Menu
Vančura Vladislav (*23.06.1891 - †01.06.1942)
Pekař Jan Marhoul (rozbor)
- rok vydání: 1924
- narodil se v roce 1891 v Háji u Opavy jako čtvrté z pěti dětí v rodině úředníka v cukrovaru (protestantská rodina)
- studoval na gymnáziu v Benešově - Benešov zpodobněn i ve Vančurově tvorbě: Pekař Jan Marhoul, román Tři řeky (1936 - Benešov se zde nazývá Skalička)
- maturoval na gymnáziu v Praze
- absolvent Lékařské fakulty UK = stal se lékařem
- od roku 1929 se naplno věnoval literatuře - 1. předseda uměleckého spolku Devětsil (český levicový umělecký svaz)
- aktivní člen KSČ
- po nástupu Klementa Gottwalda do vedení strany (1929) z KSČ vystoupil a za okupace působil v odboji
- Výbor inteligence - zatčen gestapem, mučen
- 1. června 1942 popraven nacisty
- autorovi současníci: Karel Čapek, Ivan Olbracht, Jaroslav Hašek, Karel Poláček
- strana v té době v rozkvětu
- v parlamentních volbách r. 1925 skončila na druhém místě
- postupná bolševizace
- v roce 1938 byla strana rozpuštěna - její členové se zapojili do odboje => část do zahraničního z Moskvy (mj. i Klement Gottwald)
- účastí v odboji si KSČ získala další příznivce - v poválečné ČSR prakticky neměla odpůrce (lidem se líbil jejich "sociálně přívětivý" politický program)
- k moci se dostávají převratem v únoru 1948 (25. 2. = "Vítězný únor")
- baladicky laděný román (autorova románová prvotina)
- próza, proletářská literatura
- dějovým základem je osud otce Vančurova přítele z benešovského gymnázia (Karel Nový)
- hlavní myšlenky: podobenství tragického lidského osudu člověka, který se nehodí do světa chladné vypočítavosti, zištnosti a kruté bezcitnosti; obžaloba světa peněz; životní úděl prostého člověka; snaha přiblížit proletářskou třídu
Josefína Marhoulová (Marhoulova žena) - prostá, pracovitá; věří v manželovu moudrost - postupem času se ale naučí bát a zvykne si připravovat se na špatné období, které může přijít
Jan Josef Marhoul (Marhoulův syn) - příběh se odehrává v jeho dětství, později pubertě; živá povaha - na studiích příliš neprospívá, je snílek po otci, nedokáže se soustředit; podléhá darebáctví a pití
Rudda - Marhoulův opravdový přítel; chudý (pracuje jako sodovkář), přátelský, nápomocný; kritický vůči Marhoulově hospodaření
František Durdil - starý pán ("stárek"); vážně nemocný; Marhoulovi se o něj starají a ve mlýně za něj dělají práci
Deyl - hluchý cestař; Marhoulův přítel DĚJ: Děj se odehrává ve středočeském Benešově a nedaleké vesničce Nadelhoty. Začíná retrospektivou, tedy smrtí Jana Marhoula. Pekař Jan kdysi žil se svou ženou a synkem Janem Josefem v pekařském domku na benešovském náměstí. Byl ale příliš dobrosrdečný, často rozdával na dluh, čehož lidé zneužívají, a tak chudne, aniž by si toho všiml. Kvůli tomu se brzy zadluží, je mu zabaven dům a musí se s rodinou vystěhovat.
Dostane bláznivou myšlenku pronajmout si polorozpadlý mlýn v Nadelhotách, který si vezme do hlavy zrekonstruovat. Během oprav ve mlýně se ale opět hodně zadluží, navíc se dokonce vážně zraní a delší dobu nemůže pracovat.
Hned, jakmile se uzdraví, dá se do pečení chleba, jenž rozváží do okolních vsí a dělníkům na nedalekou stavbu. Nějakou dobu se mu daří, pak ale přijde zima a dělníci, zdroj jeho příjmů, jdou pracovat jinam. Marhoul nemá, z čeho by zaplatil nájem mlýna, a tak je opět nucen k vystěhování.
Těsně předtím, než rodina Marhoulových opustí mlýn, přijde do stavení bohatý mlynář Němec se zprávou, že mlýn koupil a Marhoula najme jako svého tovaryše, společně s Františkem Durdilem, starým nemohoucím pánem, který krátce nato umírá a Marhoulovi ho pochovávají. Pekař Jan je ve službách Němce nešťastný, mlynář ho vykořisťuje, a v důsledku toho se rodině žije skoro hůře, než když v zimě neměli komu prodat chleba. Po 5 letech se Marhoulovi proto stěhují zpět do Benešova, už ne však do domku na náměstí, nýbrž do chudinské čtvrti.
Jan Marhoul najde práci jako tovaryš u pekaře Pánka, svého bývalého kolegy. Jan Josef už je tehdy v chlapeckém věku, a proto je poslán na studia na gymnázium. Příliš se mu ale nedaří, často ve škole sní nebo se zaplétá do rvaček s ostatními chlapci. Tajně pak touží stát se pekařem po otci. Baladický román začíná a končí Marhoulovou smrtí, způsobenou zánětem míchy. Jeho nemoc je v románu vykreslena takřka jako obětování, jeho úmrtní lože (starou dřevěnou postel) bychom mohli připodobnit k oltáři, na němž byl "ukřižován" pekař Jan Marhoul, dobrák, proti němuž se obrátilo jeho vlastní velké srdce.
Zdroj: TerezaB, 09.03.2023
Související odkazy
Diskuse k výpisku
Vladislav Vančura - Pekař Jan Marhoul (rozbor)
Aktuální pořadí soutěže
- Grully (1,5)
- vedralova.k (0,5)
Štítky
popis automobilu třesky plesky Kuřáci jak jsem poznal Prázdninová jízda Emma zumři optimista moje generace Letajici stroj Gaarder první testament slovesný tvar temná věž Absolvent skoč,hochu skoč Helenistické jaký jsem estetika pec fantasy povídka Rousseau leni mohamed Vodopády prapor maďarsko cid albus muj idol
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 713 984 724
Odezva: 0.04 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí