tato kajícnice nenávidí cikánky, protože jí kdysi jedna ukradla dítě. Esmeraldu tedy pilně střeží, aby neutekla. Má z její popravy radost. Vzápětí však v Esmeraldě poznává svou ztracenou dceru, a to podle jedné staré botičky. Chce Esmeraldu ochránit a brání v jejím zatčení, ale bohužel jí síly nestačí a Esmeralda je odvlečena a oběšena.

Zvoník trpí a truchlí nad ztrátou milované Esmeraldy. Spolu s Frollem sledují z ochozu chrámu její popravu. Ve vrcholný okamžik Frollo propukne v ďábelský smích a Quasimodo pozná, co je Frollo za ohavného člověka. Shodí arcijáhna dolů z věže a běží za Esmeraldou. Jeho žal je veliký. Utíká z chrámu a umírá s mrtvou Esmeraldou v náručí v kostnici.

Veliký kontrast postav a rychlý převrat z dobrého člověka k posedlému vášní v podobě Frolla je hlavní myšlenkou románu. Všechny tři postavy skončí tragicky, což je velmi typické pro styl romantismu. Úžasný popis Paříže 15. století umožňuje čtenáři všimnout si malinkých detailů, které popisují tehdejší život. Pokrytectví církve s následky, které po sobě zanechává.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Eliška Tesárková, 14.05.2009

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Bídníci, Bídníci (2), Bídníci (3), Bídníci (4), Bídníci (5), Bídníci (6), Bídníci (7), Bídníci (8), Bídníci (9)
-Bídníci (rozbor)
-Bídníci - 1. díl
-Chrám Matky Boží v Paříži, Chrám Matky Boží v Paříži (2), Chrám Matky Boží v Paříži (3), Chrám Matky Boží v Paříži (4), Chrám Matky Boží v Paříži (5), Chrám Matky Boží v Paříži (6), Chrám Matky Boží v Paříži (7), Chrám Matky Boží v Paříži (8), Chrám Matky Boží v Paříži (9), Chrám Matky Boží v Paříži (10), Chrám Matky Boží v Paříži (11), Chrám Matky Boží v Paříži (12), Chrám Matky Boží v Paříži (13), Chrám Matky Boží v Paříži (14), Chrám Matky Boží v Paříži (15), Chrám Matky Boží v Paříži (16), Chrám Matky Boží v Paříži (17), Chrám Matky Boží v Paříži (18), Chrám Matky Boží v Paříži (19), Chrám Matky Boží v Paříži (20), Chrám Matky Boží v Paříži (21)
-Chrám Matky Boží v Paříži (rozbor)
-Dělníci moře, Dělníci moře (2)
-Hernani aneb Kastilská čest, Hernani aneb Kastilská čest (2)
-Muž, který se směje
-Veliký Jargal
-Zvoník u Matky Boží, Zvoník u Matky Boží (2), Zvoník u Matky Boží (3)
Čítanka-Chrám Matky Boží v Paříži, Chrám Matky Boží v Paříži (2), Chrám Matky Boží v Paříži (3), Chrám Matky Boží v Paříži (4), Chrám Matky Boží v Paříži (5), Chrám Matky Boží v Paříži (6)
-Dělníci moře
-Džinnové
-Eliška
-Obrazy z východu (Básně), Obrazy z východu (Básně) (2)
-Ó ty jsi plakala?
-Píseň dědečka
-Píseň mořských dobrodruhů
-Před bojem (Čtyři větry ducha)
-Své plachty, lodníci...
-Z ód a různých básní (Básně), Z ód a různých básní (Básně) (2), Z ód a různých básní (Básně) (3), Z ód a různých básní (Básně) (4)
­­­­

Diskuse k výpisku
Victor Hugo - Chrám Matky Boží v Paříži (15)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)