ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Bartol Vladimir (*24.02.1903 - †12.09.1967)

­­­­

Alamut

Román prorazil do světa až v osmdesátých letech a stal se nejpřekládanějším slovinským románem vůbec, neboť jeho téma - zneužití mechanismů moci - je bohužel i v 21. století platné a zřejmě nadčasové. Bývá často vnímán v politické rovině v souvislosti s událostmi kolem Usámy bin Ládina, to však není jediným důvodem úspěchu textu: výrazně se o něj zasloužila také jeho čtivost a mnohovrstevnatost, je psán moderně s hlubokým cítěním psychologie postav.
Vladimir Bartol vykreslil strašlivý portrét Starce z hory. Perského Caliguly, Lucifera džihádu. A metody, které popisuje, jsou doslova takové, jaké používá i současný fundamentalismus.
Je Alamut orientální pohádka? Zábava? Sen? Vůbec ne, je to neúprosná obžaloba fanatismu, v níž Vladimir Bartol odhaluje podvodné sliby někdejších a dnešních diktátorů.
Jeho román z 30. let minulého století budí dojem, jako by byl napsán před několika měsíci.

Příběh je inspirován náboženskou sektou, jež existovala od 12. století v Persii. Boj vedla kromě křižáků i proti vnitřním nepřátelům islámu, o život usilovala i Sultanovi Saladinovi.
Tato víra nazývaná izmaelstvím bojuje proti seldžuckým vládcům a tehdejšímu bagdáckému kalifovi. Kniha také vypráví o zneužití moci, sebeobětování a fanatickému náboženskému přesvědčení.

Děj začíná příjezdem mladíka jménem Ibn Tahir na pověstmi ověnčený hrad Alamut, kde se shromaždují všichni stoupenci izmaelského učení. Na Alamutu je nadšeně přivítán, jelikož je vnukem muže, jenž se za izmaelskou víru obětoval. Místo toho aby byl zařazen mezi obyčejné vojáky, je přijat k vyšším bojovníkům za víru. Mezitímco se vojáci tvrdě připravují na boj s Turky, je za Alamutem budována honosná zahrada - domnělý Ráj. Vojákům je totiž slibováno, že ty nejstatečnější z nich budou přeneseni vládcem Alamutu do Ráje. Po vítězství s Turky je určen za nejstatečnější Ibn Tahir a další dva z elitních vojáků. Velitel Alamutu-Seiduna jim ale místo slíbené cesty do Ráje podá silnou dávku indického konopí. V silném halucinogenním účinku jsou přeneseni do zahrad za Alamutem, kde se domnívají, že jsou v Ráji. Po odeznění účinku drog jsou uspáni a odneseni zpátky na Alamut. Poté nikdo z nich ale neprohlédne ten klam. Vyprávějí tak o svém zážitku ostatním vojákům na hradě a posílují tak jejich víru v nadpřirozené schopnosti Seiduny.
Později je Ibn Tahir poslán zabít velkovezíra sultána a obětovat se tím pro víru. Když velkovezír umírá pod otrávenou dýkou, vysvětlí Ibn Tahirovi, jak Seiduna klame své přívržence vysněným Rájem pod záštitou pravé víry. Ibn Tahir se proto vydá usmrtit vladaře na Alamutu.
Je však na Alamutu zajat a ulyší tak od Seiduny jiný úhel pohledu na izmaelskou víru. Dozví se od něho, jak lidé raději vidí barevnou lež a klam, nežli černobílou pravdu, a důvody proč vzniklo náboženství.
Ibn Tahir je propuštěn a s rozhodnutím odstoupit z izmaelské víry se pustí na pouť za hranice iránského království do Indie.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: kikes, 18.05.2008

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Vladimir Bartol - Alamut







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)