Menu
Styron William (*11.06.1925 - †01.11.2006)
Sophiina volba (4)
DOBA A MÍSTO DĚJE, VYPRAVĚČ: Rok 1947, převážně Brooklyn.
Sophiiny vzpomínky na meziválečné Polsko, koncentrační tábor Osvětim a tábor pro uprchlíky ve Švédsku.
Příběh vypráví spisovatel Stingo roku 1967. DĚJ: Dvaadvacetiletý mladík Stingo, začínající spisovatel, pracoval jako "mladší redaktor" v nakladatelství McGraw-Hill&Company, které se specializovalo na vydávání odborných publikací. Kromě toho sem nosili své rukopisy neúspěšní autoři, kteří byli u jiných nakladatelů odmítnuti.
Stingo měl v popisu práce probírat se literární šmírou nejhoršího kalibru v naději, že objeví nějaký publikovatelný rukopis. Deprimující a bezvýsledná práce ho ubíjela a bránila mu v tom, aby sám tvořil. Proto od svého zaměstnavatele po pěti měsících odešel. Díky šeku od otce se mohl odstěhovat z ubytovny v Univerzitním hotelovém klubu a pronajal si byt v Brooklynu v židovské čtvrti Flatbush.
Dům patřil paní Yettě Zimmermanové a Stingo si ho překřtil na "Růžový palác" kvůli všudypřítomné růžové barvě. Kromě něj zde bydlelo ještě několik nájemníků a Stingo se měl s některými z nich již brzy seznámit...
V prvním patře bydlela Polka jménem Sophie Zawistowská. Na stejném patře jako Stingo bydlel muž jménem Nathan Landau. Stingo se dozvěděl, že Nathan a Sophie jsou milenci. Velmi rozporuplní milenci. V jednu chvíli se vášnivě milovali a vzápětí se do krve pohádali. Svědkem jejich konfliktu se stal Stingo. Nathan Sophii obvinil z nevěry, nazval ji nejhoršími jmény a opustil ji. Stingo nešťastnou mladou ženu utišil a odvedl ji do jejího bytu. Na první pohled se do krásné Sophie zamiloval...
Druhý den zvonili u dveří jeho bytu Sophie a Nathan ruku v ruce, jako by se mezi nimi nic nestalo a pozvali Stinga, aby s nimi šel na pláž Coney Island.
Mladík se s nimi nejprve nechtěl bavit, ale pak slíbil, že zajde na skleničku do Sophiina bytu. Od správce domu Morrise Finka se dozvěděl, že vášnivé hádky mezi milenci a jejich "rozchody" jsou celkem běžné...
Sophie dělala recepční v ordinaci chiropraktika a Nathan pracoval jako biolog v laboratoři.
Nathan byl báječný společník. Inteligentní, vtipný, sečtělý, skvělý komik s hereckým nadáním.
Poté, co Sophie přežila koncentrační tábor a přijela do Ameriky, se jí ujal a udělal z těžce nemocné a psychicky zhroucené trosky mladou, zdravou a spokojenou ženu. Občas ho ale přepadaly příšerné stavy deprese, kdy se jeho chování změnilo a psychicky i fyzicky zraňoval lidi kolem sebe.
V Sophiině bytě málem vyvolal konflikt se Stingem, ale Sophie hádku urovnala a společně se vydali na pláž...
Ze tří sympatických mladých lidí se stali nejlepší přátelé. Často se scházeli v hospodě na Church Avenue nazvané Javorový dvůr: Stingo se pustil do tvoření románu z prostředí amerického Jihu, v čemž ho Nathan velice podporoval.
Sophie mu začala vyprávět svůj životní příběh, ale některé kapitoly zatajila nebo upravila, protože se zatím nedokázala vypořádat s celou pravdou.
Narodila se v Polsku, v Krakově. Její matka byla učitelkou hudby a otec Zbigniew Bieganski profesor práva na univerzitě. V dospělosti se provdala za mladého profesora Kazimira Zawistowského. Vše se zdálo idylické. Jejího manžela a otce ale společně s dalšími polskými univerzitními profesory odvezli němečtí vojáci v listopadu roku 1939 do koncentračního tábora v Sachsenhausenu. Na Nový rok je popravili.
Sophie tvrdila, že její otec byl na straně židů. Ve skutečnosti ale židy nenáviděl a poslušná dcera mu musela pomáhat při sepsání pamfletu, v němž definoval plán jejich vyhlazení. S otcovými odpornými názory se ztotožnil i Kazimír a Sophie je oba začala nenávidět.
Po deportaci obou mužů do koncentračního tábora se Sophie s matkou musely přestěhovat do Varšavy. Přestože Sophie nebyla židovka, skončila v koncentračním táboře v Osvětimi. Po osvobození tábora Rusy strávila nějaký čas v táboře pro uprchlíky ve Švédsku. Nakonec odjela do USA. Na univerzitě navštěvovala kurz angličtiny pro cizince a v knihovně se seznámila s Nathanem. Vysílením omdlela a mladý muž se ji ujal. Zjistil, že trpí akutním nedostatkem železa, a pak ji za pomoci svého bratra Larryho - lékaře - a jeho kolegů vyléčil z anémie...
