ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Burroughs William Seward (*05.02.1914 - †02.08.1997)

­­­­

Feťák (3)

  • autobiografický román

Významný představitel americké beat generation s poutavou kombinací vnitřního zaujetí a vědeckého odstupu zachycuje autentickou zkušenost narkomana.
Drogovou závislost autor popisuje jako způsob života určité vrstvy, který může být přijatelný pro ztroskotance a lidi, kteří postrádají silnou motivaci k čemukoliv. Věcným a detailním popisem vzniku závislosti, traumatických způsobů léčby a změn, k jakým dochází v osobnosti narkomana, podává přesný a sugestivní obraz tohoto společenského fenoménu a otevírá na drogovou problematiku zasvěcený a zároveň i umělecky působivý pohled.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Maťa v Praze roku 2011 (2. vydání tamtéž). Z anglického originálu Junky přeložil Josef Rauvolf. Doslov napsal Jiří Presl, ilustroval Miroslav Bodanský. Počet stran: 188. ISBN: 978-80-7287-155-1.

TÉMA:

Závislost na drogách

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Návyk na drogu změní člověka tak dokonale, že už není schopni vést normální život. Droga je způsob života.

JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY:

Obecná čeština, slang

OBSAH:

Burroughs zpočátku popisuje svůj bezstarostný život v dětství, studia na soukromé škole a zkušenosti z armády. Jako všichni toxikomani se Burroughs nikdy nechtěl stát narkomanem. Většinou jako všichni narkomani se i autor dostal k drogám z nudy a brzy si vytvořil návyk. Palčivá potřeba drog ho rychle dohnala k překupnictví, díky čemuž měl stálý přísun jak drogy, tak i peněz.

Většina knihy popisuje čas strávený s přáteli narkomany, obstarávání drog či se zaobírá lidmi, kteří drogy shánějí. Dále se zde setkáváme s neustálým strachem z policie, se zatčením a přechováváním drog a s několika neúspěšnými pokusy o vyléčení.

V závěru knihy Burroughs popisuje drogové prostředí Mexika, v němž se zdržuje kvůli případnému jistojistému uvěznění v Americe. Burroughs si uvědomí marnost svého života a rozhodne se s drogou skoncovat. Bohužel si místo toho vytvoří závislost na alkoholu, která je snad ještě horší než samotné drogy, ale i tuto závislost se mu podaří překonat...

VLASTNÍ NÁZOR:

Velice mě překvapilo, že se taková kniha objevila v povinné četbě. Podle názvu jsem si udělala obrázek, o čem by kniha mohla pojednávat a díky dobré předchozí zkušenosti s knihou My děti ze stanice ZOO jsem se na čtení knihy velice těšila. Po přečtení pár stránek jsem pochopila, že kniha nebude stejná jako výše zmiňovaná.
Samozřejmě se jednalo o užívání drog a o závislosti na drogách, ale příběh byl velice necenzurovaný. Jsem ráda, že jsem si tuto knihu mohla přečíst a určitě bych ji doporučila ostatní čtenářům.

KONTEXT AUTOROVY TVORBY:

Tento autobiografický román je první literární počin Williama Sewarda Burroughse, jenž tuto knihu zpočátku vydával pod pseudonymem William Lee. Různí kritikové se rozcházejí v názoru, do jaké míry popisuje Burroughs svoje vlastní zážitky a do jaké míry se jedná o fikci. Tento titul byl vydán v roce 1953, ale vzhledem k dosti šokujícímu obsahu nezkrácená varianta Feťáka vyšla až roku 1977.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Nicola Vavírková, 29.04.2013

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Feťák, Feťák (2), Feťák (3)
-Kočka v nás
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
William Seward Burroughs - Feťák (3)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)