ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­­­­

Dýka s hadem (Hříšní lidé Království českého)

- díl v sérii: 1

Představujeme vám barvitý a napínavý detektivní příběh z času slavného českého "krále železného a zlatého" Přemysla Otakara II.
Na svůj úřad nezvykle mladý královský prokurátor a současně správce hradu Bezdězu Oldřich z Chlumu má v pravomoci i vyšetřování a trestání hrdelních zločinů. Při vyšetřování vražd šlechtice, mnicha johanity a hradního kata prokazuje nejen své nemalé detektivní schopnosti, nýbrž i moudrost a rozvážnost. Autor, renomovaný historik, čerpá řadu motivů z dobových pramenů, v nichž zjišťuje, že život píše příběhy vskutku neuvěřitelné, a zpracovává je živým, současným jazykem do děl naplněných dramatičností, jež vzbuzují zvědavost a napětí od první do poslední řádky.

Detektivní příběh je první z řady Hříšní lidé Království českého. Píše se rok 1269, královský prokurátor Oldřich z Chlumu, správce Bezdězu, je čerstvě ženat a přesto musí řešit případ vraždy na hradě Grabštejn. Jeho pán Jindřich z Donína byl chladnokrevně zavražděn a ne náhodou se zrovna na hradě nacházeli tři velmoži - Hynek Berka z Dubé, bratr mrtvého Jaroslav z Donína a Oldřichův švagr Marek z Vartemberka. Jindřich byl zabit dýkou s hady ve své ložnici, ze zločinu byl obviněn Martin Palice, ten ho však nespáchal, ale byl jen svědek. Oldřich zjistil, že motiv měl každý z pánů - Jaroslav se s bratrem přel o to, že král Přemysl II. Otakar přenechal Grabštejn mladšímu z bratrů, a také o peníze z dědictví, které Jaroslav poslal, ale k Jindřichovi nedorazily. Hynek prohrál spor o území kolem hradu, Markovi Jindřich dlužil peníze, ale dal mu do zástavy vesnice, které ovšem obsadil svými vojáky, oba se nakonec dohodli. Ukázalo se, že dýku prodal kupec Marku, mohl ji však kdokoli ukrást. Pan z Dubé měl ráno po vraždě šaty od krve, snažil se to zakrýt záměrným vyvoláním hádky s panošem a zlomil mu nos - ve skutečnosti byl na místě vraždy, nevšiml si mrtvoly, uklouzl a ušpinil se. Dalším podezřelým byl purkrabí Manhart z Lesné, zdánlivě však neměl motiv. V případě přiřknutí hradu Jaroslavovi by ztratil místo. Důležitý svědek Martin vypověděl, že ten večer šel k Jindřichovi, před ním vycházel po hádce Hynek Berka, Martin se šel přimluvit za svou dívku obviněnou z čarodějnictví, odešel, ale rozhodl se vrátit a poděkovat. Někdo ho však předběhl. Rozhodující se ukázalo dědictví obou bratří. Při lovu byly nalezeny tři mrtvoly Jaroslavových vojáků a čihař Kryštof, nepohodlný svědek vražd. Vojáci vezli peníze pro Jindřicha, byli zabiti, vrahové se oblékli do jejich šatů, naschvál se ukázali v šenku, aby mohl šenkýř dosvědčit, že Jaroslav peníze poslal. Vrahové - dva vojáci Jindřicha a kat - byli otráveni koláčky purkrabího ženy. Manhart obvinil Martinovu dívku, že je uhranula, chtěl peníze pro sebe a přesvědčit pána, že vojáci peníze zpronevěřili. Jindřich však nevěřil, pozval si šenkýře. Manhart se ocitl v ohrožení a zabil svého pána. Ale ani Jaroslav nebyl nevinný, pochopil purkrabího hru a žádal vrácení peněz za své mlčení. Všichni byli předáni katu.
Celá družina se vracela domů, když nalezla další mrtvolu, řádového mnicha johanitu Anselma z Dubu. Oldřich se případu ujal, převor Adalbert mu však práci neulehčil, zakázal mnichům mluvit, dokud nepřijede představený Wolfram. Vyšetřovatelé zjistili, že Anselm byl lichvář a vypůjčoval si na to peníze z řádové kasy. Svědek vraždy uvedl, že viděl jezdce na koni, johanitu, raněného šípem, kterého honil další mnich a ten ho zabil. Po smrti mu byl oblečen plášť a mrtvolu někdo přemístil. Anselm se po zmizení ještě vrátil vymáhat dluh, odjel do Kněžiček, kde nocoval u Víta. Jeho dcera Lucie se měla vdát za Otova přítele zemana Konráda Wolfa. Ten však našel snoubenku s Anselmem a poranil ho šípem. Její otec mu napovídal, že ho zabil. Chtěl, aby si Lucii vzal, i když nebyla panna, a tak ho vydíral. Nebyl však skutečným vrahem, tím byl pomocník pokladníka v klášteře Vincent. Ten se dozvěděl, že Anselm a převor Adalbert spolu podvádí, chtěl také zisk, ale především se zamiloval do Lucie a nesnesl Anselmovy časté návštěvy u ní. Vrah byl ovšem také zavražděn. Vrah se snažil svést podezření na stavitele Gottharda. Jeho spory o nezaplacení za práci měly být motivem vraždy, měl ukrást peníze. Pravým viníkem byl však převor. Když se našel svědek, který by usvědčil Vincenta, převor se společníka musel zbavit. Vít a Konrád unesli Otu, zasáhl však velitel Diviš a Víta zabil. Konrád byl odsouzen za nezabránění zločinu na královském úředníku a byl popraven.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: rowena, 14.10.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Vlastimil Vondruška - Dýka s hadem (Hříšní lidé Království českého)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)