ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Smith Wilbur (*09.01.1933 - †13.11.2021)

­­­­

Řeka Bohů (3)

Pravěký Egypt byl zemí faraonů, královstvím vybudovaným na zlatě a legendou zničenou chamtivostí po bohatství a moci. Ústy neobyčejně nadaného otroka Taita je čtenář vtažen do velice živého a barvitého příběhu, který se rozvíjí s napětím a prudkostí již od první stránky, a tak se mu dostává možnosti vžít se do tajemna pradávných dob.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Přeložil Václav Vanduch, nakladatelství Klokan, 1997, 739 stran.

MÍSTO DĚJE:

Příběh se odehrává ve starověkém Egyptě.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV:

Taita - vypravěč, vychovatel Lostris i Memona, otrok, vzdělaný, moudrý a všestranný, nejlepší válečník, umělec, lékař doby, eunuch, má věštecké schopnosti, miluje Lostris
Lostris - vznešená a krásná žena
Tanus - vznešený, statečný bojovník
Memon - nový faraon, syn Lostris a Tana, udatný a krásný
Mamos - faraon, hodný, ne příliš mocný
Intef - krutý zrádce a podvodník, otec Lostris
Masara - krásná etiopská dívka

OBSAH:

Taita je otrok na dvoře úředníka Intefa, krutého muže a podvodníka. Stará se o Intefovu dceru Lostris, která se zamiluje do bojovníka Tana. Na Taitovi vyloudí milenci slib, aby se za ně přimluvil u Intefa. Intef je proti jeho vztahu a chce Tana zničit. V Thébách se připravuje slavnost boha Osirise, na kterou přijede i faraon. Taita coby dramatik napsal hru, v níž účinkuje Lostris i Tanus. Lostris se snaží zalíbit se faraonovi v naději, že když si ho získá, dovolí jí provdat se za Tana. Faraonovi se ale Lostris tolik líbí, že si ji vezme za ženu a bere ji z Théb na svoje sídlo v Elefantině. Faraon má spoustu manželek, ale žádná mu nedala syna, dědice trůnu. Lostris mu porodí chlapce Memona, jenž je ale ovšem ve skutečnosti Tanův syn, protože Taita umožnil Lostris setkání s Tanem. Tanus byl pověřen úkolem od faraona: má osvobodit Egypt od ťukýků, kteří plundrují zemi a ohrožují obyvatelstvo. Tanus to dokáže a stane se velitelem armády.

Taita prozradí faraonovi, že jeho úředník Intef je krutý podvodník a ukáže mu, kolik pokladů si Intef nakradl. Faraon Intefa odsoudí, ale ten uprchne. Egypt je pustošen kmenem Hyksósů, na jejichž stranu se přidal Intef a prozradil jim mnoho užitečných informací. Hyksósové používají v bitvách koně a vozy. Nadaný Taita zhotoví bojové vozy i pro Egypťany a zmocní se i koňů, které si velice zamiluje. Faraon zemře a královna Lostris mu dá slib, že ho bezpečně pohřbí. Egypťané se vydávají na cestu na jih po Nilu. Lostris učiní slavnostní slib, že se do Egypta vrátí a zemi osvobodí. Jejich putování po Africe trvá 20 let, během nichž se Tanovi a Lostris narodí ještě 2 princezny. Taita ovšem lidi přesvědčí, že princezny byly počaty duchem faraona Mamose. Během cesty si Egypťané podmaní primitivní lid a utvoří silné vojsko.

V boji s Etiopany se mladý Memon zamiluje do etiopské dívky Masary a Taita je zajat. Je jim jako lékař užitečný a naučí se jejich jazyku. Po třech letech se mu podaří utéci zpět ke svému lidu. Memon zachrání Masaru ze zajetí a ožení se s ní. V boji s Etiopany je ale Tanus smrtelně zraněn. Egypťané vykopali nádhernou hrobku pro faraona Mamose a velmi skromnou pro Tana. Taita ale vymění těla a Tanus je pohřben mezi všemi poklady. Lostris už po jeho smrti nikdy není šťastná. Lostris dosáhla slibu a vrací se zpět do Egypta. Armáda za Memonova velení porazí Hyksósy a vyžene je z Théb na sever. Memon se stává faraonem Tamosem a nikdy se nedozví, že v jeho žilách nekoluje krev faraona Mamose. Lostris umírá na rakovinu.

CITÁT Z KNIHY:

Tyto svitky jsem popsal za sedmdesát dnů a nocí, během královského balzamování. Byla to poslední služba mé paní.
Než si pro ni pohřební služba přišla a odnesla ji, rozřízl jsem jí levý bok, stejně jako jsem to udělal u Tana. Otevřel jsem její lůno a vyjmul děsivého upíra, který ji zabil. Byla to věc z masa a krve, ale nic lidského. Hodil jsem ji do ohně a proklel spolu s hnusným bohem, Sethem, který ji do ní zasadil.
Mám připraveno deset alabastrových nádob, do nichž tyto svitky uložím. Teď ještě vlastníma rukama vymaluji její hrobku. Bude to nejkrásnější dílo, které jsem kdy stvořil, a každý tah mého štětce bude výrazem mé lásky k ní.
Přál bych si s ní odpočívat v její hrobce, protože jsem nemocný a slabý žalem. Ale zbývají tu ještě dvě princezny a můj vládce, o které se mohu starat. Vím, že mě potřebují.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha se mi moc líbila. Byla napínavá a napsaná hezkým jazykem.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavla Čermáková, 31.10.2008

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Wilbur Smith - Řeka Bohů (3)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)