ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Burroughs William Seward (*05.02.1914 - †02.08.1997)

­­­­

Kočka v nás

Komorní knížka, zcela netypicky poetických, jemně tónovaných črt a meditací, inspirovaných autorovým něžným vztahem ke kočkám.
Krátká próza významného amerického autora z roku 1986. Kniha je svým námětem i formou ojedinělou prací v rozsáhlém díle Williama S. Burroughse. Velmi dobře se čte a myslím, že udělá mnoha lidem radost.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Volvox Globator v Praze roku 2002 (1. vydání). Z anglického originálu The Cat Inside přeložil Martin Šilar. Počet stran: 97. ISBN: 80-7207-471-7.

OBSAH:

Tato próza z roku 1986 (v originále The Cat Inside) je námětově i formálně naprosto unikátní v celkovém rozsáhlém díle tohoto významného amerického autora.

Kočka v nás je komorní knížečka se zcela netypicky poetickými, jemně tónovanými črtami, zamyšleními se a meditacemi, jejichž vznik podnítil autorův něžný a láskyplný vztah ke kočkám. Kočky jsou totiž podle Burroughse tvorové, kteří sdílejí s člověkem jeho osud víc než kdokoliv jiný, protože kočičí a lidská duše si jsou velmi podobné, a proto jsou kočky na svém živiteli naprosto existenčně závislé.

Jednotlivé črty jsou většinou velmi krátké, jedná se o pár řádečků, kde se myšlenky odvíjí na pozadí jednoduchého příběhu nebo zážitku, do kterého je většinou zapleten nějaký autorův kočičí přítel. A tak se postupně dovídáme, nejen jaká je autorova životní filosofie, ale také to, jak vypadá Burroughsova domácnost plná chlupatých miláčků, jako je například Ginger, Ruski, Horatius, Jane nebo Fletch.

Velmi zajímavé je i prolnutí autorova osobitého stylu psaní, který si nebere rukavičky, a vřelé lásky a náklonnosti, kterou chová ke svým kočkám, jež pro něj nezřídka znamenají více než rodina.

Některé zajímavé úseky:

  • Zachtělo se ti mladického sexu? Pak musíš platit mladickým strachem, studem a zmatkem. Jestli si chceš něco vychutnat, tak musíš být u toho. Nemůžeš dorazit až na moučník, drahá.
  • Taky si vybavuji sen, kdy mi nějaké dítě ukázalo svůj zkrvavený prst a já se rozhořčeně vyptával, kdo mu to udělal. Dítě mě zavedlo do temné místnosti a ukázalo tím zkrvaveným prstem na mě.
  • Varování všem mladým dvojicím, jež čekají na svůj radostný den: Zbavte se svých psích miláčků. "Cože, náš Huňáč že by ublížil dítěti? No to je absurdní!"
  • Nechť se vaše dítě dožije vysokého věku, maminko... s láskou chováte svoji ratolest, roztomile na svého broučka žvatláte, když v tom se přižene žárlivostí zaslepený Huňáč a prokousne dítěti lebku. Jedině pes - kromě člověka - chápe rozdíl mezi dobrem a zlem.
  • Myslím, že nikdo nedokáže napsat skutečně upřímnou autobiografii. Určitě by to nikdo nemohl číst: Moje minulost, to je řeka plná zla.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Zuzana Mráziková, 08.04.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Feťák, Feťák (2), Feťák (3)
-Kočka v nás
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
William Seward Burroughs - Kočka v nás







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)