ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Woolfová Virginia (*25.01.1882 - †28.03.1941)

   
­­­­

Flush: příběh lásky a přátelství (4)

Komorní próza je fiktivním životopisem milovaného psa anglické básnířky Elizabeth Barrett-Browningové*.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Vyšehrad v Praze roku 1994 (2. vydání). Z anglického originálu Flush (A Biography) přeložila a doslov napsala Hana Žantovská. Počet stran: 111. ISBN: 80-7021-112-1.

OBSAH:

Novela, jejímž hrdinou je psík básnířky Elisabeth Barrett-Browningové*, začíná obecným úvodem o původu kokršpanělů. Tito psi snad dostali jméno podle králíků, jež kartaginští mořeplavci pozorovali v nově objevené zemi (Španělsku) a ohlásili je nadřízeným pokřikem: "Span! Span!"

Kokršpaněl Flush, jehož osud v knize sledujeme, se dostane od postarší chovatelky k její přítelkyni, permanentně churavé slečně Barettové. Dělá jí společnost v jejím pokoji (ten se nachází v domě, jenž stojí v luxusní londýnské ulici Wimpole Street) a těsný styk s kultivovanou paničkou ho takřka polidští. Slečnu Barrettovou zde navštěvují členové její rodiny (sestra, osm bratrů a otec), dále předchozí Flushova panička a od jisté doby také elegantní pan Browning. Flush tohoto gentlemana ve žlutých rukavicích nemá rád a pokusí se jej pokousat. Neuspěje, je potrestán a svého činu lituje. Na usmířenou sežere staré suchary, které mu pan Browning před několika dny přinesl a on je tehdy odmítl, ačkoli teď už jsou tvrdé.

Pan Browning se posléze stane manželem slečny Browningové a Flush ho přijme jako člena rodiny. Než se novomanželé odstěhují z Londýna, zažije Flush ještě jedno dobrodružství. Poněvadž jej Elisabeth zapomene připnout na řemínek, při nastupování do kočáru ho ukradne vyděrač, specializovaný zloděj psů a papoušků. Drží jej ve svém špinavém domě v chudinské čtvrti a požaduje za něj výkupné. Slečna Browningová se o Flushe bojí tolik, že když mužští členové rodiny odmítají zaplatit nestoudnou částku, vypraví se pro něj osobně. Riskuje tím zdraví a možná i život, protože čtvrť obývají zločinci. Přesto však najde odvahu, neboť ví, že ohrožený je i Flush. Když se totiž jiná londýnská dáma pokusila o výkupné smlouvat, následujícího dne dostala hlavu a tlapky svého psa zabalené v papíře. Po různých peripetiích nakonec svého mazlíčka získá.

Brzy nato manželé Browningovi tajně prchají do Itálie (v textu není vysvětleno proč; snad proto, že by hrdinčina rodina svatbu neschvalovala). Žijí nejprve v Pise a pak ve Florencii. Flush tu má naprostou volnost: smí volně pobíhat po obou městech, dovádět s fenami a vracet se domů, kdykoli se mu zlíbí. Jeho zážitky však nejsou výlučně příjemné: jednou ho pan Browning musí ostříhat, aby se psík zbavil florentských blech.

Elisabeth se v Itálii uzdravuje, stává se životaschopnou a cestuje, např. do Vauclusy (kde žil Francesco Petrarca) či do Apenin. V domě Browningových se scházejí literáti a pořádají se tu spiritistické seance: věštění z koule a pak z pohybů stolu. Po čase se mladým manželům narodí dítě a Flush, ačkoli na něj zpočátku žárlí, se s ním spřátelí. Všem se tedy daří dobře.

Novela končí Flushovým zestárnutím a jeho poklidnou a nikterak srdcervoucí smrtí po básnířčině boku.


* Elisabeth Barrett-Browningová je skutečná historická osobnost, s níž se autorka Virginie Woolfová cítila spřízněná. Knížka je založená na Elisabethině korespondenci a často z ní cituje.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lai, 29.01.2022

­­­­

Diskuse k výpisku
Virginia Woolfová - Flush: příběh lásky a přátelství (4)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)