ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Dyk Viktor (*31.12.1877 - †14.05.1931)

­­­­

Krysař (rozbor) (5)

Krysař je tajemný pištec ovládající svou čarovnou píšťalu, jež má obrovskou moc. Tato schopnost mu umožňuje ovládat nejen krysy, ale dokonce i lidi. Jako postava je každému známá z různých uměleckých děl vytvořených od středověku do současné doby.
Dykův krysař je izolovaný jedinec, jehož se lidé straní. Neustále bloudí mezi městy, je vždy na cestách, a tím nám nejvíce připomíná poutníka. Pro hamelnské občany je krysař nápadný cizinec, kterého nechtějí vpustit do své uzavřené společnosti. Přijde jim podivný a pochybují o jeho morálních zásadách. Ačkoliv jim přišel pomoci, straní se jej, bojí a pochybují. Krysař je tedy odsouzen ke své osamělosti, která se stává jeho doživotním údělem.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Maťa v Praze roku 2021. Ilustroval Jiří Bárta. Počet stran: 133. ISBN: 978-80-7287-267-1.

LITERÁRNĚ-HISTORICKÝ KONTEXT:

Literární/obecně kulturní kontext

Novela Krysař vznikla na počátku 20. století nejprve jako příběh vydávaný po částech v časopise (Lumír), později byla vydána samostatná kniha. Viktora Dyka lze zařadit do skupiny anarchistických buřičů, mezi které dále řadíme Fráňu Šrámka (román Stříbrný vítr), Františka Gellnera (sb. Po nás ať přijde potopa), Karla Tomana (sb. Torzo života), Petra Bezruče (sb. Slezské písně) a Stanislava Kostku Neumanna (sb. Satanova sláva mezi námi). Tito spisovatelé měli společný odpor k maloměšťáctví, kritizovali starší generaci a často vyjadřovali antimilitaristický (protiválečný) postoj vůči 1. světové válce. V této době vznikl také společný anarchistický časopis Nový kult. Ve světové literatuře a poezii byl stále aktuální symbolismus, dekadence, realismus a neoromantismus.

Dílo v kontextu autorovy tvorby

Viktor Dyk byl významným básníkem, prozaikem, ale také nacionalistickým politikem. Vystudoval gymnázium v Praze, kde učil Alois Jirásek. Vystudoval práva, stal se ale redaktorem Národních listů. Napsal mnoho básnických sbírek, např. U brány pekelné a Devátá vlna. Jedním z Dykových nejoceňovanějších děl je lyrickoepická poema Milá sedmi loupežníků. Jeho styl psaní lze označit za stručný a racionální. Námět na novelu Krysař mu poskytla staroněmecká pověst o krysaři, který odvedl děti z města Hameln. Svým pochmurným příběhem lze proto knihu Krysař označit za dekadentní. Na stejný motiv napsal novelu i Goethe.

ZÁKLADNÍ INFORMACE O KNIZE:

Literární druh a žánr

Epika, novela

Časoprostor

Hanzovní (obchodní) město Hammeln, čas neuveden (podle pověsti 13. století)

Téma, motivy, hlavní myšlenky

  • hlavní téma: zbytečně zmařené životy kvůli závisti a chamtivosti měšťanů
  • motivy: láska, pomsta, zrada, smrt, sen X skutečnost, krysy, píšťala, země sedmihradská, dítě (nová naděje)
  • hlavní myšlenka: láska dává lidem smysl života, vymezuje ale hranice; jakmile člověk ztratí lásku, může ztratit smysl života i vymezené hranice

Vypravěč/lyrický subjekt

Er-forma, neznámý vypravěč, krátké stručné věty, naznačená gradace děje opakováním slov a souvětí

POSTAVY A DĚJ:

Hlavní postavy

  • krysař - bezejmenný, tajemný; muž "bez identity", tulák; vášnivý, poctivý; dokáže milovat i nenávidět; všude považován za cizince; ke konci lhostejný, ztrácí smysl života, který našel v lásce
  • Agnes - pohledná dívka; naivní, milující; ve vztahu s dlouhým Kristiánem kvůli životnímu zajištění; zamilovaná do krysaře; spáchá sebevraždu

Vedlejší postavy

  • dlouhý Kristián - milenec Agnes; sebevědomý; čeká na své dědictví; o krysařově lásce k Agnes neví
  • Sepp Jörgen - chudý rybář; usedlý, zpomalený (vše si uvědomoval až další den), "jednoduchý"; nepochopený obyvateli města; nakonec se ujme opuštěného dítěte

Děj

Příběh začíná příchodem tajemného Krysaře do hanzovního města Hammeln. Zde se Krysař seznamuje s krásnou Agnes, která zaslechne, jak umí krásně hrát na svou píšťalu. Podléhá kouzlu tohoto tajemného cizince, přestože je ve vztahu s dlouhým Kristiánem.

Krysař nato dostává za úkol vyhnat z města krysy za slíbených 100 rýnských zlaťáků. Jakmile je s prací hotov, žádá o svou odměnu, kterou mu však chamtiví radní (Strumm a Frosch) odmítají vyplatit. Krysařovi se takové jednání nelíbí, proto uvažuje o pomstě. Láska k Agnes ho ale přesvědčí, aby město ušetřil.

