ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Svěrák Zdeněk (*28.03.1936)

­­­­

Dobytí severního pólu (3)

Drama o dobytí severního pólu Čechem Karlem Němcem, z něhož se svět - bohužel pozdě - dovídá, že čtveřice pražských otužilců stanula na nejsevernějším bodu naší planety o celý den dříve než Američan R. E. Peary.

PROSTŘEDÍ:

Severní pól

NÁMĚT:

Dobývání severního pólu českým národem

DĚJOVÁ LINIE:

Stejně jako u většiny divadelních her slavného českého velikána Járy Cimrmana, je i toto drama, odehrávající se na severním pólu, složeno ze dvou částí, z níž ta první je hlavně výkladová.
Tentokrát se jedná o sérii jistých tematických referátů o životě a tvorbě Járy Cimrmana. Druhou částí je pak samozřejmě již samotná divadelní hra Dobytí severního pólu.

Seminář obsahuje několik témat, jež jsou přednesena pokaždé jinou postavou z příběhu. Jsou jimi: Nově objevená báseň, Zkouška nové technické síly, Objev arktického sněžného člověka, Cimrmanova záhadná hra Přetržené dítě, Živé obrazy Járy Cimrmana - rekonstrukce několika živých obrazů, Masová scéna "Škodu nezjistí, kdo se pojistí" - rekonstrukce živého obrazu.

Hra začíná tím, že se magistru Šofrovi nepodaří zpočátku získat otužilce za účelem dobytí severního pólu. Teprve později se přihlásí Fryštenský, Poustka, Němec.
Za vedoucího výpravy je určen náčelník Karel Němec, jejími dalšími členy jsou: lékárník Vojtěch Šofr, Varel Fryštenský či učitel Václav Poustka, jehož citace z deníku doprovázejí celou hru.

Na této cestě zažijí spoustu napjatých i veselých situací. Například když se učitel pokusí rozveselit své společníky svým převlekem, nebo když je naplánováno, že Fryštenský bude sněden.
Cestou nalézají zmrzlé kusy ledu, jež jsou ve skutečnosti profesor McDonald a jeho sluha. Náčelník rozhodne, že je vezmou s sebou.

Na pokraji fyzického vytížení a hladu se dne 5. dubna roku 1909 dostanou jako vůbec první na severní točnu. Zde je taktéž učitelem poukázáno na zajímavý fakt, který se týká pohybu ze severu na jih a obráceně. Fryštenského to však nezajímá a poznamená, že má hlad.

Výprava se nakonec rozhodne sníst profesorova sluhu a upéci si jej na ohni. Při tom jej nedopatřením rozmrazí, tudíž se jich zeptá, jaký je letopočet. Po zjištění, že byl kusem ledu pouze jeden rok, se zděsí, a přikáže zanechat profesora na severním pólu samotného. To mu výprava nakonec rozmluví, a proto spolu všichni odcházejí na jih.

HLAVNÍ POSTAVY:

Vojtěch Šofr - lékárník české výpravy; veselý, zábavný, uvolněný, hovorný
Václav Poustka - pomocný učitel, co patří do skupiny otužilců, kteří se přihlásili na výpravu; učený, rozumný, mírně zábavný, originální, vede si deník
Karel Němec - náčelník celé české výpravy; vůdčí, temperamentní, disciplinární, rázný
Varel Fryštenský - takzvaný "americký Čech", co zastává ve skupině převážně hrubou sílu namísto psů, které s sebou nevzali; mírně přihlouplý, oddaný, komický, zvláštní

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Rekonstrukce cesty české skupiny na severní pól.

MOTIVY:

Cíl, snaha, patriotismus, humornost

JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY:

Ve hře se objevuje místy personifikace, ironie, alegorie, satira. Převážně je psána spisovnou hovorovou češtinou.

VLASTNÍ NÁZOR:

Dílo Ladislava Smoljaka se mi líbilo stejně jako jeho ostatní tvorba divadelních děl s cimrmanovskou tematikou. Lehká ironie a výrazná alegorie pouze podtrhává ten fakt, že mne tato divadelní hra zaujala od začátku až do konce.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavel Dovhanič, 06.10.2013

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Zdeněk Svěrák - Dobytí severního pólu (3)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)