ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Smith Wilbur (*09.01.1933 - †13.11.2021)

­­­­

Řeka Bohů II.

Hlavními postavami v tomto dobrodružném románu je manželský pár archeologů. Royana Al Simma a její manžel Duraid Al Simma společně hledají hrobku egyptského faraona Mamose, která má ležet někde na území dnešní Etiopie.
Společně překládají a skládají souvislosti psané hieroglyfy faraónovým písařem Taitou, který byl na svou dobu neobyčejně inteligentní a vynalézavý. Ale bohužel nejsou sami, kdo se o faraonovu hrobku zajímá. Když se je pokusí zabít, přežije jen Royana, Duraid zemře a jeho posledním přáním je, aby Royana našla místo posledního odpočinku faraona Mamose.
Proto se vydává do Anglie za mužem, který se jmenuje sir Nicolas Quenton-Harper a má celý výzkum financovat. Po mnoha překážkách přece jen začnou hledat, kde by mohla hrobka ležet. Jen úplnou náhodou zjistí, že by se mohla nacházet pod vodopádem. Okamžitě začnou s přípravami. Přehradí řeku tak jako kdysi Taita a tam, kde dříve řeka padala prudce dolů, objeví tunel, který vede do hrobky. V hrobce naleznou mnoho překrásných pokladů, ale i věcí každodenní potřeby. Překvapivě však zjistí, že mumie, kterou našli, není faraonova, nýbrž vůdce jeho armády a pozdějšího milence královny Lostris, Tanuse. Z Taitových svitků se dozvědí, že sám Taita mumie zaměnil a faraonova mumie leží v hrobce v klášteře, která byla původně Tanova. Tuto hrobku Royana s Nicolasem objevili také, ale její nález si na konto připsal německý archeolog Gotthold von Schiller. Z faraonovi hrobky vzali nejcennější poklady jako dvojtou korunu Horního a Dolního Egypta, modrou válečnou korunu Nemes a malou dřevěnou sošku ushabti, na jejímž podstavci bylo hieroglyfy napsáno:

"Jsem Taita, filozof a architekt.
Jsem matematik, písař a malíř.
Jsem básník, hudebník a lékař.
Jsem tvůj přítel, budu si s tebou povídat."

Ale bohužel museli hrobku rychle opustit, protože přišlo období dešťů a přehrada, kterou vybudovali, se začala protrhávat. Von Schiller se do hrobky dostal, když byla prázdná a zůstal tam uvězněný, jelikož se přehrada protrhla a řeka se vrátila do svého koryta.
Royana s Nicolasem věnovali nalezené poklady egyptskému muzeu a vzali se. A jak to dopadlo s hrobkou? No samozřejmě že Royana s Nicolasem plánují se po období dešťů do hrobky vrátit a pečlivě ji prozkoumat a přinést z ní všechny cenné předměty.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Ivtone, 29.01.2005

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Wilbur Smith - Řeka Bohů II.







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)