ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Jirotka Zdeněk (*07.01.1911 - †12.04.2003)

­­­­

Saturnin (13)

Proslavený český humoristický román o podivuhodných dobrodružstvích skupiny lidí, žijících pod dozorem a v péči osobitého a nevšedního sluhy.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Šulc-Švarc v Praze roku 2013 (10. vydání tamtéž). Ilustroval Michal Hrdý. Počet stran: 199. ISBN: 978-80-7244-316-1.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Zdeněk Jirotka, český spisovatel a fejetonista, autor humoristických románů či povídek, se narodil 7. ledna roku 1911 v Ostravě a zemřel 12. dubna 2003 v Praze. Mezi jeho největší díla patří Saturnin a Muž se psem.

PROSTŘEDÍ:

Starý byt v Praze, později loď, dědečkův dům a jeho okolí

NÁMĚT:

Dobrodružství pána a jeho sluhy

DĚJ:

Mladý muž (který je zároveň vypravěčem) si umane, že si najme sluhu. Jaký je však jeho údiv, když se z obyčejného zaměstnance vyklube poněkud netradiční a svým způsobem i bláznivý člověk.

Vše to začíná tím, že Saturnin (tak se sluha jmenuje) prodá byt a nic netušícímu pánovi oznámí, že se stěhují na loď a že je již vše zařízeno. To spustí celý koloběh naprosto nesmyslných zápletek, k nimž přispívá i bujná fantazie samotného sluhy. Vyvrcholí to tím, že přijde na návštěvu teta s Miloušem se záminkou se nastěhovat. Tuto prekérní situaci však Saturnin lehce vyřeší, což mu ovšem nebrání přestat s jeho vymýšlením si. Díky tomu se setká hlavní postava (vypravěč) i se svou láskou, slečnou Barborou.

Později je vypravěč i se svým sluhou pozván k zámožnému dědečkovi, aby tam strávili společně několik týdnů. Mimo ně se pobytu účastní i slečna Barbora a doktor Vlach, dědečkův dobrý kamarád.
Most, který vede přes řeku, je stržen silným proudem, za což může počasí, a proto jsou postavy uvězněny s omezeným množstvím potravin a bez veškeré možnosti kontaktu se světem, neboť nefunguje elektřina.
Díky tomu vznikne velké množství groteskních situací, kdy například hlavní postava vyhlásí Miloušovi válku, neboť se mu snaží ukrást lásku jeho srdce. To se zrovna hodí Saturninovi, protože synovi tety Kateřiny může škodit všemožnými způsoby.
Když dochází zásoby, doktor Vlach navrhne, že se můžou vydat do jeho srubu, který se od dědečkova domu nachází poměrně nedaleko. Když se navrátí, povšimnou si již nového mostu, jenž vede přes řeku.

V pohodlí domova si dědeček vymyslí lest, jak vyzrát na tetu Kateřinu a začne hrát, že se zbláznil. S tím mu vypomůže Saturnin, s nímž se stal za tu dobu velice dobrým kamarádem. Celý příběh končí tím, že se Saturnin rozhodne zůstat u dědečka, což je hlavní postavě oznámeno dopisem.

HLAVNÍ POSTAVY:

Saturninův pán - mladý gentleman žijící obyčejným nudným životem, který se ovšem změní po najmutí Saturnina do svých služeb; zamilován do slečny Barbory
Saturnin - potřeštěný bláznivý sluha hlavní postavy (vypravěče), jenž jej díky svému počínání staví do různých prekérních a šílených situací; ovšem tyto svízelné situace nezaviňuje nedopatřením, ale úmyslně, neboť se tím vysloveně baví; velice rafinovaným manipulátorem se zvláštním smyslem pro humor, který doktor Vlach přímo obdivuje; dobrosrdečný, má vybrané chování a rád si často vymýšlí
dědeček - starší muž a bývalý voják; bohatý na životní zkušenosti i skutečným jměním; je pro něho vysloveně zábavou, když jeho příbuzní soupeří o jeho majetek a přízeň; často vypráví příběhy a občas se v nich ztrácí; někdy je vypraví i víckrát, neboť mu už paměť příliš neslouží; rád si dělá legraci z tetičky Kateřiny

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Legrace musí být za každé situace, i kdyby musela být naprosto absurdní.

MOTIVY:

Přátelství, humor, láska

JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY:

Text je psán spisovným jazykem, často se v něm objevuje pranostika. Obsahuje i monology (ukázky s vypravováním).
Kniha je psána v ich-formě.

VLASTNÍ NÁZOR:

Knížka se mi velice líbila, neboť dobře popisuje tehdejší dobu první republiky. Zároveň se v ní objevuje spousta komických až groteskních situací, které ovšem nejsou v takovém počtu, aby působily trapně až nudně. Právě naopak. Autor zvolil vhodné chvíle a okamžiky.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavel Dovhanič, 08.10.2013

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Zdeněk Jirotka - Saturnin (13)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)