ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Hugo Victor (*26.02.1802 - †22.05.1885)

­­­­

Zvoník u Matky Boží

Zvoník u Matky boží (1831), někdy také nazýván "Chrám Matky Boží v Paříži".

Děj se odehrává v roce 1482 v Paříži. V chrámu Matky Boží je slavnost, na které se hrají mystérie (náboženská hra) Petra Gringoria. Na slavnost je pozván kardinál a vlámští učenci. Jeden z Vlámů, Jakub Coppenole, navrhne jiný způsob oslav - volbu krále bláznů. Tento nápad je všemi přijat a králem se nakonec stane zvoník Quasimodo. O mystérie Petra Gringoria nemá nikdo zájem. Ten odchází znechucen, nemá peníze, chodí po Paříži a hledá něco k jídlu. Vidí, jak se Quasimodo a neznámý muž pokoušejí unést cikánskou dívku. Díky včasnému zásahu strážníků pod vedením kapitána Phoeba je dívka osvobozena a Quasimodo zatčen. Neznámý muž uteče. Gringorie zabloudí do zlodějské čtvrti Paříže a je chycen tuláky. Ti ho chtějí oběsit, ale nakonec ho zachrání ona cikánská dívka Esmeralda, když prohlásí, že si ho vezme za manžela. Esmeralda o něj skutečný zájem nemá, chtěla ho jen zachránit.
Následující část děje se odehrává před 16 lety v Remeši. Žena Gutula, zvaná Sedmikráska, má roztomilou dceru, kterou miluje nadevše. Jednoho dne k Remeši přivandrují cikáni, kteří nabízejí věštecké služby. Gutula nechává své tříleté dceři věštit, že se jednou stane královnou. Když se následující den vrátí domů, dceru nenachází. Místo ní po podlaze leze znetvořené cikánské dítě. Gutula z toho zešílí, odchází do Paříže, kde se nechá zazdít v kobce na rohu náměstí. Lidé jí dávají jídlo a pití, stává se poustevnicí, kajícnicí. Malé cikánské dítě je dáno do kolébky pro nalezence v chrámu Matky boží. Ujímá se ho kněz Klaudius Frollo a dává mu jméno Quasimodo. Vychová ho, Quasimodo mu je plně oddán a poslouchá ho na slovo. Quasimodo začne pracovat jako zvoník v chrámu. Z neustálého zvonění ohluchne.
Soud nad Quasimodem provádí zcela hluchý soudce (kritika tehdejšího soudnictví) a odsoudí Quasimoda ke 2 hodinám na pranýři. Quasimodo je pranýřován, má žízeň, prosí o vodu, nikdo mu nevyhoví. Najednou k němu přichází Esmeralda a dává mu napít. Petr Gringorie chodí s Esmeraldou a předvádí silácké kousky, které ho naučili tuláci. Manželství s Esmeraldou je jen naoko. Esmeralda totiž věří, že najde své rodiče, pokud zůstane pannou. Jednoho večera má Phoebus schůzku s Esmeraldou. Klaudius se k němu připojí, dá mu peníze a zůstane ve vedlejším pokoji. Během schůzky přistoupí zahalený Klaudius k Phoebovi a Esmeraldě a Phoeba probodne. Z domnělé vraždy (Phoebus nezemřel) je obviněna Esmeralda. Zároveň ji soud obviní z čarodějnictví. Esmeralda se pod nátlakem ke všemu přizná a je odsouzena k trestu smrti. Den před popravou za ní do vězení přijde Klaudius a přiznává se, že ji velmi miluje a kvůli tomu se ji pokusil unést a zavraždil Phoeba. Dává jí nabídku, že s ní uteče pryč. Esmeralda ho odmítá a vyhání. Když je Esmeralda vedena k šibenici, Quasimodo ji unáší do chrámu Matky Boží. Chrámy a kláštery tehdy sloužily jako tzv. asyl, což znamenalo, že na jejich půdě nemůže být nikdo zatčen. Někdy ovšem panovník asyl zrušil. Esmeralda žije v chrámu, Quasimodo se o ni stará a zamiluje se do ní. Esmeralda ovšem jeho lásku neopětuje. Král Ludvík XI. dává svolení k zatčení Esmeraldy. Petr Gringorie se to dozví a zburcuje tuláky a zloděje k osvobození Esmeraldy. Veškeré tuláctvo v noci vydá dobýt chrám Matky Boží. Quasimodo si myslí, že chtějí Esmeraldu zatknout a brání chrám. Shodí na obléhatele trám, hází po nich kamení a lije roztavené olovo. Když se o této bouři dozví král, pošle na vzbouřence vojsko a dá příkaz k popravě Esmeraldy. Vojáci pod vedením Phoeba rozpráší obléhatele a vydají se zatknout Esmeraldu. Ta ale již v chrámu není. Zadním vchodem ji odvedli Petr Gringorie a Klaudius Frollo. Klaudius Esmeraldě nabízí, aby s ním utekla, ta ho znovu odmítá. Klaudius tedy dává Esmeraldu do ruky Gudule, která nenávidí cikány od té doby, co jí unesli dceru. Po chvíli Gudula a Esmeralda zjistí, že jsou matka a dcera. Je ale pozdě, přicházejí strážníci a chtějí Esmeraldu oběsit. Gudula ji brání, ale marně. Sama umírá při pádu na dlažbu, Esmeralda je oběšena. Klaudius vše sleduje z věže chrámu Matky Boží. Zezadu k němu potichu přistoupí Quasimodo, který si uvědomil, kdo může za smrt Esmeraldy. Shazuje Klaudia z věže. Pak se Quasimodo ztratil. Po dvou letech byla jeho kostra objevena na hřbitově pro oběšence hned vedle kostry Esmeraldiny.

