ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Vančura Vladislav (*23.06.1891 - †01.06.1942)

­­­­

Rozmarné léto (6)

Půvabné vyprávění o lázeňském městečku, jehož poklid rozčeří kouzelník a jeho sličná pomocnice.
Jde o příběh tří dnů a tří nocí, v nichž zálety a milostná dobrodružství s nenadálými hosty nakrátko rozbouří poklidný život hrdinů - kanovníka, bývalého majora, lázeňského a jeho žárlivé ženy Kateřiny.
Kouzlo Rozmarného léta nespočívá ani tak v příběhu samotném, jako v dokonalém vystižení atmosféry ospalého českého maloměsta a ve Vančurově dokonalé a bohaté češtině.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Levné knihy v Praze roku 2000. Ilustroval Josef Čapek. Počet stran: 109. ISBN: 80-86425-79-7.

OBSAH:

Humoristicky laděná novela s jemnou ironií maloměšťácké společnosti a jejího prázdného života dozajista zaujme čtenáře již tím, jak je napsána - Vančura se nebál používat archaismy, neobvyklé metafory a velice knižní obraty, které jsou pro někoho možná těžkopádné, což je ale záměr. Tento styl má přijmout čtenáře k větší pozornosti při čtení a vytrhnout je ze stylu, na který jsou v moderních knihách zvyklí. Kniha je rozdělena do mnoha malých a krátkých kapitol, které mají povětšinou výstižné a ironické názvy.

Příběh se odehrává v ospalém lázeňském městečku Krokovy Vary (variace na lázeňské město Karlovy Vary), jehož obyvatelé jsou zvyklí na poněkud monotónní život. Hlavními postavami jsou Antonín Důra (plavčík morousovité povahy až moc se zabývající svou fyzičkou), jeho žena Kateřina (nepřitažlivá a věčně nespokojená ženština), kanovník Roch (mravokárný knihomol, který by co se týče morálky sám potřeboval pokárat) a major Hugo (vášnivý rybář).

Život měšťanů naruší příjezd komedianta Arnoštka a jeho krásné schovanky Anny, jež okouzlí všechny tři přátele. Antonín se vypraví pod záminkou hlídání plovárny na schůzku s Annou, jeho žena Kateřina ho však přistihne a i když se jí Antonín snaží namluvit, že Annu jen zachraňoval před utopením, na truc se nastěhuje k Arnoštkovi. Musí se přeci o chudinku Annu postarat. Antonín si z jejího odchodu nic nedělá, ba naopak je rád, že se jí zbavil.

Druhého dne se o Annu pokouší kanovník Roch. Najde Annu osamocenou v maringotce jak peče ryby a nabídne jí, že jí bude číst z knihy. Snaží se ji svést, jsou ale vyrušení opilci, kteří kanovníkovi při následující bitce poraní ucho. Antonín a major k němu přijdou a přišijí mu ucho háčkem na ryby.

Třetí den není moc pěkné počasí, takže se na kouzelníka Arnoštka mnoho lidí podívat nepřijde. On přesto trvá na představení, je ale shozen z provazu opilým staříkem. Anna ze strachu, aby lidé nechtěli zpět své peníze, oblékne šaty Arnoštka, do svých navleče Kateřinu a odehrají představení spolu. Sklízejí velké ovace.

Arnoštkovi nemohoucnosti využívá major, jenž se snaží svést Annu stejně jako jeho dva neúspěšní kolegové. Překvapí je ale čilý Arnoštek a major je zmlácen holí, takže Anna uznává, že kouzelník je lepší partie a odjíždí s ním. Kateřina se vrací ke svému muži, který ji přivítá výpraskem. Po odjezdu komediantů se život v Krokových Varech opět vrací do starých kolejí...

CITÁT Z KNIHY:

Jako citát uvedu zřejmě nejznámější větu z díla vůbec: Tento způsob léta, děl vposled odvraceje se od přístroje Celsiova, zdá se mi poněkud nešťastným.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha mne překvapila svou tloušťkou - má malý formát, velké písmo a málo stran, takže jsem ji měla přečtenou za velmi krátkou dobu. Jak autor nejspíše chtěl, byla při jejím čtení nutná zvýšená pozornost, což mi však vůbec nevadilo, jelikož příběh to byl čtivý a vtipný. Někoho by mohlo zmást, že v knize nejsou označeny přímé řeči (alespoň v mém vydání nebyly), ale po pár stránkách čtení si na to čtenář zvykne a do děje se patřičně začte. Příběh doprovázejí v některých vydáních skvělé ilustrace od Josefa Čapka, takže i jedinci dbající na obrazový doprovod si přijdou na své.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lilithen, 24.10.2011

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Jezero Ukereve
-Konec starých časů
-Kosmas, Kosmas (2), Kosmas (3), Kosmas (4), Kosmas (5)
-Kosmas - Obrazy z dějin národa českého, Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (2), Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (3), Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (4), Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (5)
-Kubula a Kuba Kubikula, Kubula a Kuba Kubikula (2), Kubula a Kuba Kubikula (3)
-Luk královny Dorotky
-Markéta Lazarová, Markéta Lazarová (2), Markéta Lazarová (3), Markéta Lazarová (4), Markéta Lazarová (5), Markéta Lazarová (6), Markéta Lazarová (7), Markéta Lazarová (8), Markéta Lazarová (9)
-Obrazy z dějin národa českého
-Pekař Jan Marhoul, Pekař Jan Marhoul (2), Pekař Jan Marhoul (3), Pekař Jan Marhoul (4), Pekař Jan Marhoul (5), Pekař Jan Marhoul (6)
-Pekař Jan Marhoul (rozbor)
-Pole orná a válečná, Pole orná a válečná (2), Pole orná a válečná (3)
-Poslední soud
-Rozmarné léto, Rozmarné léto (2), Rozmarné léto (3), Rozmarné léto (4), Rozmarné léto (5), Rozmarné léto (6), Rozmarné léto (7), Rozmarné léto (8)
-Útěk do Budína
Čítanka-Konec starých časů, Konec starých časů (2), Konec starých časů (3)
-Kosmas - Obrazy z dějin národa českého, Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (2), Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (3)
-Kubula a Kuba Kubikula, Kubula a Kuba Kubikula (2), Kubula a Kuba Kubikula (3)
-Luk královny Dorotky, Luk královny Dorotky (2), Luk královny Dorotky (3)
-Markéta Lazarová, Markéta Lazarová (2), Markéta Lazarová (3)
-Občan Don Quijote
-Obrazy z dějin národa českého, Obrazy z dějin národa českého (2)
-Pekař Jan Marhoul, Pekař Jan Marhoul (2), Pekař Jan Marhoul (3), Pekař Jan Marhoul (4), Pekař Jan Marhoul (5)
-Pole orná a válečná, Pole orná a válečná (2), Pole orná a válečná (3), Pole orná a válečná (4)
-Poslední soud, Poslední soud (2), Poslední soud (3)
-Rodina Horvatova
-Rozmarné léto, Rozmarné léto (2), Rozmarné léto (3), Rozmarné léto (4), Rozmarné léto (5)
-Útěk do Budína, Útěk do Budína (2), Útěk do Budína (3)
­­­­

Diskuse k výpisku
Vladislav Vančura - Rozmarné léto (6)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)