ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Styron William (*11.06.1925 - †01.11.2006)

­­­­

Sophiina volba (5)


KRÁTCE O AUTOROVI:

Narodil se roku 1925 a je to anglický prozaik a esejista. Je představitelem jižanské prózy. Styronovým nejvýznamnějším dílem je složitě komponovaný psychologický román Sophiina volba, za který získal r.1968 laureát Pulitzerovy ceny. Další ocenění např. Američan Book Award nebo National Magazine Award. Styron pochází z Virginie a po absolvování univerzity se věnuje už jen literatuře.

Jeho hlavní díla
Doznání Nata Turnera
Sophiina volba
Dlouhý pochod (The Long March), 1953
In The Clap Shack, 1972
Ráno na pobřeží (A Tidewater Morning: Three Tales From Youth), 1993
This Quiet Dust And Other Writings, 1982
Ulehni v temnotách (Lie Down In Darkness), 1947-49
Viditelná temnota (Darkness Visible: A Memoir Of Madness), 1990
Zapal tento dům (Set This House On Fire), 1960

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Dílo bylo vydáno nakladatelstvím Tatran jako 4494. publikace. Z anglického originálu "Sophie's choice" přeložila Zora Juráková.

JAZYK:

Z větší části je dílo psáno hovorovým jazykem do něhož vstupují cízí slova (Das Land des Lächelns, la mer á lómbre...), vulgarismy (kurva, děvka...) a básničky:

Všechno, čeho si člověk váží
přetrvá den, nebo jen chvíli...
Poslů křik, krok vojáků
odčerpá jeho slávu i sílu,
i plamen, co vyzařuje do noci
z mužova bohatého srdce.

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Nachází se zde filosofické úvahy o nacismu, koncentračních táborech a varování, že přítomnost a budoucnost souvisí s minulostí, že velké viny a zločiny nelze promlčet. Román odhaluje zrůdnost fašismu, jeho ničivý vliv nejen na fyzické utrpení jedince, ale zejména na destrukci lidské psychiky.

JAKÝ PROBLÉM DÍLO ŘEŠÍ:

Dílo řeší problém mladé polky Sophie, která prožila léta v koncentračním táboře a to na ni zanechalo veliký vliv. Sama se s tím pořád nedokáže vyrovnat a nepomáhá jí ani její milenec. Sophie je typickým příkladem člověka, který něco takového zažil.

MÍSTO A DOBA DĚJE:

Děj románu se odehrává v roce 1947 v jednom brooklynském pensionu zvaném Růžový palác.

HLAVNÍ POSTAVY:

Sophie Zawistovska - přestože prožila koncentrační tábor, nebyla židovkou. Tato zkušenost na ní zanechala traumatizující zážitek, protože se musela rozhodnout, které z jejích dvou dětí zemře. Je traumatizovaná celým svým životem, nucená k závažným rozhodnutím.
Stingo - přítel Sophie i Nathana, je vypravěčem příběhu. Zobrazuje samotného autora a díky románu se toho o něm dost dozvídáme, především, co se týče jeho "jižanství". Má rád Sophii.
Nathan - je závislý na drogách a je to schizofrenik, i když se mu to dařilo před Sophií krýt.

DĚJ:

Děj románu se odehrává v roce 1947 v jednom brooklynském pensionu zvaném Růžový palác, kde se setkávají hlavní postavy: polská emigrantka Sophie, její žárlivý milenec Nathan a začínající jižanský spisovatel Stingo, který se do penzionu přistěhuje a tam se s podivnou dvojicí seznámí. Je svědkem jejich bouřlivého vztahu poznamenaného určitými patologickými rysy, protože Nathan je narkoman a schizofrenik a Sophie ho bezmezně omlouvá a miluje. Stingo se postupně s nimi více a více seznamuje, tráví spolu hodně času a od Sophie se nakonec dovídá její životní příběh. Od šťastného dětství a mládí v Polsku až do doby jejího zatčení a uvěznění v koncentračním táboře Osvětim. Odtud si dovezla své trauma, když se hned po příjezdu musela rozhodnout, které z jejích dvou dětí přežije a které bude posláno do plynové komory.

"Mami!" a už slyšela Evin tichý, ale sílící pláč, protože v tom okamžiku dítě od sebe odstrčila a s podivně neohrabaným pohybem se na vycementované rampě zvedla. "Vezměte si tu menší!" vykřikla. "Vezměte si mou malou!"

Dále se Stingo dozvídá o její snaze zachránit alespoň jejího syna, kdy se podbízí jednomu z velitelů, ale i tento pokus zůstane bezúspěšný. Dovídá se o jejím propuštění a cestě do Ameriky, kde chodila na kurzy angličtiny a když se jednou zhroutila vyčerpáním, zachránil ji Nathan.
Nathan je zprvu líčen jako nesmírně inteligentní mladý muž s nečekanými změnami nálady, v pozdějších kapitolách knihy Sophie vypovídá o jeho agresivním a neomluvitelném chování k ní a v závěru knihy vyjde najevo Nathanova choroba a závislost na drogách, díky nimž se stává nezvladatelným a nebezpečným. Sophie se Stingem od něho utečou, ale Sophie se stále nedokáže vyrovnat s otázkou, proč musela přežít a vrací se zpět k Nathanovi, kde spolu spáchají sebevraždu.

To nebyl den posledního soudu - jen ráno. Ráno: nádherné a čisté.

Název románu nepoukazuje jen na jednu volbu, kterou musela Sophie provést, ale těch voleb bylo víc. První Sophiinou volbou je rozhodnutí neangažovat se v okupované Varšavě. I když ji její přítelkyně přesvědčuje, aby se stala členkou protifašistického odboje, Sophie odmítá. Její druhou volbou je rozhodnutí svést velitele koncentračního tábora Rudolfa Hösse. Byla to ale volba nesmyslná, pramenící ze zoufalství. Třetí volba v románu je ono rozhodnutí, které z dětí přežije.

CITÁT Z KNIHY:

A co dělal (zeptal jsem se sám sebe v duchu Steinerovy úvahy o existenci podivných metafyzických distorzí a oblasti času) náš mladý Stingo, zelenáč a vojín námořní pěchoty Spojených států, právě v okamžiku, kdy se po obzoru valily poslední cáry toho hrozného kouře - průhledné opony zvířecího pachu, podle Sophie tak hustého, že "jej člověk cítil na rtech jako písek" - cáry kouře ze spálených 2100 židů z Athén a z řeckých ostrovů, na něž se Sophie zahleděla po obzoru a jež zahalily idylická tělíčka poklidně se pasoucích ovcí tak hustým hávem, že to vypadalo, jakoby sem padla těžká mlha z vistulských bažin? Odpověď je obdivuhodně prostá. Psal jsem jí přání k narozeninám.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Gabu, 07.01.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
William Styron - Sophiina volba (5)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)