ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Hugo Victor (*26.02.1802 - †22.05.1885)

   
­­­­

Chrám Matky Boží v Paříži (4)

Román napsal Viktor Hugo v roce 1831. Děj románu se odehrává v prostředí středověké Paříže za vlády Ludvíka XI.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV:

Quasimodo - ošklivostí budí strach i posměch, je však schopen hlubokých a ušlechtilých lidských citů.
Esmeralda - mladá, krásná tulačka, důvěřivá, mravně čistá, schopná vášnivě milovat.
Claude Frollo - učenec, ale pokrytec, zlý, hrubý, schopen vášně i nenávisti.

DĚJ:

Po představení hry básníka Petra Gringoira je slavnost bláznů s volbou papeže bláznů. Papežem je zvolen Quasimodo - hrbáč, zvoník z chrámu Matky Boží. Quasimoda vychoval kněz, arcijáhen Claude Frollo, který se Quasimoda ujal asi ve čtyřech letech. Quasimodo se časem stal zvoníkem v katedrále a z hluku od zvonů ohluchl. Gringoire se dostává na náměstí Gréve. Tam sleduje kouzelnické kousky dívky Esmeraldy a vydává se jí sledovat. Claude Frollo, který je Esmeraldou okouzlen, posílá Quasimoda, aby Esmeraldu unesl. Gringoire přivolá hlídku kapitána Phoeba z Châteaupersu. Quasimodo je zatčen a dostává se na pranýř, kde mu Esmeralda dává ze soucitu napít. Přitom ji vidí kajícnice, které unesli dceru cikáni. Kajícnice si myslí, že jí cikáni dceru snědli. Proto Esmeraldu zakleje. Gringoire se souhrou náhod dostává do Dvora divů, sídla tuláků a zlodějů. Zde ho od smrti zachraňuje Esmeralda, která si ho podle cikánského zvyku bere na čtyři roky za muže. Esmeralda je však zamilovaná do kapitána Phoeba. Claude Frollo, v domě kuplířky Marty, ve kterém se Esmeralda setká s kapitánem, pobodá Phoeba ze žárlivosti. Esmeralda je obžalována, že pobodala Phoeba a má být potrestána smrtí. Kněz jí lže, že kapitán je mrtev. Na popravišti nabízí Esmeraldě záchranu, pokud bude chtít jeho. Esmeralda ho však odmítá. Znenadání skáče na popraviště Quasimodo, popadne Esmeraldu a zmizí s ní v chrámu, kde ji střeží. Quasimodo je do Esmeraldy zamilován od události, kdy trpěl strašnou žízní na pranýři, nikdo z davu lidí mu nedal napít a smilovala se nad ním pouze Esmeralda. Gringoire zorganizuje obsazení chrámu lůzou. Quasimodo se snaží ubránit chrám a zabíjí většinu útočníků, přitom Gringoire s Claude Frollo vyvádějí Esmeraldu z chrámu. Gringoire s kozičkou Džali Esmeraldu zbaběle opouští a ta je pak opět nucena si volit mezi knězem a šibenicí. Esmeralda volí raději smrt, než život s Claude Frollo. Kněz pak Esmeraldu předává kajícnici Gudule. Tato žena však bolestí umírá, protože poznává v Esmeraldě svoji dceru Anežku, která ji byla před patnácti lety unesena cikány. Esmeralda je zatčena a popravena oběšením za čarodějnictví. Kněz umírá pádem z chrámu, když pozoruje popravu. Phoebus se ožení. Quasimodo z chrámu mizí a je nezvěstný. Petr Gringoire se stává úspěšným autorem tragédií. Po popravě je Esmeraldino tělo odneseno do sklepení na Mont-Fauconu. Po roce a půl jsou zde nalezeny dvě objímající se kostry. Jsou to pozůstatky Esmeraldy a Quasimoda, který sem přišel dobrovolně zemřít vedle své milované Esmeraldy.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Michal Hrazdil, 09.04.2004

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Bídníci, Bídníci (2), Bídníci (3), Bídníci (4), Bídníci (5), Bídníci (6), Bídníci (7), Bídníci (8), Bídníci (9)
-Bídníci (rozbor)
-Bídníci - 1. díl
-Chrám Matky Boží v Paříži, Chrám Matky Boží v Paříži (2), Chrám Matky Boží v Paříži (3), Chrám Matky Boží v Paříži (4), Chrám Matky Boží v Paříži (5), Chrám Matky Boží v Paříži (6), Chrám Matky Boží v Paříži (7), Chrám Matky Boží v Paříži (8), Chrám Matky Boží v Paříži (9), Chrám Matky Boží v Paříži (10), Chrám Matky Boží v Paříži (11), Chrám Matky Boží v Paříži (12), Chrám Matky Boží v Paříži (13), Chrám Matky Boží v Paříži (14), Chrám Matky Boží v Paříži (15), Chrám Matky Boží v Paříži (16), Chrám Matky Boží v Paříži (17), Chrám Matky Boží v Paříži (18), Chrám Matky Boží v Paříži (19), Chrám Matky Boží v Paříži (20), Chrám Matky Boží v Paříži (21)
-Chrám Matky Boží v Paříži (rozbor)
-Dělníci moře, Dělníci moře (2)
-Hernani aneb Kastilská čest, Hernani aneb Kastilská čest (2)
-Muž, který se směje
-Veliký Jargal
-Zvoník u Matky Boží, Zvoník u Matky Boží (2), Zvoník u Matky Boží (3)
Čítanka-Chrám Matky Boží v Paříži, Chrám Matky Boží v Paříži (2), Chrám Matky Boží v Paříži (3), Chrám Matky Boží v Paříži (4), Chrám Matky Boží v Paříži (5), Chrám Matky Boží v Paříži (6)
-Dělníci moře
-Džinnové
-Eliška
-Obrazy z východu (Básně), Obrazy z východu (Básně) (2)
-Ó ty jsi plakala?
-Píseň dědečka
-Píseň mořských dobrodruhů
-Před bojem (Čtyři větry ducha)
-Své plachty, lodníci...
-Z ód a různých básní (Básně), Z ód a různých básní (Básně) (2), Z ód a různých básní (Básně) (3), Z ód a různých básní (Básně) (4)
­­­­

Diskuse k výpisku
Victor Hugo - Chrám Matky Boží v Paříži (4)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)