ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Smith Wilbur (*09.01.1933 - †13.11.2021)

­­­­

Řeka Bohů II. (3)

Uplynulo čtyři tisíce let, než byly objeveny pergameny, ve kterých truchlící Taita popisuje pohřeb faraona Mamose. Senzační odkaz ze záhrobí se stane vodítkem k hledání bájného pokladu a rozluštění faraonova tajemství.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Z anglického originálu přeložil Václav Vanduch, nakladatelství ALPRESS, 1995.

DOBA A MÍSTO DĚJE:

Příběh se odehrává ve 20. století v Egyptě, Anglii, Súdánu a Etiopii.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV:

Royana - krásná, vzdělaná žena, mladá archeoložka, zapálená do Řeky bohů a egyptských památek
Nicholas Quenton-Harper - bohatý Angličan, samotář, posedlý vlastnictvím vzácných předmětů
Duraid - Arab, starší, vědec
Mek Nimmur - partyzán, bojovník
Tessay - vzdělaná Afričanka, statečná
Boris - Rus, primitivní, zlý a krutý, moc pije
von Schiller - Němec, posedlý vlastnictvím, starší, krutý

OBSAH:

Royana a Duraid překládají Taitovy spisy, zabývají se především tajemným rukopisem, který je dovede k hrobce faraona Mamose. Duraid je brutálně zavražděn a spisy ukradeny. Vrahové se snaží zabít i Royanu. Royana odlétá do Anglie, aby se setkala s Nicholasem, jenž se stává jejím partnerem při hledání hrobky faraona. Royanu se snaží zabít někdo v autě značky Pegasus. Taitovy spisy zavedou Royanu a Nicholase, stejně jako firmu Pegasus, do Etiopie. Průvodce jim dělá lovec Boris a jeho žena Tessay. Nicholas jim nalhává, že v Etiopii chce ulovit vzácného dik-dika. Boris je každý večer opilý a hrubý a bije Tessay.

Royana s Nicholasem se ocitají v blízkosti kláštera svatého Frumentia. V podzemí mají ukrytou hrobku svatého Frumentia, jež je přísně tajná a veřejnosti je zakázáno vstupovat do hrobky. Royana s Nicholasem se dostanou tajně dovnitř, protože mají podezření, že místo svatého Frumentia může být uvnitř tělo Egypťana. Měli pravdu, uvnitř našli skromnou rakev Tana (nevěří tomu, že by Taita zaměnil těla, to považují za výmysl autora Řeky bohů) a stélu, na které Taita napsal další šifry, které vedou k hrobu faraona. Royana a Nicholas ale nejsou jediní, kteří jsou posedlí Taitovou šifrou a vidinou pokladů, které jsou ukryty v hrobce faraona. Němec von Schiller z firmy Pegasus je schopný použít jakýchkoli prostředků, aby se zmocnil faraonových pohřebních pokladů. Podplatí mnoho lidí a najde si spojence dokonce i mezi lidmi Royany a Nicholase, aby jim byl neustále na stopě. Způsobí masakr v klášteře svatého Frumentia a ukradnou tělo.

Von Schiller podrobí mumii rentgenovému zkoumání a zjistí, že uvnitř je tělo staršího muže menší postavy. Řeka bohů tedy nelhala, Taita opravdu zaměnil těla a v hrobce svatého Frumentia se nachází tělo faraona Mamose v sarkofágu Tana. Náhoda přivede Nicholase k řece, kde najde stopy lidské činnosti. V Etiopii se setkává se svým dávným přítelem Meke Nimmurem, bývalým partyzánem. Mek a Tessay se do sebe zamilují a Tessay opustí Borise. Boris chce Meka zabít, ale Mek se ubrání a zabije Borise. Mek, jeho lidé a lidé z kláštera pomáhají Royaně a Nicholasovi přehradit řeku, myslí si, že takhle postupoval Taita.

Když přehradili řeku, dostali se do tunelu, jenž nazvali Taitův bazén. Nejdříve se museli vypořádat s tropickými úhoři a jedovatým plynem. Našli chodbu, která jim odhalila 8 svatyní. Každá svatyně byla zasvěcena jinému bohu. Následovala pohřební komora, ve které se nacházel sarkofág, jenž byl prázdný. Royana a Nicholas byli zklamaní, potom si ale všimli, že malby v této pohřební komoře jsou jiné, než viděli v pohřební komoře Tana a Lostris. Potom objevili další chodby a zjistili, že Taita s nimi hraje hru bao (předchůdce šachu) v trojrozměrném provedení. Vytvořil bludiště chodeb, které představovalo hrací plochu hry. Po mnoha peripetiích vyřešili jeho hru a našli opravdovou hrobku faraona. Na rakvi byl luk Lanata a vedle stála soška ushebti představující Taitu. Poznali, že Taita opravdu vyměnil těla a v pohřební komoře faraona leží Tanus.

Blížila se doba dešťů a přehrada se měla každou chvíli protrhnout. Royana s Nicholasem stihli vzít jenom pár nejcennějších věcí. Von Schiller se do hrobky dostal také, ale přehrada se protrhla a on zemřel. Royana s Nicholasem se vezmou a plánují se vrátit do hrobky pro ostatní poklady.

ZNAKY:

Dobrodružný román.

CITÁT Z KNIHY:

Sarkofág byl prázdný. Těžké žulové víko leželo stranou dramaticky odhozené na podlaze a rozlomené na dva kusy. Pomalu se přibližovali a chuť prachu v ústech jim ještě více hořkla zklamáním. Konečně mohli nahlídnout na dno sarkofágu. Ležely tam jen roztříštěné úlomky čtyř kanop.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha se mi velmi líbila, ale v první části knihy toho nebylo moc o Egyptě. Druhá část byla lepší.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavla Čermáková, 31.10.2008

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Wilbur Smith - Řeka Bohů II. (3)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)