HLAVNÍ POSTAVY:

Quasimodo - Hlavní postava celého románu. Pocházel z cikánské rodiny, vychován knězem Klaudiem. Domovem mu byl chrám Matky Boží. Quasimodo byl hrbáč, jednooký a hluchý, dnes bychom řekli, že byl tělesně postižený. Lidé ho nenáviděli, báli se ho. On jim nenávist oplácel. Jediný člověk, kterého poslouchal, byl Klaudius Frollo. Quasimodo byl ovšem bystrý, dokázal milovat. Celkově kladný hrdina.
Klaudius Frollo - Kněz v chrámu Matky Boží. Navenek působil jako asketický učenec neschopný jakéhokoliv citu. Studoval všechny obory lidské vědy a posléze se pustil do studia zakázaných věd jako byla alchymie a černá magie. Vášnivě miloval cikánku Esmeraldu, což ji nakonec stálo život. Choval se značně pokrytecky, zneužíval oddaného Quasimoda. Jasně záporná postava.
Esmeralda - Dcera Guduly, unesená cikány. Měla ochočenou kozu Džali, se kterou vystupovala po ulicích. Hrála, tancovala, prováděla s kozou kouzelnické triky. Byla hodná, dala Quasimodovi napít, ačkoliv se ji předtím pokoušel unést. Nakonec se stala obětí vášně Klaudia Frolla.
Petr Gringorie - Filozof, učenec, básník. Nejdříve byl renomovaným básníkem, který psal mystérie, pak se stal tulákem. Neškodný, dobromyslný intelektuál.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ella, 08.03.2005

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Bídníci, Bídníci (2), Bídníci (3), Bídníci (4), Bídníci (5), Bídníci (6), Bídníci (7), Bídníci (8), Bídníci (9)
-Bídníci (rozbor)
-Bídníci - 1. díl
-Chrám Matky Boží v Paříži, Chrám Matky Boží v Paříži (2), Chrám Matky Boží v Paříži (3), Chrám Matky Boží v Paříži (4), Chrám Matky Boží v Paříži (5), Chrám Matky Boží v Paříži (6), Chrám Matky Boží v Paříži (7), Chrám Matky Boží v Paříži (8), Chrám Matky Boží v Paříži (9), Chrám Matky Boží v Paříži (10), Chrám Matky Boží v Paříži (11), Chrám Matky Boží v Paříži (12), Chrám Matky Boží v Paříži (13), Chrám Matky Boží v Paříži (14), Chrám Matky Boží v Paříži (15), Chrám Matky Boží v Paříži (16), Chrám Matky Boží v Paříži (17), Chrám Matky Boží v Paříži (18), Chrám Matky Boží v Paříži (19), Chrám Matky Boží v Paříži (20), Chrám Matky Boží v Paříži (21)
-Chrám Matky Boží v Paříži (rozbor)
-Dělníci moře, Dělníci moře (2)
-Hernani aneb Kastilská čest, Hernani aneb Kastilská čest (2)
-Muž, který se směje
-Veliký Jargal
-Zvoník u Matky Boží, Zvoník u Matky Boží (2), Zvoník u Matky Boží (3)
Čítanka-Chrám Matky Boží v Paříži, Chrám Matky Boží v Paříži (2), Chrám Matky Boží v Paříži (3), Chrám Matky Boží v Paříži (4), Chrám Matky Boží v Paříži (5), Chrám Matky Boží v Paříži (6)
-Dělníci moře
-Džinnové
-Eliška
-Obrazy z východu (Básně), Obrazy z východu (Básně) (2)
-Ó ty jsi plakala?
-Píseň dědečka
-Píseň mořských dobrodruhů
-Před bojem (Čtyři větry ducha)
-Své plachty, lodníci...
-Z ód a různých básní (Básně), Z ód a různých básní (Básně) (2), Z ód a různých básní (Básně) (3), Z ód a různých básní (Básně) (4)
­­­­

Diskuse k výpisku
Victor Hugo - Zvoník u Matky Boží







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)