Menu
Jirotka Zdeněk (*07.01.1911 - †12.04.2003)
Saturnin (rozbor)
- Literární druh: epika
- Literární žánr: humoristický román
Saturnin je Jirotkova prvotina z roku 1942. Ve své době vzbudil tento humoristický román vlnu pozitivní kritiky a díky své životnosti baví čtenáře dodnes. Zdeněk Jirotka dokázal nalézt takový styl humoru, jenž přežil více než 70 let literárního vývoje a stále umí zaujmout nejrůznější vrstvy čtenářů. To dokládá i vítězství ve čtenářské anketě "Kniha mého srdce" v roce 2009.
BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:
Vydalo nakladatelství Šulc-Švarc v Praze roku 2008 (8. vydání tamtéž). Ilustroval Michal Hrdý. Počet stran: 211. ISBN: 978-80-7244-242-3.
HLAVNÍ MYŠLENKA DÍLA:
Tímto dílem se snaží Jirotka zaujmout a pobavit obyvatele zkroušené válkou a kritizuje špatné lidské vlastnosti. Také lidem přibližuje formu suchého britského humoru.
POSTAVY A JEJICH CHARAKTERISTIKA HLAVNÍ POSTAVY:
vypravěč - po celou dobu beze jména; gentleman bez většího smyslu pro humor; zamilovaný do slečny Barbory; příběhem prochází ne vlastním přičiněním, ale působením ostatních postav
Saturnin - hlavní postava; velmi extravagantní sluha, jenž zavádí svého pána do jen těžko uvěřitelných situací; vše si dopředu pořádně rozmýšlí
slečna Barbora - elegantní a emancipovaná mladá dáma, jež se věnuje tenisu; jedná se o vypravěčovu tajnou lásku, do které je ovšem zamilován i Milouš
VEDLEJŠÍ POSTAVY:
tetička Kateřina - vypočítavá vdova; neustále používá různá přísloví a lidové moudrosti; snaží se za každou cenu zalíbit dědečkovi, aby získala jeho velké věno
Milouš - rozmazlený syn tetičky Kateřiny, který je omezený a snaží se působit sebejistě a statečně
dědeček - starý bohatý pán, jenž kdysi býval ředitelem elektrárny; ostatní usilují o jeho přízeň kvůli místu v jeho závěti
doktor Vlach - postarší zkušený muž, rodinný přítel, který si nikdy neodpustí žádný komentář
PROSTŘEDÍ A DOBA DĚJE:
Děj se odehrává někdy na začátku druhé světové války v Praze a na venkově u Prahy.
KOMPOZICE A VYPRÁVĚCÍ FORMA:
Děj je rozdělen do 25 kapitol, kniha má 211 stránek. Každá kapitola je označena římskou číslicí a jednoduchým názvem.
Příběh je psán chronologicky v ich-formě, vložené příběhy a historky postav příběhu jsou retrospektivní. V díle jsou použity úryvky dopisů.
JAZYK:
Kniha je velmi čtivá a zábavná. Má jednoduchý děj, zpestřený množstvím odboček z minulosti postav příběhu. Dílo je psáno jednoduchým jazykem.
ÚTVARY JAZYKA:
V knize je použitá spisovná i knižní čeština. Jazyk je místy hovorový, a to podle toho, která osoba mluví.
STYLOVÉ ROZVRSTVENÍ SLOVNÍ ZÁSOBY, LEXIKÁLNÍ, SYNTAKTICKÉ A TEXTOVÉ PROSTŘEDKY:
V knize jsou hojně použity přísloví a pořekadla. Autor využívá ironii, metafory, řečnické otázky a humorný jazyk, zato málo používá přímou řeč. Častý je anglický humor a skrytá pointa vtipů. Váhu dává i na postřehy vypravěče a barvité vyprávění příběhů. Použity jsou i apoziopeze v dialozích.
OKOLNOSTI VZNIKU DÍLA:
Kniha byla vydána v roce 1942 jako první dílo Zdeňka Jirotky. Hned po vydání zaznamenala velký úspěch. Autor se hodně inspiruje suchým anglickým humorem a anglickou literaturou, mimo jiné dílem Jerome Klapky Jeromeho a povídkami Pelhama Grenvilla Wodehouse, v nichž vystupuje sluha Jeeves.
SPOLEČENSKO-HISTORICKÝ KONTEXT:
Dílo vzniklo za počátku druhé světové války, kdy měli lidé strach z budoucnosti. V tomto období literatura zažívá obrat zpátky k tradičním hodnotám - vlastenectví, národní minulost. Snaží se odlehčit od vážných problémů. Kniha zmiňuje otázky ženské emancipace a technického pokroku.
LITERÁRNÍ KONTEXT:
Humoristická literatura - cílem tohoto období je zapomenout na problémy v období okupace.
- Karel Poláček - český autor, mezi jeho nejznámější dílo patří Bylo nás pět a Muži v ofsajdu
- Eduard Bass - český spisovatel a novinář proslavený díly Klapzubova jedenáctka a Cirkus Humberto
- Jaroslav Žák - spisovatel, pedagog a scénárista, mezi jehož nejznámější počiny patří Študáci a kantoři
ŽIVOT A DÍLO AUTORA:
Zdeněk Jirotka se narodil v roce 1911 v Ostravě. Ve 22 letech maturoval na stavební průmyslové škole v Hradci Králové. Nakonec ale vstoupil do armády, kde sloužil až do roku 1940. Poté vstoupil do redakce novin a od roku 1953 působil v redakci Československého rozhlasu. Zemřel ve věku 92 let v roce 2003 v Praze.
Mezi jeho nejznámější dílo patří jednoznačně právě Saturnin. Dalšími známými díly jsou Muž se psem, humorná parodie na detektivní román, Profesor biologie na žebříku, sbírka anekdot a kratších povídek z let 1951 až 1955 a Hvězdy nad starým Vavrouchem, rozhlasová hra z roku 1946.
VLIV DÍLA:
Podle knihy byl v roce 1994 natočený stejnojmenný dobře hodnocený film v hlavní roli s Ondřejem Havelkou (režie Jiří Věrčák).
Zdroj: Jakub Hájek, 30.09.2018
Související odkazy
Diskuse k výpisku
Zdeněk Jirotka - Saturnin (rozbor)
Štítky
háj oslava narozenin ela první den školy proměny upírovy jezdec čestmír král utíká z boje speciální pedagogika rozloučení se školou krásná čarodějka Žízeň uloupená kadeř příměr básníku odejdi robot Exupéry malý princ růžová dáma Láska a válka forsytů plnovýznamová slova Šemik Kafka Proces červená kalina citová výchova baskervillský sociologie román mrtvé duše pražský žid anna proletářka
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 729 346 802
Odezva: 0.05 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2025 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí