Lyrická próza inspirovaná romantickým saským motivem ze 13. století o krysaři, který na žádost občanů očistil hanzovní město Hameln od krys.
BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:
Vydalo nakladatelství Maťa v Praze roku 2005 (2. vydání tamtéž). Doslov napsala Stanislava Mazáčová, ilustroval Jiří Barta. Počet stran: 79. ISBN: 80-7287-094-7.
ÚVOD:
Když jsem hledala novelu
Krysař v naší knihovně, překvapilo mě, jak je ta kniha tenká. Moje vydání nemělo ani osmdesát stran, a to bylo ještě proloženo kresbami. Knihu jsem tedy měla přečtenou velmi rychle, za jediný den, přesto si myslím, že její nevyčerpávající délka jí nijak neubírá na kvalitě. Nejvíce mě na ní zaujal styl psaní - opakování vět nebo slovních spojení v důležitých okamžicích, celková úsečnost - to a mnoho dalšího dělalo knihu v mých očích nadpozemskou. Rozhodně to není klasický styl.
Viktor Dyk sepsal tuto novelu na motivy německé pověsti pocházející zřejmě z třináctého století, která se váže k legendárnímu původu Sasů v Sedmihradsku. Krysař z Hameln má svou kouzelnou píšťalou vyhnat všechny krysy, a to za patřičnou odměnu, kterou mu konšelé odmítají vyplatit. On se jim za jejich věrolomnost pomstí tak, že zmámí všechny hamelnské a odvede je k hoře Koppel, která se otevře a navždy je pohltí. Podzemím je pak krysař odvede až do Sedmihradska, kde se stali oněmi předky sedmihradských Sasů.
OBSAH:
Město Hameln trápí všudypřítomné krysy, které ztrpčují obyvatelům města život. Je proto povolán krysař, který svou píšťalou a tóny z ní vycházejícími dokáže krysy odvést k moři, kde se utopí. Krysař je při svém příchodu do města okouzlen dívkou Agnes, která jeho náklonnost opětuje. Má však již milence - dlouhého Kristiána, takže musí svoji lásku ke krysaři tajit.
Páni konšelé krysaři odmítají vyplatit jeho mzdu čítající sto zlatých, kterou ve chvíli nouze značně "přemrštili", odvolávajíce se na to, že smlouva nebyla uzavřena před Bohem a že krysař nemusel vynaložit tolik práce, aby si ji zasloužil. Krysař je rozezlen, nejprve chce město zničit, kvůli Agnes jej však ušetří. Agnes však zjistí, že je těhotná - nikoli s krysařem, ale se svým milým Kristiánem. Přemluví krysaře, aby město opustil a zapomněl na ni. Než krysař odejde, setká se v putice U Žíznivého člověka s magistrem Faustusem, jenž se ho snaží výměnou za věčný život přemluvit, aby svou píšťalou škodil lidem. Krysař na tuto nabídku nepřistoupí a z Hamelnu odejde.
Láska k Agnes je však silnější a krysař se rozhodně k návratu. Najde však jen matku své milenky, která se zbláznila kvůli vědomí, že její dcera spáchala sebevraždu. V zármutku se rozhodně celou vesnici odvést na vrch Koppel, kde je propast mající podle legendy vést do země Sedmihradské. Během jeho tklivé hry na píšťalu se v lidech probouzí jejich tajné touhy a skočí do propasti s nadějí, že se dostanou do Sedmihradska a povedou zde lepší život. Krysař doufá, že se opět setká s Agnes, jež jediná byla schopna v něm vyvolat city.
Živ zůstane jen Sepp Jörgen - chudý rybář, který má tak málo rozumu, že vše pochopí až druhý den. I krysařova píšťala ho proto zláká až příští den po odchodu měšťanů, její moc však přeruší pláč dítěte, které jeho zlákaná matka zapomněla v kolébce. Sepp se dítěte ujme.
CITÁT Z KNIHY:
"Nejmenuji se; jsem nikdo. Jsem hůř než nikdo, jsem krysař."
(str. 7)