ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Hugo Victor (*26.02.1802 - †22.05.1885)

­­­­

Chrám Matky Boží v Paříži (18)

Hugo zachycuje v mohutné barvité fresce život pařížských obyvatel od žebráků, zlodějů, cikánů, studentů, měšťáků, některých představitelů šlechty a vysokého duchovenstva až k samotnému králi. Román, který realisticky věrně zachycuje život středověké společnosti, je přesto bohatý i na romantické epizody a postavy, jako jsou cikánka Esmeralda, kněz Klaudius Frollo a zrůdný samotář Quasimodo, chrámový zvoník. Příběh Esmeraldy a její tragický konec je zasazen do okolí Notre Dame v Paříži.

Roku 1482 na svátek Tří králů se všichni Pařížané sešli na náměstí Gréve před Soudním palácem, kde se mělo na počest kardinála Bourbonského hrát divadlo. Hru pro tuto slávu napsal Petr Gringoire, chudý básník, který pomalu neměl ani na kus chleba. Slavnosti se také zúčastnil punčochář Jakub Coppenole, jenž navrhl pařížskému lidu, aby si zvolil papeže bláznů. Papežem bláznů se mohl stát jedině ten, kdo udělá nejošklivější a nejsměšnější grimasu. Tuto soutěž vyhrál velice ošklivý a hluchý zvoník Quasimodo.
Quasimoda se jako malého dítěte ujal kněz Klaudius Frollo. Divadelní představení dále překazila mladá cikánka Esmeralda, jež se objevila před Soudním palácem. Nikdo zřejmě nemohl odolat její hře na tamburínu, a proto se všichni nahrnuli k oknům. Esmeralda často tančila, zpívala a vystupovala se svou cvičenou kozou Džali na náměstí. Jednou v noci byla cikánka přepadena Quasimodem. Kapitán Phoebus z Chateaupersu uslyšel cikánčin křik a včas zasáhl. Zvoník byl lapen, odsouzen k několika ranám na pranýři a vystaven veřejnému posměchu. Chudý Petr Gringoire měl tolik smůly, že se mu podařilo zatoulat se do Dvora divů. Žebráky, kteří jen předstírali své nemoci, byl dovlečen k jejich králi. Ten nařídil Petra oběsit, pokud si ho některá z přítomných žen nebude ochotná vzít za muže. Žádná však nechtěla. Na poslední chvíli Petrovi zachránila život Esmeralda. Čtyři střepy z rozbitého džbánu básníkovi a cikánce určily sňatek na čtyři roky.
V té době byla už Esmeralda dlouho zamilovaná do Phoeba. Malá cikánka se kapitánovi líbila, a tak si s ní dal schůzku v domě jedné staré kuplířky. V pokoji, který měl Phoebus pronajatý, byl kapitán probodnut knězem Klaudiem Frollem. Klaudius byl do Esmeraldy zamilovaný a nestrpěl pomyšlení, že by patřila někomu jinému. Nicméně z útoku na kapitána byla obviněná cikánka a následně odsouzena k smrti. Z šibenice ji na poslední chvíli zachránil Quasimodo. Zvoník odnesl Esmeraldu do chrámu Matky Boží, který jí měl poskytovat azyl.
Když se skupina tuláků snažila cikánku dostat ven z chrámu, francouzský král Ludvík XI. to považoval za vzpouru. Nařídil tuláky pobít a cikánku popravit. Esmeraldu z chrámu vyvedl Petr Gringoire a kněz. Kněz nabídl cikánce, že ji zachrání před šibenicí, když se stane jeho milenkou. Esmeralda však odmítla, a tak jí šel kněz udat veliteli královského vojska. Chudák Esmeralda už nedokázala napodruhé utéci katovi.
Klaudius Frollo také nedopadl dobře. Když Quasimodovi došlo, co jeho milovaný pán udělal, shodil ho z balkonu chrámu. Quasimodo pak z chrámu zmizel. Šel dobrovolně zemřít po boku Esmeraldy.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Dvořáková, 12.01.2011

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Bídníci, Bídníci (2), Bídníci (3), Bídníci (4), Bídníci (5), Bídníci (6), Bídníci (7), Bídníci (8), Bídníci (9)
-Bídníci (rozbor)
-Bídníci - 1. díl
-Chrám Matky Boží v Paříži, Chrám Matky Boží v Paříži (2), Chrám Matky Boží v Paříži (3), Chrám Matky Boží v Paříži (4), Chrám Matky Boží v Paříži (5), Chrám Matky Boží v Paříži (6), Chrám Matky Boží v Paříži (7), Chrám Matky Boží v Paříži (8), Chrám Matky Boží v Paříži (9), Chrám Matky Boží v Paříži (10), Chrám Matky Boží v Paříži (11), Chrám Matky Boží v Paříži (12), Chrám Matky Boží v Paříži (13), Chrám Matky Boží v Paříži (14), Chrám Matky Boží v Paříži (15), Chrám Matky Boží v Paříži (16), Chrám Matky Boží v Paříži (17), Chrám Matky Boží v Paříži (18), Chrám Matky Boží v Paříži (19), Chrám Matky Boží v Paříži (20), Chrám Matky Boží v Paříži (21)
-Chrám Matky Boží v Paříži (rozbor)
-Dělníci moře, Dělníci moře (2)
-Hernani aneb Kastilská čest, Hernani aneb Kastilská čest (2)
-Muž, který se směje
-Veliký Jargal
-Zvoník u Matky Boží, Zvoník u Matky Boží (2), Zvoník u Matky Boží (3)
Čítanka-Chrám Matky Boží v Paříži, Chrám Matky Boží v Paříži (2), Chrám Matky Boží v Paříži (3), Chrám Matky Boží v Paříži (4), Chrám Matky Boží v Paříži (5), Chrám Matky Boží v Paříži (6)
-Dělníci moře
-Džinnové
-Eliška
-Obrazy z východu (Básně), Obrazy z východu (Básně) (2)
-Ó ty jsi plakala?
-Píseň dědečka
-Píseň mořských dobrodruhů
-Před bojem (Čtyři větry ducha)
-Své plachty, lodníci...
-Z ód a různých básní (Básně), Z ód a různých básní (Básně) (2), Z ód a různých básní (Básně) (3), Z ód a různých básní (Básně) (4)
­­­­

Diskuse k výpisku
Victor Hugo - Chrám Matky Boží v Paříži (18)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)