ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Woolfová Virginia (*25.01.1882 - †28.03.1941)

­­­­

Flush: příběh lásky a přátelství

Životopis Flushe, který nejdříve žije pouze s Elizabeth Barretovou a později i s Robertem Browningem, je citlivým vtipným svědectvím o výjimečném vztahu dvou mimořádných lidí.

"Flush" bývá spolu s novelou "Orlando" a biografií Rogera Frye v díle Virginie Woolfové řazen mezi životopisy. Sama autorka považovala toto dílko za "oddechovou práci", historie a čas ovšem ukázaly, že Flush zdaleka není dílem okrajovým.

DĚJ:

Kniha sleduje životní osudy kokršpaněla Flushe, který se už jako mladý pes dostává do přepychového domu básnířky Elizabeth Browningové (Barretové). Přichází jako dar od zchudlé rodiny Mitfordových nemocné slečně Barretové. Počáteční psův strach a stesk se promění v čistou lásku mezi Flushem a jeho novou paničkou. Flush se vzdá své svobody, procházek na čerstvém vzduchu, a to všechno jen pro ni. O to hůř nese, když se slečna Barretová zamiluje do pana Browninga. Žárlivý Flush se s ním zpočátku nesnese a upřímně tohoto nového vetřelce nenávidí, ale když vidí, že není zbytí, tak si ho oblíbí stejně jako svou paničku. Mladý pár se potají vezme a odchází do Itálie, kde Flushovi nastávají zlaté časy. Manželům se po nějakém čase narodí dítě a věrný Flush si ho zamiluje stejně jako zbytek rodiny a ochraňuje ho. Na sklonku Flushova života si paní Browningová oblíbí poslední módní novinku z Londýna - spiritualistické seance u kouzelných stolků. Starého psa tato záliba nesmírně rozčiluje a jen těžko si na ni zvyká. Stařičký Flush nakonec spokojeně umírá v náručí paní Browningové, když mu předčítá z knihy.

Paní Browningová pokračovala ve čtení. Pak se znovu podívala na Flushe. Ale on jí pohled neoplácel. Stala se s ním velmi podivná změna. "Flushi!" vykřikla. Ale on mlčel. Předtím byl živý, teď byl mrtvý. To bylo všechno. A co bylo nejpodivnější, stůl v obývacím pokoji se ani nepohnul.

"Flush" vykazuje nápadnou paralelu mezi autorčiným životem a osudy E.B.Browningové. Obě dvě ženy byly většinu svých životů ohrožované nebo sužované nemocí, obě milovaly psy, žily ve spisovatelských manželstvích a zajímaly se o postavení žen.
Na jedné straně je "Flush" zajímavým experimentálním románem - v podstatě nudná a běžná romantická zápletka hlavní lidské hrdinky je oživena pachovými a sluchovými vjemy a pocity psa - na straně druhé ale autorka podává svědectví o svém vlastním těžkém životě, který byl velmi podobný životu E.B.Browningové.
Zajímavě napsané, oddechové dílko.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Zuzana Mráziková, 14.05.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Virginia Woolfová - Flush: příběh lásky a přátelství







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)