Agnes náhle zjišťuje, že čeká dítě s dlouhým Kristiánem. Krysař je z této zprávy zhroucený, a tak Agnes opouští. Agnes se po rozmluvě se svou matkou vydává na horu Köppel a skáče do propasti, aby se dostala do bájné země sedmihradské.
Krysař se o hloupém činu Agnes dovídá od zhroucené matky, která svým vyprávěním o zemi sedmihradské pomohla Agnes spáchat sebevraždu.

Krysař z žalu začne pískat na svou píšťalu vší silou, čímž okouzlí občany města Hammeln a naláká je do propasti. Tragédii přežije pouze chudý rybář Sepp Jörgen, jemuž vše dochází až druhý den. Také uslyší líbezný zvuk píšťaly, přehluší jej však pláč opuštěného dítěte, které chce pít. Sepp Jörgen se tak vydává hledat ženu, jež by dítěti dala napít...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: mrtaf, 10.09.2022

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Konec Hackenschmidův
-Krysař, Krysař (2), Krysař (3), Krysař (4), Krysař (5), Krysař (6), Krysař (7), Krysař (8), Krysař (9), Krysař (10), Krysař (11), Krysař (12), Krysař (13), Krysař (14), Krysař (15), Krysař (16), Krysař (17), Krysař (18), Krysař (19), Krysař (20), Krysař (21), Krysař (22), Krysař (23), Krysař (24), Krysař (25), Krysař (26), Krysař (27), Krysař (28), Krysař (29), Krysař (30), Krysař (31), Krysař (32), Krysař (33), Krysař (34)
-Krysař (analýza textu)
-Krysař (několika slovy)
-Krysař (rozbor), Krysař (rozbor) (2), Krysař (rozbor) (3), Krysař (rozbor) (4), Krysař (rozbor) (5)
-Milá sedmi loupežníků, Milá sedmi loupežníků (2)
-Můj přítel Čehona
-Pohádky z naší vesnice
-Prosinec
-Revoluční trilogie
-Zápas Jiřího Macků
-Zmoudření Dona Quijota, Zmoudření Dona Quijota (2), Zmoudření Dona Quijota (3), Zmoudření Dona Quijota (4), Zmoudření Dona Quijota (5)
Čítanka-A nezapírám (Okno)
-Babí léto (Okno)
-Bázlivá
-Bez názvu (Devátá vlna)
-Buřiči (celá kniha / e-book)
-Deštivý den
-Dluh chce se platit (Devátá vlna)
-Elegie (Devátá vlna)
-Epigram (Okno)
-Epigram (Satiry a sarkasmy)
-Kandidatura (Satiry a sarkasmy)
-Krkavec čeká v důvěře (Satiry a sarkasmy)
-Krysař, Krysař (2), Krysař (3), Krysař (4), Krysař (5), Krysař (6), Krysař (7), Krysař (8)
-Krysař (celá kniha / e-book)
-Ledová panna (Noci chiméry)
-Listopadovým krajem (Devátá vlna)
-Marnosti, Marnosti (2), Marnosti (3), Marnosti (4)
-Mezi četbou... (Okno)
-Milá sedmi loupežníků, Milá sedmi loupežníků (2), Milá sedmi loupežníků (3), Milá sedmi loupežníků (4), Milá sedmi loupežníků (5)
-Milá sedmi loupežníků (celá kniha / e-book)
-Mlha na horách (Okno)
-Na melodii neznámé písně (A porta inferi)
-Navarovská elegie (Buřiči)
-Neobratné ruce (Devátá vlna)
-Nervosní píseň roku 1913 (Anebo)
-Píseň (Lehké a těžké kroky)
-Píseň beze slov (Devátá vlna)
-Píseň červencového dne (Devátá vlna)
-Píseň matky (Lehké a těžké kroky)
-Pohádka z roku 1912 (Anebo)
-Pohádka z roku 1915 (Anebo)
-Pohádky z naší vesnice, Pohádky z naší vesnice (2)
-Potmě (Devátá vlna)
-Povzdech (Satiry a sarkasmy)
-Prolog (Devátá vlna)
-Ranní vítr (Okno)
-Rožďalovice (Devátá vlna)
-Rudý prapor (Satiry a sarkasmy)
-Sestřička starost (Devátá vlna)
-Slepý (Buřiči), Slepý (Buřiči) (2), Slepý (Buřiči) (3)
-Smrt panenky
-Smutná píseň vesnického šprýmaře (Pohádky z naší vesnice)
-Soumrak u moře (Devátá vlna)
-Svět příliš malý je (Devátá vlna)
-Ta vášeň dohřměla (A porta inferi)
-To není náhlá katastrofa (Devátá vlna)
-Tři (Buřiči), Tři (Buřiči) (2), Tři (Buřiči) (3)
-Zapomenutá stráž (A porta inferi)
-Země mluví (Okno)
-Zlá a dobrá paní (Okno)
­­­­

Diskuse k výpisku
Viktor Dyk - Krysař (rozbor) (5)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)