Stingo Sophii miloval, ale věděl, že ji nemůže získat. Toužil po lásce a samozřejmě také po sexu. Seznámil se s židovskou dívkou z bohaté rodiny, a přestože se vztah s ní zdál nadějný, nakonec ji Stingo opustil. Leslie, jak se dívka jmenovala, totiž trpěla psychickou blokací, která jí bránila v pohlavním styku. Tento svůj problém neustále řešila se svým psychoanalytikem.
Nathan prohlašoval, že se jeho týmu v laboratoři povedl objev, který změní svět. Byl plný nadšení a večer se měl sejít se Sophií a Stingem v Javorovém dvoře, aby úspěch oslavili.
Nathana ale večer opět postihla jedna z jeho nálad. Obvinil Sophii z nevěry a z toho, že koncentrační tábor přežila jen díky své podlézavosti a tomu, že souložila s veliteli. Neuvěřitelně bezohledným způsobem zkritizoval Stingův román a pak se Sophií odkráčel do Růžového paláce. Rozešli se, vzali si své věci a odjeli taxíky každý na jinou stranu města. Sophie se ale do bytu vrátila a zapíjela smutek. Pověděla Stingovi další část ze svého života, čímž se neúplná mozaika opět o něco vyjasnila.
V koncentračním táboře Sophii zařadili do ženského lágru. Dostala se pod ochranu blokařky poté, co se ji jedna spoluvězeňkyně pokusila znásilnit. Blokařka zjistila, že Sophie umí výborně německy, a tak jí zařídila přeložení do administrativního oddělení. Odtud ji pak přesunuli k Obersturmbannführerovi Rudolfu Hössovi, veliteli koncentračního tábora Osvětim.
Sophie přišla do koncentračního tábora se synem Janech a dcerou Evou, o které ale nemluvila. Chtěla Jana dostat ven, a proto se rozhodla Hösse svést a přesvědčit ho, aby její dítě poslal z Osvětimi do Německa na převýchovu v rámci akce Lebensborn.
Přestože s Hössem navázala jakýsi "vztah", vůči její prosbě byl bezmocný a nemohl pro ni nic udělat. Slíbil jí sice, že se s Janem bude moci alespoň setkat, ale pak svůj slib nesplnil...
Dříve, než se do Brooklynu přestěhoval Stingo, vzal Nathan Sophii na "výlet" do Connecticutu. Předtím ji opět obvinil z nevěry a zbil ji. V hotelu, kde se ubytovali, chtěl spáchat společnou sebevraždu. Když ale usnul, Sophie kapsle s kyanidem spláchla do záchodu...
Sophie Stingovi dále vylíčila svůj život ve Varšavě.
Měla tam milence jménem Josef. Josef, společně se svou sestrou Wandou, byli členy Zemské armády, tj. odbojové organizace. Josef zabíjel Poláky, kteří udávali židy. Pak byl ale odhalen nacisty a zabit.
Sophie se s Wandou přátelila - bydlely ve stejném domě - ale odboje se nechtěla zúčastnit, protože se bála o své děti Jana a Evu.
Její matka byla těžce nemocná a Sophie pro ni chtěla z venkova propašovat šunku. Při razii německé policie v půlce března 1943 ji ale odhalili a zatkli. Bohužel v ten samý den byli zatčeni i členové Zemské armády, a protože byla Sophie považována za jednu z nich, poslali ji i s dětmi do koncentračního tábora.
Při takzvané selekci byli Sophie, Wanda a Jan posláni jako způsobilí do tábora. Mezi ubožáky, které nacisté poslali do brzezinské spalovny, byla i Sophiina dceruška Eva.
Když Sophii přidělili k Hössovi, setkala se s ní Wanda a požádala ji, aby v domě ukradla rádio, které by posloužilo odboji. Sophie se o to sice pokusila, ale přistihla ji Hössova dcera Emmi. Sophie proto další pokusy o získání rádia vzdala...
Nathan se k Sophii opět vrátil a trojici znovu zavládly spokojené časy. Prozatím...
Nathan byl teď jako posedlý myšlenkou, že se se Sophií a Stingem vydají procestovat Jih. Také se chtěl se Sophií oženit.
Stingovi nečekaně zavolal Nathanův bratr Larry a pozval ho k sobě. Řekl mu, že Nathan ve skutečnosti není biolog - má nedůležité místo v knihovně. Trpí paranoidní schizofrenií a tudíž není právně způsobilý. Občas ho přepadají záchvaty zuřivosti, kdy se nekontroluje a nemůže ovlivnit, co dělá a říká.
