ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Voltaire (*21.11.1694 - †30.05.1778)

­­­­

Candide aneb Optimismus (2)

Na úplném počátku příběhu Candide bydlí ve Vestfálsku na zámku pana barona Thunder-ten-Tronckha. Jeho duševní hodnoty mu bylo možno vyčíst z obličeje, myslel prostince, své názory vykládal bez oklik. Také právě pro tyto vlastnosti mu začali říkat Candide - optimismus. Vychovatelem mu byl Panglos - filosof. Učil Candida metafysiko-teologo-kosmolonigologii. Podivuhodně dokazoval, že nikdy není následku bez příčiny, že svět je dobře zařízen a vše špatné je vlastně dobré, protože to tak je zařízeno. Učil ho nejen tomu, že tento svět je nejlepší ze všech světů, ale také tomu, že zámek, ve kterém žije pan baron, je nejkrásnějším zámkem ze všech zámků a paní baronka je nejlepší baronkou ze všech myslitelných baronek.
Dcerou pana barona a paní baronky byla slečna Kunigunda. Byla velice hezká a Candidovi se líbila. Jedou, když se náhodou s Candidem potkali a ona před ním upustila kapesníček, Candide jej zvedl a začal Kunigundu líbat na její krásné ruce. Naneštěstí je přichytil pan baron a kázal Candida vyhodit ze zámku.
Candide prožil mnoho dobrodružství a to nejen v Evropě, ale i v Novém světě, Asii, na moři i na souši. Všude se ale setkává s nepoctivostí lidí, se zlem a falší. Neví, co si o tom má myslet, protože ho Pangols učil jen tomu, že je svět dobrý. Protiváhou tohoto zlého světa je Eldorádo. Vysněná země, kde mají spoustu bohatství, lidé jsou na sebe hodní a vzájemně se nevraždí pro pár zlaťáků. Candide se při svém putování dostane i do Eldoráda. Chvíli tam pobude společně se svým přítelem, který ho na cestách doprovází. Zjišťuje ale, že není možné v Eldorádu zůstat navždy. Není zde nic, co by se mohlo zdokonalovat, protože je vše již dokonalé. Život je zde až jednotvárný. A protože nejsou lidé v Eldorádu chamtiví, dají jemu i jeho společníku na cestu deset ovcí naložených drahými kameny a nesmírným bohatstvím, které by neměl ani evropský král. Ale jak se říká, rychle nabyl, rychle pozbyl, přijde Candide o své ovce, zbude mu jedna, kterou mu nakonec ukradnou.
Ke konci příběhu se Candide dostane s Kunigundou, se kterou se souhrou náhod znovu setká, její služebnicí, Panglosem a baronem a dalšími přáteli do Turecka. Tady si za poslední diamanty koupí malé hospodářství. Společně pak žijí v bídě. Kunigunda už navíc není tak hezká, jak bývala. I přesto si je Candide své povinnosti vědom a chce si Kunigundu vzít. Baron s tím zpočátku nesouhlasí, ale nakonec mu nezbude nic jiného než svolit. Společně se tam hrozně nudí a život se jim stává nesnesitelným. Jednou jim ale jeden stařeček poradí, ať si založí nějakou živnost. Dají se tedy do obdělávání. Založí si svoji zahradu, která jim vynáší, protože - jak Panglos pronesl - člověk se nenarodil jen pro odpočívání.

Dílo je pohled na absurdnost optimismu a dobra celého světa. Je zde kritika církve a aristokracie. Svět je jedna válka a zlo. Jediným protipólem je čisté Eldorádo. Lidé se tedy alespoň někde dokáží osvobodit od zla a krutosti, kterou na sobě vzájemně páší - v Eldorádu - ráji na zemi.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Janina Konečná, 09.01.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Voltaire - Candide aneb Optimismus (2)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)