ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Salivarová Zdena (*21.10.1933)

­­­­

Honzlová

Román z doby totality, kdy mladá zpěvačka hudebního a tanečního souboru Sedmikrása nemohla odjet z politických důvodů na zahraniční turné. Jana Honzlová to nemá v životě jednoduché, otec emigroval do Ameriky a tím způsobil celé rodině velké problémy. Bratra Iva zavřeli a pracuje v uranových dolech v Jáchymově, další bratr Pavel je u pétépáků, sestra Jarmila se za rodinu stydí, raději se odstěhovala do Ženských domovů a k rodině se nezná. Jana si nejlépe rozumí s dvanáctiletým Hugem, kterému se říká Hugáč. Další sestra Andula vzala již v patnácti život do vlastních rukou, je v jiném stavu s vojákem a chystá se její svatba. Rodina žije v pavlačovém domě, kde koupelnou je lavor v kuchyni a záchod je společný na celé patro. Matka nedokáže děti uživit a tak všichni žijí z toho, co vydělá Jana a z darů od ostatních obyvatel domu.

Jana to v práci rozhodně nemá jednoduché, protože soubor se skládá ze samých donašečů, takže ve velmi krátké době má StB dobrý přehled o celé její rodině, ale i o tom, co dělá, s kým se baví. Je všem trnem v oku, protože vystudovala gymnázium, má jazykové znalosti, které si po večerech doplňuje a je schopna překládat do cizích jazyků západních zemí.

V minulosti zcela náhodou Janu pustili na turné do Francie, ale bylo to také poprvé a naposledy. její svazek na StB se rozmnožil i o informace, že byla s emigrantem v restauraci, apod. Členové souboru, kteří v zahraničí kradli, se vykoupili v StB tím, že napráskali na jiné a mohli jet na turné znova. Jana nikam odjet nesměla a měla povinnost po celou dobu zájezdu být v práci a vyřizovat agendu. Bylo parné léto a v práci byla jet uklízečka paní Pelikánová, se kterou si Jana dobře rozuměla a které bylo Jany líto, nejen proto, že nikam nesměla jet, ale i proto, že pocházela z velmi chudé rodiny a někdy neměla peníze ani na to, aby se mohla najíst.

Jana se v práci velmi nudila a shodou okolností našla systém, jak se dostat do tajného trezoru, kde byly kádrové materiály všech členů souboru. Tam se dočte, proč nemohla odjet na další turné a protože se to nezakládá na pravdě, zajde na státní bezpečnost a naivně si myslí, že tam vše vysvětlí. Jedná s ní pan Sedláček, typický policista tehdejší státní bezpečnosti, který její návštěvu obrátí na výslech namířený proti ní. Nakonec ji dá podepsat spolupráci a když Jana odmítne, roztočí se kolotoč, který pro ni nemůže skončit dobře.

Paní Pelikánová pozvala Janu v neděli na oběd a když Jana odešla pro pivo, paní Pelikánové se udělalo špatně a zemřela. Pro bezpečnost to byla záminka pro výslech Jany, a obvinili ji, že paní Pelikánovou okradla a naznačovali i vraždu. Od té doby jí Sedláček volal do práce, slídil za ní, kamkoliv šla, dokonce i na hřbitov, kde paní Pelikánová byla pohřbena.

Jana nevěděla kudy kam, proto se obrátila na svého bývalého spolužáka a odmítnutého nápadníka Krůnu, který mezitím vystudoval seminář a stal se knězem. Ten jí radil, aby si dala pozor a nic jim nepodepisovala. Krůna byl jediný člověk, kterému se mohla se vším svěřit, ale v Praze byl jen na záskok a své působiště měl na Šumavě.

Smrtí paní Pelikánové ztratila Jana nejen blízkého člověka, ale šéf souboru nasadil na její místo hned svého člověka. Paní Fantová byla přesvědčená soudružka, a vše co věděla, okamžitě donesla na státní bezpečnost. Hluboce Janu nenáviděla. Ale ani tehdy Jana nepodepsala a trpěla vměšování Fantové do svých záležitostí. Paní Pelikánová měla kočku Jůlinku, která neměla kam jít, proto si ji Jana vzala domů a Jůlinka porodila několik koťátek. Přes odpor matky zůstaly všechny doma a Hugáč se o ně staral. Jednou zlý nájemník z domu Jůlinku zabil, Hugáč jí šel udělat hrobeček na dvůr - ale zřítila se s ním pavlač. Hugáč se z bezvědomí nikdy neprobral. Andulu odvezl snoubenec k rodičům, protože se bál, aby neprotratila a Janu navštívil pan Sedláček. Přinesl jí pas a vyzval ji, aby si požádala o vízum do Francie. Jana váhá, bojí se, že je to past, ale nakonec...

O této knize napsal Alan Silitoe, že "Toto dílo má šíři, kterou většina anglických románů nemůže mít, vzhledem k charakteru anglické společnosti. Každé slovo a čin v románu má filosofické a politické podtexty." A měl úplnou pravdu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 06.12.2005

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Zdena Salivarová - Honzlová







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)