Jeho psychický stav navíc zhoršují drogy, které začal užívat. Larry Stinga požádal, aby na bratra dohlédl.
Stingo pak na pár dní odjel ke svému příteli Jacku Braunovi do Rockland County. Zde se seznámil s Mary Alice, sestrou Jackovy manželky. Pokus o sblížení se s ní ale skončil neúspěšně, protože Mary-Alice byla katolička a chtěla zůstat pannou až do svatby.
Poté se Stingo musel vrátit zpátky do Brooklynu, protože Nathan Sophii opět zbil a utekl pryč.
Stingo se Sophií byli zrovna v Růžovém paláci a velmi je vylekal Nathanův výhružný telefonát. Nathan měl u sebe pistoli, a proto Stingo se Sophií raději uprchli. Vydali se spolu na Jih a Stingo si představoval, že se vezmou a budou žít na farmě jeho otce.
Sophie se ve vlaku opila, a tak ve Washingtonu vystoupili a ubytovali se v hotelu.
Zde Sophie Stingovi dopověděla poslední část svého příběhu.
Když dorazili do Osvětimi, prováděl selekci jakýsi opilý německý lékař. Protože Sophie nebyla židovka, řekl jí, že si může vybrat, které dítě si ponechá. Sophie se neuměla rozhodnout a plná beznaděje nakonec poslala na smrt Evu.
Jan sice zůstal naživu, ale Sophie ho už nikdy nespatřila a nedozvěděla se, co se s ním stalo. Pravděpodobně zemřel. Sophie si nikdy neodpustila, že jedno své dítě vlastně "zabila".
Poté, co Sophie Stingovi dopověděla svůj příběh, se spolu milovali. Druhý den ráno ale byla Sophie pryč. Od recepčního se Stingo dozvěděl, že odjela za Nathanem. Velmi se na ni rozzlobil a rozhodl se, že bude pokračovat v cestě do jižní Virginie sám. Příliš pozdě si uvědomil, co se může v Růžovém paláci odehrát.
Když se tam vrátil, byla již v bytě obou milenců policie. Nathan a Sophie spáchali sebevraždu - spolkli kapsli kyanidu. Smrt pro ně byla řešením. Nathan se zbavil svých depresí a Sophie neutišitelného pocitu viny. I přes problémy, které Nathan měl, se velice milovali a takto zůstali navždy spolu...
Stingo se jejich smrtí velice trápil, zčásti si ji i kladl za vinu. Pak si ale uvědomil, že musí žít dál... HLAVNÍ POSTAVY: Stingo - vypravěč příběhu. Je inteligentní, milý, sympatický, hodný, vnímavý. Umí naslouchat a poradit. Je mladý, takže spoustě věcí ještě nerozumí a ani v citové stránce si není příliš jistý.
Sophie - velice komplikovaná osobnost. Přitažlivá a citlivá žena, která se i přes hrůzy, které zažila, snaží žít šťastný a spokojený život a není zatrpklá. Miluje hudbu a Nathana, přestože jí občas ubližuje. Nedokáže v sobě utišit pocit viny, a proto v závěru volí smrt jako vysvobození.
Nathan - člověk dvou tváří. Na jedné straně inteligentní, sečtělý, vtipný, příjemný a sympatický muž, na druhé straně krutý tyran a bezohledný despota. Za své psychické onemocnění nemůže, ale zhoršuje ho tím, že užívá drogy. HLAVNÍ MYŠLENKA: Válka zanechala v lidech nesmazatelné stopy, na něž nelze zapomenout. Lidé byli často nuceni udělat věci, které by za běžných okolností nikdy neudělali a výčitky svědomí nejde umlčet. VLASTNÍ NÁZOR: Román "Sophiina volba" mě velice zaujal a zasáhl. I když je poměrně rozsáhlý, je výborně napsaný a nesmírně čtivý. Příběh Nathana a především Sophie mě dojal a se Stingem jsem se často ztotožnil.
"Sophiinu volbu" považuji za jednu z nejlepších knih, které jsem kdy četl.
Zdroj: Kosan, 26.12.2005
Související odkazy
Čítanka | - | Sophiina volba, Sophiina volba (2) |
Diskuse k výpisku
William Styron - Sophiina volba (4)
Aktuální pořadí soutěže
- Grully (1,5)
- vedralova.k (0,5)
Štítky
školní řád kun a osel muž a žena W.A.Mozart Richard Lví Srdce vlaštovka o Palečkovi z pohledu psa tématický plán delfín flipper Faraon dinotopie erotika kafka proměna kaleidoskop genesis tulák Rover Srdcový kluk Pan Wolodyjowski rondo Měsíc nad řekou Vavřinec Havlíčkovy epigramy suzanne collins na křídlech ze lvovic Hláskosloví jme ivan martin jirous jaroslav havlíček
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 713 904 554
Odezva: 0.05 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí